Parazit Marek Benda se mi smál do ksichtu, udeřil Babiš. Pak přišel slavný antikomunista a bylo veselo

19.11.2013 11:53

Kauza údajné spolupráce Andreje Babiše s StB. To bylo jedním z hlavních témat jeho pondělního setkání s občany v Českých Budějovicích v rámci celorepublikové tour. A musel vysvětlovat. Občané mu pak radili, ať už raději na otázky tohoto typu neodpovídá. O tento rozruch se postaral člen KDU-ČSL a organizátor studentských protestů proti KSČM na jihu Čech Šimon Heller. Babiš zde také připustil možnou účast ve vládě a poslance Marka Bendu (ODS) označil za „reprezentanta poslaneckého parazitismu".

Parazit Marek Benda se mi smál do ksichtu, udeřil Babiš. Pak přišel slavný antikomunista a bylo veselo
Foto: Hans Štembera
Popisek: Marek Benda
reklama

Anketa

Má Andrej Babiš vaši důvěru?

50%
50%
hlasovalo: 7207 lidí

Několik stovek sympatizantů hnutí ANO si přišlo v pondělí večer poslechnout slova Andreje Babiše do domu kultury Metropol v Českých Budějovicích. Kromě předsedy Andreje Babiše tu byl na pódiu také ekonom a člen Rady ekonomických poradců hnutí ANO Michal Zdeněk a nově zvolení poslanci za Jihočeský kraj - Roman Kubíček a Radka Maxová.

Korupční systém má prý důvod k nervozitě

„Myslím si, že naše hnutí zbořilo všechny mýty o levici a pravici a ideologii. V podstatě jsme stále kritizováni… jací jsme neukotvení a v podstatě každý spekuluje, kdy se rozpadneme. Ono je to dáno hlavně těmi médii,“ řekl na úvod Babiš.

Posléze se vrátil k výsledku voleb, v nichž jeho hnutí získalo 47 křesel. „Výsledkem jsme se dostali do pozice, kdy dneska jsme vlastně vyzýváni k zodpovědnosti, a také jsme si ani neuvědomili tu situaci, že… mě nikdy nenapadlo, že bychom měli skládat vládu. S tím jsme nepočítali a my jsme vznikli přece před dvěma lety a ono to není jednoduché postavit hnutí, které má dneska sto třicet pět organizací a tolik členů a plus ještě zázemí nějakých odborníků, plus v podstatě v tom Parlamentu jsme nikdy nebyli. Takže v podstatě ten celý systém tady je značně nervózní z toho, že my bychom mohli být na nějakých postech. Hlavně celý korupční systém je nervózní z toho, že by Babiš jednou mohl být ministr financí, z toho jsou hlavně nervózní, a proto stále jedou tu agentománii, což je totální nesmysl."

Fotogalerie: - Babiš v Ostravě

V Ostravě - Porubě se konal mítink hnutí ANO. Na s...
ANO rozbilo stan u kruhového objezdu na Hlavní tří...
Svou povolební akcí Babiš trumfl snad většinu děts...
Rozdávání dárků dětem bylo samozřejmostí
Kdo chtěl, mohl soutěžit. Třeba o štangli salámu
Zájemci měli také možnost plést pečivo z kynutého ...

Neměl jsem takovou odvahu jako Havel, přiznal Babiš

„…Já jsem byl v Otázkách Václava Moravce s paní Marvanovou,“ uvedl dále přítomným Babiš. A dodal: „Bylo to takové pikantní, protože ona jako reprezentant odporu komunistického režimu, já jako hlasující stádo, bývalý člen, který byl asi tehdy podělaný z toho a neměl jsem takovou odvahu, jak měl Havel a dva tisíce lidí, kteří tady podepsali tu Chartu, tak… ona mi sama říkala, co se dělo po revoluci. Všichni estébáci naložili ty spisy, šli to skartovat, obsadili Ministerstvo vnitra a v podstatě to byla stejná situace. Vlastně ten komunistický režim tady byl 41 let a oni měli celý stát pod palcem. Stejně jak dnes to má ten korupční systém pod palcem. A my jsme na tom dneska podobně. My ani nevíme, do čeho jdeme. ČSSD sedm let nebyla u moci a my trváme na tom, že pokud by se ten stát pořádně řídil, tak se dá ušetřit bez toho, aby se navyšovaly daně,“  prohlásil šéf hnutí ANO a majitel Agrofertu.

Už je na nešvary upozorňují zaměstnanci státní správy

„Je zajímavé, že zaměstnanci státní správy nám už píší, co se tam děje, co se uklízí, že se ještě dělají kšefty. Minulý týden Rusnokova vláda koupila budovu za tři sta milionů korun od firmy, kde neznáme vlastníka. Je to bývalá budova Economie, kterou pan Bakala prodal někomu a ten někdo to prodal státu za tři sta milionů. A my jsme se ptali, jestli má vůbec náš stát někde nějakou evidenci majetku. No nemá. Údajně je tady někde dva tisíce dvě stě budov a nikdo pořádně neví, kdo to spravuje… Jeden rezort má budovy na prodej, druhý rezort si kupuje budovy,“ podivoval se Babiš.

Poslanecký parazit Marek Benda

„Ze mě dělali pitomce, když jsem byl u Moravce v té debatě. Tam seděli v hledišti většinou podporovatelé ODS. Seděl tam pro mě reprezentant skutečně poslaneckého parazitismu - Marek Benda - a smál se mi do ksichtu, že co to ten Babiš povídá o tom centrálním nákupu. No, dneska mi psal jeden kolega, že v Rusku má normálně ruská vláda web… a tam normálně avizují, který den je elektronický centrální nákup na něco. Protože když se nakupuje elektronicky, tak samozřejmě všichni, kteří tam bojují o tu zakázku, jdou totálně na dřeň a nikdo ani neví, kdo tam pořádně soutěží, ale ví to samozřejmě stát, pokud by to pořádně udělal. A toto jsme se snažili vysvětlit ČSSD. Oni říkají, že navýšíme korporátní daň, navýšíme progresivní daň, zavedeme znovu darovací daň, navýšíme daň z převodu majetku ze čtyř na pět procent, zavedeme speciální daň na banky dvacet pět procent. Ale to udělal Fico na Slovensku. No a co se stalo? Banky hned přišly za námi a normálně nám navýšení daní hned práskly do úroků. Takže, co jsme si pomohli? Fico to sice vybral, to je nejlehčí danit ty velké firmy, ale nicméně nakonec to dopadlo na podniky, na financování. Orbán, ten to udělal brutálně v Maďarsku a tam v podstatě zahraniční banky skoro odmítly financovat ten systém,“ sdělil možný ministr financí v nové vládě.

Případné obsazování ministerstev

„Problém je, že pokud by došlo k nějaké dohodě, tak my pravděpodobně převezmeme nějaká ministerstva a my víme, že se tam samozřejmě dějí různé věci. No a oni to samozřejmě můžou zabetonovat, můžou dělat dlouhé smlouvy… Takže my tam vlastně přijdeme a budeme chtít něco dělat s tím centrálním nákupem a samozřejmě to může být zablokované, ale my to nevíme. Určitě to chceme řešit, ale co se tam skutečně děje, nevím,“ podotkl Babiš.

Následně začala diskuse. Jeden z prvních dotazů se týkal právě obsazení jednotlivých ministerstev, zejména Ministerstva průmyslu a obchodu. „Přeji si, abyste byl ministrem financí vy, nicméně chci se zeptat na Ministerstvo průmyslu a obchodu, které je naprosto stěžejní. A jestliže ho má obsadit ČSSD s panem Urbanem, tak to nevidím jako průchodné do budoucna, abyste mohli s tímto ministrem prosazovat vaše cíle. Pan Urban je podle mě jen kontakt mezi kmotry a ministerstvem průmyslu,“ řekla posluchačka.

„O vládě a o rezortech jsme nejednali ani s KDU, ani s ČSSD. Na to vůbec nedošlo, protože se bavíme jenom o programu, bavíme se o tom střetu, kde ČSSD chce zaplácat rozpočet navýšením daní, a my říkáme: Ne, máme šetřit a máme to řídit řádně. V minulosti jsme samozřejmě deklarovali, že rezort financí je klíčový, tak o to budeme usilovat. Jestli ho dostaneme, to uvidíme. Jestli vůbec dojde k nějaké dohodě, nicméně není možné mít i finance i průmysl,“ reagoval na její slova Babiš.

Církevní restituce

Řeč byla také o církevních restitucích. „My jsme to neměli v programu. Je to podepsáno, dokonce o tom rozhodl Ústavní soud, takže my s tím těžko můžeme něco dělat. Čekáme, že ČSSD přijde s nějakým návrhem. Já jsem akorát kritizoval ten přístup, že to bylo špatně vyjednáno, že náhrady za zemědělskou půdu jsou 44 korun, i když u restitucí zemědělských byly jen 4 koruny za zemědělskou půdu na čtvereční metr. Plus samozřejmě ta inflace, která mi tam vadí, protože když už teda církev čekala šedesát pět let na ten majetek, tak nevím, proč tam je ta inflační doložka, která samozřejmě se stávajícím posunem kurzu koruny se může stát významnou položkou a úroky mohou být dvacet až třicet miliard,“ tvrdil Babiš.

Důchodová reforma

Poté hovořil ekonom Michal Zdeněk o důchodové reformě. „Důchodová reforma byla dělaná po dohodě opozice. Nicméně opoziční strany se od samého začátku proti ní velmi ostře vymezovaly. To samozřejmě důchodové reformě nemohlo přidat na důvěryhodnosti. Proto do ní vstoupilo k dnešnímu datu, a teď si nechci vymýšlet, jestli šedesát tisíc nebo osmdesát tisíc lidí, což je velmi málo. Já jsem hluboce přesvědčen, že nás čeká druhý pokus o reformu důchodové reformy v České republice a ten druhý pokus by měl vznikat kultivovanějším způsobem za účasti a za souhlasu všech významných politických sil, tak aby se nestalo to, že při samotné implementaci už opoziční strana říká, že ji stejně zruší. Je to veliké téma, mělo by být odpolitizováno, měla by být nalezena velmi silná politická podpora tak, abychom věděli, že to řešení, které bude ve finále přijato, bude platit padesát let. Cokoliv jiného je špatně,“ řekl ekonom.

Je chyba jít do vlády?

„Myslím si, že vstup do vlády je obrovská chyba a může vás to stát vaši pověst, pane Babiš a nevím, jestli neztratíte tu členskou základnu, abyste dostal další šanci,“ uvedl po chvíli muž, který se představil jako Stanislav Hlinka, volič ANO.

„Každý má na to jiný názor. Dobře, a když teda budeme sedět v tom Parlamentu a za první rok bychom chtěli prosadit ty zákony, ke kterým se většina zavázala nebo aspoň se tak tváří, tak ta změna zákonů se lépe dělá z vlády. Já se nikam necpu. Pro nás je to věc, která je strašně náročná personálně - jít do Parlamentu poprvé a ještě jednat o vládě. Tak co na to říct? Já si myslím, že když ČSSD bude vládnout, nic se nezmění, tak potom nám ti voliči zase řeknou: Proč jsme vás volili, když jste tam seděli a nic jste vlastně neudělali. Cokoliv uděláme, každý na to bude mít jiný názor.“ Následoval souhlasný potlesk přítomných,“ odpověděl mu Babiš.

Spolupráce s StB

Pak se už hovořilo o kauze Babišové údajné spolupráce se Státní bezpečností. Kandidát do Poslanecké sněmovny za lidovce Šimon Heller „Na internetu koluje plný spis agenta StB, jakožto váš, jakožto agenta Bureše. Mě by zajímalo vaše stanovisko k tomuto dokumentu, jestli ho považujete za falešný, případně kým by ten dokument z vašeho pohledu mohl být zfalšovaný,“ ptal se Heller.

„Odpověděl jsem už včera. Vy jste se nedíval na Otázky Václava Moravce? Ne? Dobře. Já jsem to vysvětlovat xkrát. Já jsem nikdy nic nepodepsal, byl jsem vyšetřován StB kvůli tomu, že jsem odmítal vozit syrské fosfáty, protože Sýrie neměla peníze na zaplacení vojenské techniky, co tam Československo vyváželo. A minulý režim tipoval lidí, kteří byli, řekněme šikovní, tak se je snažil pojmout a vedl na ně svazky bez toho, aby o tom věděli. Já jsem samozřejmě přišel do styku, jak každý pracovník zahraničního obchodu, dělal jsem analýzy na ty fosfáty, no a v podstatě je to celé zmanipulované, protože já jsem podal žalobu v lednu 2012. Ten spis je prázdný, tam nic není. Není tam žádný můj podpis, není tam v podstatě nic. Je tam seznam mé rodiny a není tam žádný můj podpis, žádné moje vyjádření. Podal jsem žalobu v lednu 2012, rok a půl se nic nedělo a první sezení toho soudu bylo 6. června 2013,“ vysvětlil Babiš.

Fotogalerie: - Babiš v Olomouci

Andrej Babiš hovořil se studenty Moravské vysoké š...
Před studenty a dalšími posluchači mimo jiné hovoř...
Večer pak besedoval s občany v jednou z olomouckýc...
Babiš chce na těchto povolebních debatách znát i h...
Babiš a další poslanci hnutí za Olomoucký kraj si ...
Lidé radili třeba to, aby hnutí utvořilo koalici s...

„Na tom prvním slyšení mě soudkyně vyslýchala sedmdesát minut a byl tam Ústav paměti národa, který říkal, že není připraven, nemá žádné návrhy. Soudkyně mu vyčítala, proč tam vlastně přišel, a přeložila stání na říjen a mě řekla, že už nemusím chodit. V momentě, kdy začaly parlamentní volby, tak si Ústav paměti národa najal advokátní kancelář, která začala být strašně aktivní - objevili nějaké spisy, kde údajně já někde mám být, což je samozřejmě lež. Předkládali svědka, nějakého kapitána, který zemřel v dubnu 2012. Byl to člověk, který nejdřív tvrdil, že mě zná a že se mnou něco podepsal. To následně za deset dní v novinách odvolal. Pan ředitel ústavu je strašně aktivní. Hlavní pražský kmotr Hrdlička se pochválil novináři, že si koupil plno papírů na Slovensku. Takže, jeli kampaň…,“ míní předseda hnutí ANO.

„Měl jsem dvě emigrace v rodině. Můj táta nemohl postoupit, protože měl tento kádrový problém. Je to pro mě záležitost, kde před třiceti lety jsem byl někde, asi třikrát čtyřikrát, dokonce ten estébák asi měl nějaký byt, kde chodil s nějakou slečnou a vykazoval na mě občerstvení, i když jsem nežil v Československu a byl jsem v Maroku. Samozřejmě, že soud dnes dělá všechno proto, protože se z toho stala politická záležitost. Ústav dnes předkládá další svědky, kteří možná ani neexistují, jen proto, aby to zdržoval nebo aby stále tato pseudoaféra byla v médiích a aby se k tomu někdo stále vracel. Ale podle mě je absurdní, když za vraždu je promlčení dvacet let a za to, že někdo byl vyšetřován… A pan prezident Zeman to sám řekl v tom interview v Týdnu, že to byl předvolební faul, že estébáci skartovali hlavně ty svoje složky a paní Marvanová mi to potvrdila, jak jsme byli v neděli u Moravce. Vysvětloval jsem to už stokrát a můžu to stále vysvětlovat. Pokud na to ale leží osud této země, tak já samozřejmě nemusím nikde být. Do politiky jsem ani nechtěl jít a myslím si, že všichni naši voliči o tom věděli a je na nich, jak to posoudí,“ uvedl Babiš. Následoval velký potlesk publika.

Fotogalerie: - Protirežimní pochod

V Praze proběhla protirežimní demonstrace Dělnické...
V Praze proběhla protirežimní demonstrace Dělnické...
V Praze proběhla protirežimní demonstrace Dělnické...
V Praze proběhla protirežimní demonstrace Dělnické...
V Praze proběhla protirežimní demonstrace Dělnické...
Předseda DSSS Tomáš Vandas

Kdo chce psa bít….

„Stará právní zásada je: Kdo se obhajuje, ten se obaluje… Něco o lustračních osvědčeních vím. Ať je to jakkoliv, je to na vás bič. Kdo chce psa bít, najde si hůl… Lidé vám dali důvěru a až se vás na to příště někdo zeptá, tak řekněte: No comment,“ radila Babišovi Elvíra Tomášková.

„Ten mladý muž sem přišel kvůli tomu, aby mi dal ten dotaz a okamžitě odešel. On tady nebyl náhodou. Stalo se nám to poprvé mimo Prahu. V Praze jsme na předvolebním mítinku měli samé provokatéry. V první řadě seděli Svobodní, udělali si tam stánek…,“ reagoval Babiš.

„Už se o tom s nikým nebavte, pane Babiši, vstoupila mu do řeči Tomášková. „Je to zbytečné. A lustrační osvědčení se nevztahuje na politické funkce. Já být vámi, klidně jdu na ministra financí a čekám, co s tím pan Zeman udělá. Protože podle mého výkladu Ústavy on nemá právo odmítnout, když se v Poslanecké sněmovně domluvíte, čím kdo budete. Zkuste to. Děkujeme,“ řekla v závěru téměř dvouhodinové besedy Babišovi.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: kup
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Bral i půl milionu měsíčně... Teď herec Petr Rychlý ztrácí práci a prý neví, co bude

20:05 Bral i půl milionu měsíčně... Teď herec Petr Rychlý ztrácí práci a prý neví, co bude

Není snad v České republice profese, která by nebyla covidem-19 nějakým způsobem ovlivněna. Zasažení…