Pamatujete řeckého ministra Varufakise, co stíral Merkelovou? Teď se pustil do Trumpa, nevyřeší prý vůbec nic

29.01.2017 21:42

Řecký ekonom a ministr financí ve vládě Alexise Tsiprase Janis Varufakis se ve svém komentáři pro server The Guardian strefil do nově zvoleného republikánského prezidenta Donalda Trumpa. Překlad komentáře přinesl server Deník Referendum.cz.

Pamatujete řeckého ministra Varufakise, co stíral Merkelovou? Teď se pustil do Trumpa, nevyřeší prý vůbec nic
Foto: Redakce
Popisek: Řecká vlajka

„Neoliberalismus zkrachoval s příchodem finanční krize a miliony ožebračených pracujících potřebují novou naději. Nacionalismus a stavění dalších zdí ji však nepřinesou,“ zmínil Varufakis úvodem. Západ se podle něj dnes vyvíjí působením dvou typů vzpoury. 

 

„První vzpoura se už všude rozebírala do omrzení. Donald Trump, Nigel Farage, Marine Le Penová a celá široká nacionalistická internacionála na sebe úspěšně dokázala strhnout pozornost a daří se jí přesvědčovat masy lidí, že národní státy, hranice nebo přináležitost ke společenství mají význam,“ poznamenal Varufakis a rozebral i druhou vzpouru. To je podle něj ta, která vzestup této nacionalistické internacionály způsobila, a přitom se jí podařilo zůstat bez povšimnutí: vzpoura globální vrchnostenské technokracie, jejímž jediným cílem je udržet se za každou cenu u vesla. 

Varufakis pak také rozebral konec neoliberální éry, jež se podle něj datuje roku 2008 výbuchem finančních derivátů. „Poprvé v moderní historii se vládnoucí vrstva ani nesnažila přesvědčit masy, že její způsob řízení společnosti je všeobecně prospěšný. Elitní funkcionáři, zděšení kolapsem finančních pyramid, neúprosným růstem nesplatitelných dluhů, hrozícím rozpadem eurozóny a čínskou politikou postavenou na neudržitelném půjčování peněz, se úplně vzdali snahy někoho přesvědčit nebo reprezentovat. Místo toho začali umlčovat a trestat nespokojence,“ zmínil Varufakis. 

Závěrem se pak věnuje podle svých slov trumpovské populistické rebelii. „Dokázal, že je možné se vládnoucí třídě postavit a zvítězit. Je to bohužel vítězství Pyrrhovo a vposledku se obrátí proti těm, kteří ho umožnili. Odpovědí na prohru neoliberalismu nemůže být ústup zpět za hranice národních států a štvaní ‚našich lidí‘ proti ‚těm druhým‘, od nichž nás mají oddělit vysoké zdi a elektrické ploty,“ zmínil ekonom. „Aby mohl uspět, nestačí hájit ušlechtilé ideály neposkvrněné mocí. Je třeba usilovat o moc na základě uvěřitelného vyprávění, které dá lidem v Evropě i Americe naději. Naději na důstojnou práci umožňující důstojný život, na dostupné bydlení, vzdělávání a zdravotnictví. Jedině třetí vzpoura ve jménu ‚nového údělu‘, podobného tomu Rooseveltovu, může lidem na Západě vrátit vládu nad jejich vlastními životy a nad jejich společenstvími,“ uzavřel.

Původní text ZDE.

 

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: vef

Ing. Jana Bačíková, MBA byl položen dotaz

Jak dlouho myslíte, že vaše důchodová reforma vydrží?

Dobrý den, zajímalo by mě, k čemu je dobrá důchodová reforma, na které nepanuje mezi vládou a opozicí shoda? Protože co když se nějaká schválí a jiná (další) vláda, ji zase zruší? Myslíte, že to prospěje něčemu pozitivnímu? Proč je takový problém se dohodnout? Vy jste sice opozici k jednání přizvali...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Tomu věří neúspěšní. Plukovník rozebral dezinfo. A na koho cílí

21:50 Tomu věří neúspěšní. Plukovník rozebral dezinfo. A na koho cílí

Plukovník Ivo Zelinka byl hostem podcastu Čestmíra Strakatého. A řeč byla o ruské válečné propagandě…