Parlament posoudí mezinárodní smlouvu o obchodu se zbraněmi

24.05.2014 10:30

Poslanci a senátoři budou posuzovat mezinárodní smlouvu o obchodu se zbraněmi, kterou loni v dubnu schválilo Valné shromáždění OSN. Jde o první dokument svého druhu, který zpřísňuje celosvětový obchod s konvenčními zbraněmi.

Parlament posoudí mezinárodní smlouvu o obchodu se zbraněmi
Foto: Hans Štembera
Popisek: Pohled na prořídlou vládní lavici
reklama

Je označován za nejvýznamnější odzbrojovací krok mezinárodního společenství od roku 1996, kdy byla přijata dohoda, která zakazuje jaderné zkoušky. Česko podepsalo smlouvu loni v červnu a vláda ji nyní předložila Sněmově i Senátu k vyslovení souhlasu. Poslanci by o ratifikaci smlouvy mohli jednat na červnové schůzi. "Myslím si, že je to krok správným směrem," soudí o dokumentu předseda Sněmovny Jan Hamáček (ČSSD) a neočekává potíže s ratifikací. "Nezaznamenal jsem žádné výhrady," dodal.

USA jsou největším světovým vývozcem zbraní

Dokument se týká obchodu se všemi konvenčními zbraněmi. Od ručních a lehkých, jako jsou pistole, přes těžké dělostřelecké systémy, tanky a obrněné transportéry, rakety a odpalovací zařízení až po válečné lodě a bojová letadla. Zakazuje veškerý export, který by mohl přispět k vyvražďování národů, k válečným zločinům a k vážnému porušování lidských práv.

Vláda ve zprávě pro parlament uvádí, že návrh smlouvy je plně v souladu s tuzemskými předpisy, zejména se zákonem o zahraničním obchodu s vojenským materiálem, i s obecně uznávanými zásadami mezinárodního práva. Je také v souladu s právem EU. Při schvalování smlouvy v OSN se zdrželi hlasování někteří hlavní vývozci zbraní, jako Rusko a Čína, i dovozci jako Indie, Saúdská Arábie, Indonésie a Egypt. Proti hlasovaly KLDR, Írán a Sýrie.

K letošnímu 2. dubnu, tedy k prvnímu výročí schválení smlouvy v OSN, dokončilo její ratifikaci 31 států, pro uvedení smlouvy v život jich je třeba 50. Agentura AP již dříve napsala, že brzdou v tomto procesu jsou především Spojené státy, které jsou největším světovým vývozcem zbraní. Washington stejně jako 117 dalších vlád smlouvu podepsal, dokument ale čelí silnému odporu v americkém Senátu.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: čtk, mp
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Havlíček se neudržel: Když byl ministrem financí Kalousek, v čase krize řídil státní kasu tak, že se z toho stát vzpamatovával deset let

12:45 Havlíček se neudržel: Když byl ministrem financí Kalousek, v čase krize řídil státní kasu tak, že se z toho stát vzpamatovával deset let

Moderátorka Terezie Tománková přivítala v nedělní Partii televize Prima ministryni financí Alenu Sch…