ParlamentníListy.cz nejsou dezinformační web, vyvrátil odborník v rádiu analýzu Evropských hodnot. Ve skutečnosti se to má takto

29.07.2016 18:29

Hostem pátečních Dvaceti minut Radiožurnálu byl odborník na analýzu sociálních sítí Josef Šlerka. Mluvil o nové analýze think-tanku Evropské hodnoty, která se věnovala dezinformačním webům, i o propagandě jako způsobu masové komunikace.

ParlamentníListy.cz nejsou dezinformační web, vyvrátil odborník v rádiu analýzu Evropských hodnot. Ve skutečnosti se to má takto
Foto: Iniciativa pro evropské hodnoty
Popisek: Iniciativa pro evropské hodnoty, logo.
reklama

„Je to strašně lákává metafora, jestli není prezident Zeman trojským koněm,“ prohlásil Šlerka s tím, že Zeman je velmi selektivní v používání informačních zdrojů. Podle Šlerky je za tím Zemanův horší zdravotní stav a stáří.

„Jiří Ovčáček zareaguje tak, jak musí, to je jeho role,“ okomentoval Šlerka vyjádření prezidentova mluvčího, že obvinění think-tanku Evropské hodnoty jsou jen „bezobsažné žvásty“.

Analytik si však rozhodně nemyslí, že by financování think-tanku mělo ovlivňovat výsledky jeho analýz a směr jeho tvrzení. „Ta představa těch diskutérů je strašně jednoduchá, dám Jandovi deset tisíc euro a on mi zatančí,“ řekl Šlerka s tím, že osobně žádnému think-tanku nedůvěřuje, poslední analýza Evropských hodnot však obsahuje mnoho zajímavých dat.

V některých případech nejde o dezinformace, nýbrž o čistě názorovou pozici. V jiných případech však opravdu jde o cíleně lživou platformu. „Ta analýza těch Parlamentních listů je zrovna právě ta analýza, kde bych se neshod s tou analýzou Evropských hodnot,“ podotkl Šlerka s tím, že se jedná o emotivní konfrontace názorů a že nejde ani tak o šíření informací.

Celý pořad zde

„Je to silný názorový web,“ řekl s tím, že si ParlamentníListy.cz našly své publikum, a že na nich lze najít jak věci stoprocentně objektivní, tak i velmi pochybné. „Jeden článek pro Žida, jeden článek pro Hitlera,“ podotkl.

U řady dezinformačních webů je strašně jednoduché zjistit, že se jedná o lživé informace i samotné weby. Problém je, že lidé nejsou ochotni tomu věnovat čas, protože informace mají strašně nízkou hodnotu.

„Proč čtvrtina Čechů a Moravanů volí antisystémové strany, jako komunisty nebo Tomia Okamuru?“ odpověděl Šlerka na otázku, proč čtvrtina obyvatel ČR věří alternativním médiím. Odpověď je, že jsou zkrátka lidé nespokojení. „Nejde to svést na to, že jsou ti lidi zblblí,“ dodal.

„V tom světě, který je sestavený ze lži, nelze žít do nekonečna,“ dodal Šlerka a začal se zamýšlet nad tím, zda lidé dnes přemýšlejí nad lží a pravdou jako koncepty. „My jsme rozbili tu skutečnost na izolované frakty a ztratili jsme souvislosti.“

„Propaganda je způsob masové komunikace, který není hezký, ale který používají všechny velké instituce, které chtějí prosadit svojí,“ poznamenal Šlerka s tím, že skutečně nějakým způsobem probíhá hybridní konflikt mezi Evropou a Ruskem, protože se jejich geopolitické zájmy rozcházejí.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: spa
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Bývalý chvilkař Minář představil své politické hnutí. A tvrdě narazil. Známé mediální tváře mu rozstřílely web, program... všechno!

16:46 Bývalý chvilkař Minář představil své politické hnutí. A tvrdě narazil. Známé mediální tváře mu rozstřílely web, program... všechno!

Mikuláš Minář představil své nové politické hnutí. Rozhodně nehodlá být pětiprocentní stranou. „Hled…