Pamatujete na plzeňského děkana Kindla? Je zpět a chce po státu vymáhat miliony

01.05.2016 12:31

Právník Milan Kindl byl jednou z klíčových postav v krizi Právnické fakulty Západočeské univerzity v Plzni. Kromě toho však také působil v pozici rozhodce v dobře známé kauze Diag Human. A teď ještě s dalšími dvěma kolegy požaduje odměnu v řádu milionů za odvedenou práci. Ve vládní koalici kvůli tomu teď zuří spory, protože exministr zdravotnictví Martin Holcát z časů úřednické vlády Miloše Zemana učinil slib.

Pamatujete na plzeňského děkana Kindla? Je zpět a chce po státu vymáhat miliony
Foto: Hans Štembera
Popisek: Peníze, ilustrační foto

„Jediná věta bývalého ministra zdravotnictví Martina Bojara odstartovala miliardovou arbitráž s Diag Human. Teď se stát kvůli slovům dalšího exministra, Martina Holcáta, dostává znovu do problémů. Tentokrát rozhodci z této arbitráže trvají na tom, aby dostali milionové odměny podle dřívější dohody. Trojice Milan Kindl, Petr Kužel a Jiří Schwarz by měla podle návrhu dostat celkově 18,5 milionu. Stát by z této částky měl zaplatit polovinu,“ píše server Aktuálně.cz.

Proti tomu se ovšem ve vládě důrazně stavějí ministři za hnutí ANO, především předseda hnutí a ministr financí Andrej Babiš. Ten mluví o tom, že je ochoten zaplatit maximálně stovky tisíc korun, jak bylo dohodnuto v původních úmluvách z roku 1996. A pokud by se to někomu nelíbilo, může se soudit.

Rozhodci však poukazují na to, že jim někdejší ministr zdravotnictví z časů úřednické vlády prezidenta Miloše Zemana slíbil zaplatit polovinu peněz z těch, které by jim náležely podle sazebníku Rozhodčího soudu při Hospodářské komoře České republiky. Pracovníci současného ministra Holcátův slib analyzují a zkoumají, do jaké míry je závazný. Sám Holcát si vzpomíná, že na nějaké sliby došlo, ale podrobnosti už si nepamatuje, protože materiál prý připravovali právníci. Komunikace probíhala v dopisech.  

„Osobně se domnívám, že požadavky rozhodců nejsou neadekvátní, ale nejsem právník,“ prohlásil ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček (ČSSD). Konečné slovo však prý bude mít vláda jako celek.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: mp

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Obdrží Železný kříž! Tomáš Halík cílem drsné srandy

12:42 Obdrží Železný kříž! Tomáš Halík cílem drsné srandy

Bývalý starosta městské části Praha-Koloděje Zbyněk Passer si utahuje z českého katolického kněze T…