Papež František navštíví evropské instituce, pozornost zaměří na sociální problémy

25.11.2014 6:35

Papež František dnes vystoupí s projevem před evropskými poslanci ve Štrasburku a promluví také v Radě Evropy. Jeho návštěva evropských institucí má velký symbolický význam: Naposledy totiž europarlament zažil návštěvu hlavy katolické církve ještě před pádem železné opony, v roce 1988. Cesta ale může mít i reálný dopad, protože papež se pravděpodobně bude snažit obrátit pozornost evropských zákonodárců k tíživým sociálním problémům, jakými jsou například nezaměstnanost, chudoba či příliv nelegálních přistěhovalců.

Papež František navštíví evropské instituce, pozornost zaměří na sociální problémy
Foto: repro, tan
Popisek: Papež František
reklama

František ve Štrasburku stráví celkem asi čtyři hodiny a sejde se přitom s řadou evropských politiků a diplomatů. Kromě oficialit by ale mělo dojít i na osobnější setkání, protože představitelé Evropského parlamentu pozvali třeba ženu, která Františka ubytovala během jeho cesty do Německa v 80. letech, ještě v době, kdy byl argentinským jezuitským duchovním.

Papežovu návštěvu provází přísná bezpečnostní opatření i obrovský zájem médií. Tiskové oddělení europarlamentu akreditovalo téměř tisícovku novinářů.

Hlava katolické církve zamíří před EP jen zřídka

Vystoupení papežů v parlamentech nejsou příliš častá. V září 2011 Benedikt XVI. v německém Spolkovém sněmu jako vůbec první papež na tamní půdě v projevu zdůraznil význam práva pro politiky a varoval před jeho zneužíváním. Jeho předchůdce Jan Pavel II. zase v polském Sejmu v červnu 1999 během historicky vůbec první návštěvy hlavy římskokatolické církve v národním parlamentu hovořil o potřebě morálky v politice, o změnách v rodném Polsku a o evropské integraci. A v Evropském parlamentu zase papež Jan Pavel II. v říjnu 1988 před asi 500 poslanci zdůraznil, že církev se chce podílet na výstavbě Evropy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: dkr, čtk
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

FOTO Zemanovi nadávají za konzumaci s rouškami. A takto zachytila kamera Ivana Bartoše...

14:16 FOTO Zemanovi nadávají za konzumaci s rouškami. A takto zachytila kamera Ivana Bartoše...

Český internet žije celý víkend fotografií z porady prezidenta Zemana s experty. Rozebírá zejména fa…