Palachovi šlo o svobodu, s komunisty nebo bez nich, míní Dolejš

10.02.2013 6:52

Čtenář serveru ParlamentníListy.cz vystupující pod přezdívkou Hugo chtěl od komunistického poslance Jiřího Dolejše slyšet, jak se dívá na aktuální polemiku o činu studenta Jana Palacha z leda 1969. Podporoval Palach reformní komunisty nebo byl zcela proti nim? Dolejš má za to, že student Filosofické fakulty UK nebyl žádným vyznavačem komunismu.

Palachovi šlo o svobodu, s komunisty nebo bez nich, míní Dolejš
Foto: Hans Štembera
Popisek: Jiří Dolejš

"Nesluší se přít se zda byl Palach antikomunista a nebo jen protestoval proti komunistické normalizaci a okupaci vojsk Varšavské smlouvy. Pamatujeme si přeci jak se minulý režim s symboliky Palachova úmrtí bál a zakrýval celou kauzu. 20 let se nesmělo o Palachovi mluvit, teorii o studeném ohni později vymyslela STB, aby zlehčila jeho čin," odvětil Dolejš.

Nejde o antikomunistický svátek

Dodal, že Palachův čin vnímali lidé jako volání po svobodě i v lednu 1989. Možná chtěli zachovat socialismu, ale svobodný, bez nesmyslné represe. A k myšlence svobody se musí přiklonit i KSČM, proto osobně svátek Jana Palacha nechápe jako antikomunistický. Současná KSČM se podle Dolejše distancuje od násilných praktik předlistopadového režimu a stejně tak platí, že se kritticky dívá na okupaci vojsky Varšavské smlouvy ze srpna 1968.

"Tehdejší režim stál na mocenském monopolu od kterého se dnešní KSČM distancuje, kritičtí jsme i k faktu a důsledkům okupace která byla důsledkem mocenských poměrů ale také v rozporu s mezinárodním právem. Takže vést spor o subjektivní důvodovou zprávu tímto způsobem nám opravdu nepomohlo. V době výročí Palachova úmrtí jsou podobné spory podle mne prostě necitlivé," uzavírá zákonodárce.

Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: mp

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

A k čemu máme volby? Zeman se vysmál „křiklounům“ z Milionu chvilek. A zhrozil se nad Rittigem. Ten člověk...

21:59 A k čemu máme volby? Zeman se vysmál „křiklounům“ z Milionu chvilek. A zhrozil se nad Rittigem. Ten člověk...

Prezident Miloš Zeman opět promluvil k českým divákům na TV Barrandov o svých názorech na aktuální d…