Pamatujete na poslance "véček" Chaloupku? Teď žádá vyhnat z ČR všechny Rusy

30.05.2015 19:35

Někdejší poslanec za Věci veřejné, dnešní předseda uskupení Republika Otto Chaloupka, uveřejnil pádnou odpověď Rusku kvůli sankčnímu seznamu, podle něhož Karel Schwarzenberg, Jaromír Štětina (oba TOP 09) mají zakázaný vstup do Ruské federace. Chaloupkův postoj nepotěší Rusy žijící v Česku.

Pamatujete na poslance "véček" Chaloupku? Teď žádá vyhnat z ČR všechny Rusy
Foto: red
Popisek: Otto Chaloupka

Ruská federace vydala seznam osob, které prý nemají v Rusku co pohledávat. Jsou mezi nimi i čtyři Češi, na prvním místě exministr zahraničí Karel Schwarzenberg. Když to ten zjistil, prohlásil, že je čest být na takovém seznamu. Předseda Republiky Chaloupka dává Schwarzenbergovi za pravdu, ale ve vyjádření na sociální síti Facebook je ještě mnohem tvrdší.

„Jak řekl Schwarzenberg – je ctí být na tom seznamu. Nicméně správnou reakcí na tento směšný ruský krok by bylo vyhoštění všech ruských občanů z České republiky," napsal na Facebook. Připomeňme, že kremelský sankční seznam je reakcí na obdobnou listinu Západu, někteří ruští politici se nedostanou do USA, jiní navíc ani do EU. 

Europoslanec a bývalý senátor za TOP 09 Štětina řekl ČTK, že je v Rusku persona non grata (nežádoucí osoba - pozn. ČTK) už od 90. let kvůli své novinářské činnosti. Seznam vnímá jako další krok nové studené války. "Jsem velmi pyšný na to, že jsem se na tom seznamu ocitl, protože jsem ve společnosti velmi vzácných a statečných lidí a kolegů z europarlamentu," uvedl. "V seznamu je spousta jmen (lidí), kteří se upřímně snažili v posledních letech a měsících o otevřený dialog s Ruskem a nalezení řešení neuvěřitelně složité situace na východě Evropy," řekl Českému rozhlasu bývalý eurokomisař pro rozšíření a politiku sousedství Füle.

"Pokud Rusko nebude svoje území rozšiřovat donekonečna, třeba až do Rigy či Kyjeva, pak ten zákaz nějakou dobu, co bude Putin u moci, vydržím. Pro mě je to důkaz toho, že děláme svoji práci dobře," reagoval v tiskové zprávě zaslané ČTK místopředseda TOP 09 Ženíšek, který působí ve sněmovním výboru pro evropské záležitosti a je členem parlamentní delegace při Organizaci pro bezpečnost a spolupráci v Evropě (OBSE).

Facebook Otto Chaloupky:

Jak rekl Schwarzenberg - je cti byt na tom seznamu. Nicmene spravnou reakci na tento smesny rusky krok by bylo vyhosteni vsech ruskych obcanu z Ceske republiky.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: čtk, mp

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

„EU zradila.“ Babiše objal, ale jinak Orbán zuřil. To nikdo nenapsal

10:07 „EU zradila.“ Babiše objal, ale jinak Orbán zuřil. To nikdo nenapsal

Premiér Babiš včera navštívil Maďarsko a spolu se svým maďarským protějškem Viktorem Orbánem si proh…