Panika v Kyjevě: Tohle opravdu není pro Porošenka a další

23.06.2015 20:51 | Zprávy

Uznávaná analytička mezinárodních vztahů Tereza Spencerová odhaluje několik událostí z posledních dní na Ukrajině, které spolu sice navzájem bezprostředně nesouvisejí, ale společně vytvářejí zajímavý obrázek, jak to dnes v zemi prezidenta Porošenka vypadá.

Panika v Kyjevě: Tohle opravdu není pro Porošenka a další
Foto: plus.google.com
Popisek: Prezident Ukrajiny Petro Porošenko

Tou nejzásadnější je „kauza“ sesazení bývalého prezidenta Janukovyče. Ten ze země uprchl 22. února loňského roku, až letos v únoru ale parlament schválil zákon o tom, že není prezidentem. Od inaugurace Petra Porošenka tedy země teoreticky měla dva prezidenty. Tím však kuriozity nekončí. Zákon totiž zapomněl podepsat předseda parlamentu, takže vstoupil v platnost až 18. června.

A obratem prezident Porošenko požádal ústavní soud, aby přezkoumal jeho ústavnost. „Porošenko tím prý ale nechce zákon zpochybnit, naopak chce, aby ÚS potvrdil jeho soulad s ústavou, neboť pokud se tak stane, bude už zákon jednou provždy nenapadnutelný,“ dodává Tereza Spencerová. Celá kauza prý maximálně vyhovuje Rusku, neboť potvrzuje jeho teorii, že v Kyjevě vloni v únoru proběhl státní převrat, což Západ popírá.

Další noční můrou prezidenta Porošenka je čistka ve vedení tajné služby. Parlament vyhověl jeho návrhu a odvolal šéfa rozvědky SBU i s náměstky poté, co byli obviněni, že slouží uprchlému oligarchovi Dmytro Firtašovi, jehož činnost z vídeňského exilu vyvolává v Kyjevě paniku. Obavy však vyvolává i sám odvolaný šéf Nalyvajčenko. O něm se spekuluje, že má kontakty přímo ve Washingtonu. Do čela rozvědky byl pro jistotu instalován někdejší šéf osobní ochranky prezidenta Porošenka (z doby, kdy byl ještě „soukromníkem“ a svou ochranku si coby oligarcha platil).

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

Ukrajina (válka na Ukrajině)

Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.

Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.

autor: jav

Německé návrhy na změny v EU

Unijním státům, které podle nové německé vlády nerespektují „principy právního státu“, mají být prý důsledně pozastavovány finanční prostředky a omezována hlasovací práva. Je to pravda, a co vy na to? A je vůbec možné, aby jeden stát měnil legislativu celé EU, a to i bez toho, aby s tím souhlasily v...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Překvapím nezemědělce, hlavně ty z Prahy. Veleba vytáhl procenta

7:46 Překvapím nezemědělce, hlavně ty z Prahy. Veleba vytáhl procenta

POHLED SELSKÝM ROZUMEM „Jsme zemí, která to po vstupu do EU dotáhla ze soběstačné a vysoce exportní …