Paroubek: Západ svým tlakem na Rusko dosáhl zejména toho, že nahnal Kreml do náruče Pekingu

25.12.2014 15:34

Peking je připraven pomoci Rusku a podle ministra zahraničí ČLR je ochoten na to dát své téměř neomezené prostředky. Na zprávu reaguje někdejší premiér Jiří Paroubek. Po takovém vyjádření Číny prý nemá smysl pokračovat v ekonomické válce vůči Rusku, včetně útoků na rubl. „Západu, tedy zejména Evropské unii, tak na krku zůstane bankrotující Ukrajina a zvyšující se vojenské výdaje. Opravdu nepříliš perspektivní základ pro hospodářské oživení v Evropě,“ napsal Paroubek ve vyjádření, které poslal médiím.

Paroubek: Západ svým tlakem na Rusko dosáhl zejména toho, že nahnal Kreml do náruče Pekingu
Foto: Hans Štembera
Popisek: Poslanec Jiří Paroubek
reklama

Jiří Paroubek upozorňuje na velice těsné a prohlubující se spojenectví Ruska a Číny. Svou roli prý sehrává a sehraje také jednoznačné vyjádření ministra zahraničí ČLR, který v rozhovoru pro hongkongský list hovoří o Rusku jako o příteli, který se neopouští, s tím, že Čína dá – v případě potřeby – tomuto příteli, kterého považuje za strategického, k dispozici své prakticky neomezené zdroje. Pochopitelně včetně finančních. ČLR má v současnosti finanční zázemí v podobě svých obrovských státních aktiv v euru a USD a také ve zlatě.

„Po takovém prohlášení člena nejužšího vedení Číny nemá smysl pokračovat v ekonomické válce vůči Rusku, včetně útoků na rubl. Čína si nepřeje ekonomické zhroucení Ruska a rozklad současného mezinárodního uspořádání, v němž Rusko hraje stále důležitou roli. Tu Čína respektuje, ale v souladu se svou tradiční zahraniční politikou nezasahování jej v ní nehodlá nahradit. Západ svým tlakem na Rusko dosáhl zejména toho, že nahnal Kreml do náruče Pekingu a pomohl ukout strategické spojenectví ČLR a Ruska. Je jen otázkou, zda se k němu otevřeně připojí ještě další nové velmoci, tedy Indie a Brazílie či jiné státy,“ analyzuje Paroubek současnou situaci.

Ing. Jiří Paroubek

  • Nenarodili jsme se sami pro sebe, ale proto, abychom sloužili své vlasti. ( Jindřich IV.)

Celé prohlášení Jiřího Paroubka:

Rubl zpevňuje strategické spojenectví Pekingu a Moskvy

Praha, 25. prosince 2014
Ruský ministr financí se vyjádřil, že rubl má to nejhorší za sebou a zpevňuje. Finanční trhy o tom přesvědčilo sebevědomé vystoupení ruského prezidenta, kterému na tiskové konferenci nechybělo odhodlání.

Svou roli nepochybně sehrává a sehraje také jednoznačné vyjádření ministra zahraničí ČLR, který v rozhovoru pro hongkongský list hovoří o Rusku jako o příteli, který se neopouští, s tím, že Čína dá – v případě potřeby – tomuto příteli, kterého považuje za strategického, k dispozici své prakticky neomezené zdroje. Pochopitelně včetně finančních. ČLR má v současnosti finanční zázemí v podobě svých obrovských státních aktiv v euru a USD a také ve zlatě.

Po takovém prohlášení člena nejužšího vedení Číny nemá smysl pokračovat v ekonomické válce vůči Rusku, včetně útoků na rubl. Čína si nepřeje ekonomické zhroucení Ruska a rozklad současného mezinárodního uspořádání, v němž Rusko hraje stále důležitou roli. Tu Čína respektuje, ale v souladu se svou tradiční zahraniční politikou nezasahování jej v ní nehodlá nahradit. Západ svým tlakem na Rusko dosáhl zejména toho, že nahnal Kreml do náruče Pekingu a pomohl ukout strategické spojenectví ČLR a Ruska. Je jen otázkou, zda se k němu otevřeně připojí ještě další nové velmoci, tedy Indie a Brazílie či jiné státy.

Západu, tedy zejména Evropské unii, tak na krku zůstane bankrotující Ukrajina a zvyšující se vojenské výdaje. Opravdu nepříliš perspektivní základ pro hospodářské oživení v Evropě.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: dkr
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

„Poprava“ Šarapatky? Aktér „spacákové revoluce“ se vyjádřil. A mnohé je jasnější

22:21 „Poprava“ Šarapatky? Aktér „spacákové revoluce“ se vyjádřil. A mnohé je jasnější

Sněmovní volební výbor bude příští úterý projednávat návrh Barbory Kořanové z hnutí ANO na odvolání …