Palachův týden před 25 lety otřásl předlistopadovým režimem

14.01.2014 9:45

Před 25 lety, 15. ledna 1989, se na Václavském náměstí v Praze konalo nepovolené vzpomínkové shromáždění k 20. výročí upálení Jana Palacha. Po brutálním zásahu policie se pak každý den odpoledne konaly v centru Prahy do 19. ledna 1989 demonstrace, při kterých bylo přes 1400 osob zadrženo. Tzv. Palachův týden výrazně otřásl komunistickým režimem v tehdejším Československu.

Palachův týden před 25 lety otřásl předlistopadovým režimem
Foto: Hans Štembera
Popisek: Zájem o Palacha jako hrdinu zřejmě ochladl

Chystaný pietní akt k výročí Palachovy smrti, který se 16. ledna 1969 upálil na protest proti nastupující normalizaci po srpnové okupaci, se změnil v do té doby nejsilnější výbuch protestu proti komunistické moci. Tisíce lidí se nebály opakovaně projevit svou nespokojenost a riskovaly tvrdý zásah pořádkových sil. Intenzita protestů překvapila nejen vládnoucí politiky, ale také opozici a byla předzvěstí revolučních událostí v listopadu 1989.

Podle bývalého ředitele Ústavu pro studium totalitních režimů Pavla Žáčka spočívá význam Palachova týdne v tom, že se společnost přestala bát: „Nešlo o bodové akce, ale o sérii demonstrací, byl tam ostrý střet s bezpečností a po několik dní demonstranti permanentně zatěžovali mohutný aparát policie a Ministerstva vnitra. Byl to klíčový zlom pro společnost i pro vládnoucí moc."

Policie 16. ledna u pomníku sv. Václava zatkla několik zástupců opozičních aktivit, včetně Václava Havla a Alexandra Vondry. Havel byl odsouzen na osm měsíců a po uplynutí poloviny trestu byl v květnu propuštěn. Na jeho obranu tehdy vznikla petice, pod kterou se podepsali i lidé mimo disent a jež byla inspirací pro další zásadní petici s názvem Několik vět. Palachův týden zakončila 21. ledna takzvaná národní pouť k Palachovu hrobu ve Všetatech.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: vam, čtk

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Letná je rozcvička. Babiše to nejhorší čeká za 153 dnů. Má se na co těšit, nebudou mu stačit smajlíky s kupičkami lejn, co prý rozesílá

20:45 Letná je rozcvička. Babiše to nejhorší čeká za 153 dnů. Má se na co těšit, nebudou mu stačit smajlíky s kupičkami lejn, co prý rozesílá

„LETNÁ – Je to na nás!" Tak zní název zřejmě největší akce, jakou odpůrci Marie Benešové a Andreje B…