Panika v ČSSD: Jak to „skoulet“ se Staňkem. Zákulisní info. A co bude dál?

16.05.2019 8:21

Ministr kultury Antonín Staněk (ČSSD) se včera rozhodl oznámit svůj konec ve funkci. Jeho kroku se věnují dnešní Lidové noviny a také komentátor MF Dnes Petr Kolář.

Panika v ČSSD: Jak to „skoulet“ se Staňkem. Zákulisní info. A co bude dál?
Foto: Daniela Černá
Popisek: Ministr kultury Antonín Staněk v časech, kdy byl primátorem Olomouce
reklama

Staněk svým krokem vyhověl výzvě předsedy ČSSD Jana Hamáčka, zároveň však uvedl v dopise, který zaslal premiérovi Andreji Babišovi (ANO), že si za svými rozhodnutími stojí. Hamáček uvedl, že jméno Staňkova nástupce oznámí na konci května. Staněk se v posledních týdnech ocitl pod tlakem kvůli odvolání ředitelů Národní galerie Praha (NGP) a Muzea umění Olomouc (MUO). Babiš věří, že Staňkův ochod situaci zklidní. Podle opozice je demise důkazem manažerského selhání vlády ANO a ČSSD.

Anketa

Půjdete k volbám do Evropského parlamentu? (anketa od 16.5.2019)

89%
hlasovalo: 10856 lidí

Staněk Hamáčka rozčílil v neděli, když moderátor České televize Václav Moravec na předsedu ČSSD „bafnul“ s tvrzením, že provizorní šéf Národní galerie Ivan Morávek nabízí svému předchůdci Jiřímu Fajtovi, odvolanému kvůli údajným finančním čachrům, místo finančního ředitele. Hamáček v tu chvíli musel hájit svého ministra kultury Staňka, na straně druhé mu došlo, že je nehájitelný, píše Petr Kolář.

A podle jeho slov si Hamáček uvědomoval jednu věc – tajnou dohodu mezi Staňkem a Zemanem, kdy Staněk slíbil prezidentovi odvolání Fajta a ten, že ho udrží ve funkci, pokud by byl v ohrožení. „Všichni aktéři dohodu popřeli, nicméně její první část byla naplněna. Hamáček ví, že Zeman na takové věci nezapomíná. A jak známo, hlava státu s poněkud kreativnějším výkladem Ústavy může předsedovi strany odvolání ministra klidně odepřít,“ poznamenal Kolář, ale zároveň dodal, jak se proti Staňkovi ztrácela v ČSSD podpora. 

Hamáček se však prý bál, aby odvoláním Staňka nepřekryl kampaň do Evropského parlamentu. „Nehledě na to, že při konfrontaci s Milošem Zemanem by se šéf socialistů snadno mohl dostat do pozice fackovacího panáka,“ dodal Kolář s tím, že předseda socialistů tak vymyslel řešení – aby Staněk oznámil, že chce podat demisi sám. „Vzhledem k napjaté situaci raději před volbami. Ale s tím, že se tak fakticky stane až po nich,“ sdělil. A to potvrzují i Lidové noviny – že Hamáček se Staňkem důrazně rozmlouval a rezignace byla stanovena jako jediné východisko. 

A kdo by mohl Staňka nahradit? Sociální demokraté se dušují, že to bude důstojná a reprezentativní osobnost, podle všeho někdo z Moravy, mohl by to být i Roman Onderka, jenž je podle Lidových novin a zákulisních informací propagátorem tohoto scénáře. Hovoří se však také o exministrovi zahraničních věcí Lubomíru Zaorálkovi či o režisérovi a předsedovi Rady pro rozhlasové a televizní vysílání Ivanu Krejčím. Padá i jméno generálního ředitele Moravského zemského muzea Jiřího Mitáčka. A o Staňka by prý také mělo být postaráno.

Dalším, nad kým z vládního kabinetu podle Koláře visí Damoklův meč, je ministr školství Robert Plaga. 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: vef
reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Problém pro ČT. „Čerstvá zpráva: Milion chvilek svolal demonstraci,“ hlásila Witowská. A už to jede

9:14 Problém pro ČT. „Čerstvá zpráva: Milion chvilek svolal demonstraci,“ hlásila Witowská. A už to jede

Člen Rady pro rozhlasové a televizní vysílání Vadim Petrov zveřejnil na svém facebookovém profilu do…