Pád ruského letadla na Sinaji byl podle FSB teroristický čin

17. 11. 2015 12:00

Příčinou říjnové katastrofy ruského letadla nad egyptským Sinajským poloostrovem byl teroristický útok. Oznámila to dnes ruská tajná služba FSB s tím, že v troskách byly nalezeny stopy výbušniny, uvedla agentura Reuters. FSB nabídla odměnu 50 milionů dolarů (1,3 miliardy Kč) za informace vedoucí k dopadení teroristů. Ruský prezident Vladimir Putin slíbil, že Moskva tyto osoby najde. Egyptští představitelé následně oznámili, že berou na vědomí ruské závěry ohledně pádu letadla. Egypťané prý ale zatím nemají žádné důkazy o trestné činnosti. Katastrofu nepřežil nikdo z 224 lidí na palubě. K útoku se již dříve přihlásil Islámský stát.

Pád ruského letadla na Sinaji byl podle FSB teroristický čin
Foto: thinkstockphotos.com
Popisek: Havarované letadlo, ilustrační foto

„Je možné jednoznačně říci, že to byl teroristický akt,“ prohlásil na setkání vedeném Putinem ředitel FSB Alexandr Bortnikov. Rusko podle Putina strůjce útoku najde, ať se skrývají kdekoli, a potrestá je. Prezident nařídil tajným službám, aby se na pátrání po organizátorech teroristického útoku zaměřily. „Budeme po nich pátrat všude, kde by se mohli skrývat. Najdeme je kdekoli a potrestáme je,“ uvedl Putin.

FSB ve svém prohlášení vyzvala „k pomoci při identifikování teroristů“, kteří mají pád letadla na svědomí, a za informace vedoucí k jejich zadržení slíbila odměnu 50 milionů dolarů.

„Podle našich expertů explodovala na palubě podomácku vyrobená výbušnina odpovídající jednomu kilogramu klasické trhaviny, což způsobilo, že se letadlo rozlomilo ve vzduchu. To vysvětluje i fakt, že se trosky rozptýlily na tak velkém prostoru,“ uvedl Bortnikov. Dodal, že výbušnina byla vyrobena mimo Rusko, žádné další detaily k tomu ale neuvedl.

Egyptské úřady údajně zadržely dva zaměstnance letiště v Šarm aš-Šajchu, které vyslýchají v souvislosti s pádem letadla. Informovala o tom agentura Reuters s odvoláním na nejmenované bezpečnostní zdroje. „Bylo zadrženo 17 osob, z nichž dvě jsou podezřelé z napomáhání lidem, kteří umístili bombu do letadla na letišti v Šarm aš-Šajchu,“ uvedl tento zdroj.

Žádný důkaz bezpečnostní chyby

Bezpečnostní kamery údajně zaznamenaly, jak pracovník, který měl na starosti zavazadla, nese z letištní budovy kufr, který předává dalšímu muži. Ten pak kufr umístil do letounu, který stál na letištní dráze. Egyptské ministerstvo vnitra nicméně popřelo, že by byl někdo zadržen. A mluvčí ruského prezidenta Peskov rovněž uvedl, že Moskva zatím nebyla o žádném zatýkání informována.

Jestliže bude zjištěno, že za pádem letadla stojí bezpečnostní chyba, lidé za to zodpovědní budou potrestáni, uvedl dnes egyptský ministr vnitra na společné tiskové konferenci s premiérem, která se uskutečnila v Šarm aš-Šajchu. Zatím ale podle něj Egypťané neodhalili žádný důkaz takovéto bezpečnostní chyby. Jak dodal, úřady nicméně posílily bezpečnost na všech letištích v zemi a prohledávají veškerá zavazadla a cestující.

„Egypt potvrzuje, že bude plně spolupracovat s ruskou stranou s cílem porazit terorismus,“ uvedla egyptská vláda ve svém prohlášení. Pokud jde ale o příčinu pádu letadla, zatím všechny scénáře jsou údajně ve hře a vyšetřování nedospělo ke konkrétnímu závěru.

Ruský Airbus A321 letěl na konci října z egyptského letoviska Šarm aš-Šajch do Petrohradu, ale nad Sinají se zřítil. Již krátce po nehodě se spekulovalo o tom, že příčinou byl teroristický útok, naznačovaly to mimo jiné Spojené státy, Británie či Izrael, o možném výbuchu bomby na palubě hovořil také Egypt. Rusko tuto verzi nevylučovalo, do závěrů vyšetřování se k ní ale nechtělo vyjadřovat.

Radikální hnutí Islámský stát, jehož odnož působí také na Sinaji, se bezprostředně po pádu stroje přihlásilo k odpovědnosti. Islamisté ale neupřesnili, jakým způsobem letadlo zničili. Experti vyloučili, že by ho radikálové mohli sestřelit, spekulovalo se proto o náloži na palubě.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: čtk

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

No tedy. Jaromír Soukup nejen zesměšnil Bakalu, ale ukázal obrázek... S hvězdičkou

10:33 No tedy. Jaromír Soukup nejen zesměšnil Bakalu, ale ukázal obrázek... S hvězdičkou

Jaromír Soukup začal svůj pravidelný pořad Týden podle Jaromíra Soukupa netradičně. Místo obvyklého …