Papež František znovu ohromil. Tentokrát výkladem, jak je křesťanství podobné islámu

17.05.2016 22:03

Papež František promluvil o společných znacích islámu a křesťanství a jedním z nich je i „idea dobývání“. Ti, kteří zastávají názor, že evropské kořeny pocházejí hlavně z křesťanství, podle něj mnohdy vyznávají kolonialistické myšlenky. Informuje The Guardian.

Papež František znovu ohromil. Tentokrát výkladem, jak je křesťanství podobné islámu
Foto: repro, tan
Popisek: Papež František
reklama

Papež František se v rozhovoru pro francouzské katolické noviny La Croix vyjádřil k současné uprchlické krizi a pochválil zvolení muslimského starosty Londýna Sadiqa Khana jako „ztělesněnou ideu integrace“.

Je podle něj naprosto „spravedlivé a zodpovědné“ ptát se, zda má Evropa kapacity na to, aby se postarala o všechny příchozí uprchlíky, je však nutné se ptát, proč jich je takové množství.

Naprosto však odmítl spojení mezi islámem a islámským extremismem v Evropě, na druhou stranu však odsoudil sociální vylučování menšin, ke kterému dochází spíše než k integraci.

„V Bruselu teroristé byli Belgičané, děti migrantů, které však vyrostly v ghettu. V Londýně nový starosta složil přísahu v katedrále a dozajista potká královnu. To ukazuje potřebu Evropy znovu najít kapacitu k integraci,“ řekl František. Integrace je podle něj navýsost důležitá, zvlášť v době „demografické prázdnoty“, která doprovází klesající porodnost.

Celý text zde

Evropa však podle něj má od samého počátku „mutlikulturní identitu“, ne jen křesťanskou. O jejích kořenech mluvil v množném čísle, „protože jich je tolik“. „Když slyším řeči o křesťanských kořenech Evropy, občas se děsím toho tónu, který zní triumfálně, někdy až pomstychtivě. Pak i dostává až kolonialistický nádech,“ dodal.

Křesťanské kořeny Evropy jsou podle něj ve službě, jako když Kristus omýval lidem nohy, nikoli v šíření koloniální nadvlády.

Lidé se podle něj nebojí přímo islámu, ale Islámského státu. „Je pravda, že idea dobývání je přítomná v duchu islámu. Nicméně, takto lze intepretovat i evangelium svatého Matouše, kdy Ježíš vyslal svoje učedníky do všech národů za stejným účelem dobývání,“ řekl papež a nadnesl, že by se křesťané měli zamyslet nad tím, zda bylo správné vyvážet „příliš západní model demokracie“ do zemí, jako je Irák, kde existovaly funkční silné vlády.

„Dřív jsme měli jednoho Kaddáfího, dnes jich máme padesát,“ dodal František.

Náboženství vedle sebe mohou existovat v míru, nesmějí se však plést do politiky a státy by podle něj měly být čistě sekulární, zároveň však zajišťovat náboženskou svobodu.

„Pokud si muslimská žena přeje nosit šátek, musí jí to být umožněno. Stejně tak, pokud si křesťan chce vzít kříž,“ řekl František. „Lidé musí smět svobodně vyznávat svou víru v samém srdci vlastní kultury, nejen na jejích okrajích.“

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: spa
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Šmucler pochválil Prymulovu akci a má strach z italského scénáře. Tam zoufalí lidé bez peněz nemají co jíst

21:40 Šmucler pochválil Prymulovu akci a má strach z italského scénáře. Tam zoufalí lidé bez peněz nemají co jíst

Šéf České stomatologické komory a člen ústředního krizového štábu Roman Šmucler na svém Facebooku ok…