Pane Bakalo, prý jste podvodník. A prý to lze dokázat

4. 2. 2016 8:05

Miliardář Pavol Krúpa, majitel investiční skupiny Arca Capital, vytáhl do boje proti nejmocnějšímu domácímu uhlobaronovi Zdeňku Bakalovi. Tvrdí, že se on a další finančníci z NWR (londýnská matka české OKD) dopustili v roce 2008 podvodu. Celou věc hodlá hnát k českým i mezinárodním orgánům činným v trestním řízení.

Pane Bakalo, prý jste podvodník. A prý to lze dokázat
Foto: Hans Štembera
Popisek: Uhlobaron Zdeněk Bakala

Krúpa tvrdí, že když Bakala a spol. v roce 2008 uvedli na burzu akcie své tehdy čerstvě založené těžební firmy New World Resources (NWRú, poskytli o ní investorům nepravdivé informace. Uměle tak zvedli její cenu. „Máme indicie, že před vstupem na burzu NWR nadhodnotila své zásoby uhlí o 50 procent, na 419 milionů tun,“ uvedl podnikatel Lidovým novinám. Firma tak prý protáhla výhled své životnosti na 17 let.

NWR dle Krúpy navíc chybně zahrnula do ekonomicky vytěžitelných zásob i 190 milionů tun uhlí ve svém polském dole Debiensko, přestože tam neměla licenci k těžbě. A také označila za ekonomicky vytěžitelné uhlí v přílišných hloubkách a v příliš tenkých slojích. „Kdyby banky znaly skutečný stav NWR, nikdy by nemohly nákup klientům doporučovat,“ říká Krúpa.

Zakladatelé NWR za třetinu akcií své firmy dostali dle Lidových novin asi 35 miliard korun. Polovinu inkasoval Bakala. Krúpova Arca koupila dvě procenta akcií. Teď varuje, že Bakalu a jeho partnery požene k odpovědnosti. Chce se na aktérech vstupu na burzu domoci náhrady škod, kterou dle něj investoři utrpěli. „Budeme o svých podezřeních informovat orgány činné v trestním řízení. V Česku, ale hlavně v USA, Londýně a Švýcarsku. Pokud na naše dopisy nebudou reagovat banky, obrátíme se na orgány dohledu nad kapitálovým trhem,“ hrozí Krúpa.

Lidové noviny upozorňují, že by jeho úsilí nemuselo zůstat bez odezvy. Bakala a spol. totiž investovali desítky miliard korun získané z rozprodeje původního OKD po celém světě. Jejich firmy jsou zčásti veřejně obchodovatelné, vydávají dluhopisy, jsou silným hráčem na kapitálovém trhu. Špatná pověst je tak může poškodit. NWR Krúpův atak neokomentovala.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: luš

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Bývalý člen ČSSD Martin Koller a přehlížené věci o Janu Hamáčkovi: Nedostudoval, ale zato byl vysoká šajba ve světové organizaci multikulti mládeže

20:03 Bývalý člen ČSSD Martin Koller a přehlížené věci o Janu Hamáčkovi: Nedostudoval, ale zato byl vysoká šajba ve světové organizaci multikulti mládeže

ROZBOUŘENÝ SVĚT MARTINA KOLLERA Analytik Martin Koller poznal zevnitř, jak funguje česká sociální de…