Papež na ostrově Lesbos poobědval s uprchlíky, tři rodiny odvezl do Říma

16. 4. 2016 10:38

Hlava katolické církve dnes přiletěla na řecký ostrov Lesbos. Společně s konstantinopolským patriarchou Bartolomějem I. a arcibiskupem aténským Hieronymem II. zde navštívil uprchlický tábor. Informoval o tom server České noviny.

Papež na ostrově Lesbos poobědval s uprchlíky, tři rodiny odvezl do Říma
Foto: repro, tan
Popisek: Papež František

Všichní církevní hodnostáři se v uprchlickém táboře Moria pozdravili s asi 250 běženci. Z osmi z nich poobědvali a vyslechli si jejich životní příběhy. Setkání provázely silné emoce, kdy mnozí běženci před papežem plakali, poklekávali či drželi transparenty s dožadováním se svobody. Církevní představitelé následně podepsali společnou deklaraci. Tři syrské muslimské rodiny poté odvezl do Říma. Celkem jde o šest dospělých a šest dětí. Péči o ně převezme církevní komunita ve Vatikánu.

Podle papeže je současná migrační krize nejhorší humanitární katastrofa od druhé světové války. K dnešní návštěvě tak přistupuje s jistou melancholií. „Je to odlišná cesta. Cesta poznamenaná smutkem,“ uvedl s tím, že k vidění je zde mnoho trpících lidí. Chystá se také k moři, které je podle něj hřbitovem mnoha lidí. 

„Doufáme, že svět těmto scénám tragédie a zoufalství věnuje pozornost a odpoví na ně způsobem, který bude hoden našemu společnému lidství,“ uvedl František při své řeči k uprchlíkům. Zároveň jim vzkázal, že nejsou opuštění a aby neztráceli naději.

Papeže při příletu přivítal na letišti řecký premiér Alexis Tsipras, jenž hlavu katolické církve na cestě doprovázel.

Aténský arcibiskup Hieronym II. se k papeži následně v jeho stanoviscích přidal. Podle něj je kritika politiků za to, že tyto lidi zavedli do slepé uličky, namístě. A pokračovat v ní jako církevní hodnostáři hodlají tak dluho, dokud znevažování lidských bytostí bude pokračovat. Zapojit by se více měla, podle jeho názoru, i Organizace spojených národů.

Najdou se však i odpůrci papežovy cesty – na mnoha zdích v ostrovní metropoli se v noci na dnešek objevily nápisy o tom, aby František v Řecku nekázal. Technické služby ráno graffiti odstranily.

Původní text je ZDE.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: vef

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Kocáb odhalil tajemství „sametu“. Šokoval věcí o Zemanovi. Chválil TOPku a Bobošíková mu vmetla...

20:10 Kocáb odhalil tajemství „sametu“. Šokoval věcí o Zemanovi. Chválil TOPku a Bobošíková mu vmetla...

Na Miloše Zemana mají Rusové kompromitující archiválie. Michael Kocáb to sice nemůže dokázat, v pořa…