Pakt metropolí Visegrádu míří proti vládnoucím populistům, píše agentura AFP

11.12.2019 9:40 odp.

Cílem Paktu svobodných měst, který se 16. prosince chystají v maďarské metropoli podepsat primátoři Budapešti, Prahy, Bratislavy a Varšavy, je vyvážit populisty, již jsou u moci v zemích visegrádské skupiny (Česko, Slovensko, Maďarsko a Polsko). Napsala to dnes agentura AFP, podle které má dokument také posílit vazby s Evropskou unií.

Pakt metropolí Visegrádu míří proti vládnoucím populistům, píše agentura AFP
Foto: ČT
Popisek: Vlajky zemí Visegrádské čtyřky a EU

Na paktu se primátoři visegrádských hlavních měst domluvili při setkání k 30. výročí pádu berlínské zdi. V pondělí s ním souhlasili pražští radní a ve čtvrtek budou o tomto záměru jednat pražští zastupitelé.

Nový primátor Budapešti Gergely Karácsony v říjnových komunálních volbách nečekaně porazil vládního kandidáta, který předtím řídil radnici maďarského hlavního města devět let. Od té doby se Karácsony drží v opozici proti premiérovi Viktoru Orbánovi. Po svém vítězství také vyzval k intenzivní spolupráci primátory metropolí zemí visegrádské skupiny, které se podle AFP jeví jako centra "odporu" proti vládnoucím populistickým stranám.

Podle budapešťského primátora by hlavní města mohla zejména společně jednat s Bruselem "o převedení více evropských fondů přímo na velká města bez prostřednictví centrálních úřadů". Karácsony chce podporovat investice do zdravotnictví, veřejné dopravy a udržitelného rozvoje. Minulý týden v rozhovoru řekl, že Budapešť už přímo požádala o evropskou subvenci pro zlepšení kvality ovzduší.

Primátorem Prahy je od loňského listopadu člen České pirátské strany Zdeněk Hřib. Rovněž od listopadu 2018 stojí v čele Bratislavy politicky nezávislý architekt, aktivista a hudebník Matúš Vallo. Loni v listopadu stanul v čele varšavské radnice člen opoziční Občanské platformy Rafal Trzaskowski.

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: nab

JUDr. Jiří Pospíšil byl položen dotaz

Dozimetr

Dobrý den, každý den na Vás v kauze Dozimetr vyplouvají nové a nové nepříjmené informace. Zdá se, že jste v té obří chobotnici měl také své chapadlo. Netvrdím, že jste se dopustil korupce, to si nemyslím ani o Gazdíkovi, ale ten aspoň částečně přijal zodopovědnost a rezignoval. Co vy?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Už i ministr chce šetřit. Evropsky. Co to znamená? Zpozornět by měli řidiči

14:43 Už i ministr chce šetřit. Evropsky. Co to znamená? Zpozornět by měli řidiči

Ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela (za STAN) se na svém twitterovém profilu vyjádřil k energií …