Paroubek se neztratí, může pracovat třeba pro Gazprom, hádá Zbořil

30. 5. 2010 17:26

Podle politologa Zdeňka Zbořila volby nepřinesly žádné překvapení. Zbavily nás ale prý "dinosauří reprezentace".

Paroubek se neztratí, může pracovat třeba pro Gazprom, hádá Zbořil
reklama

Hostem nedělního pressklubu Frekvence 1 byl politolog Zdeněk Zbořil. Ten hodnotil uplynulé volby a snažil se analyzovat situaci, která vznikla.

"Situace je podobná jako v Rakousku, zdá se mi, že volby nemají vítěze," zauvažoval na úvod politolog a dodal, že výsledek voleb pro něj není překvapením.

Na dotaz, jak je možné, že se volební výsledek sociálních demokratů tolik lišil od předvolebních průzkumů Zbořil odpověděl s úsměvem. "Zastávám názor, že výzkumy veřejného mínění dělají agentury na tvorbu veřejného mínění," sdělil s tím, že je k těmto výzkumům skeptický.

Obamovský efekt funguje i u nás

"Voliči chtěli v každém případě nějakou změnu, je to onen obamovský efekt," vysvětlil Zbořil svou teorii, proč velký počet hlasů získaly nové malé strany. Ty ale podle něj - stejně jako onehdy Obama - nepředestřely jasnou vizi své politiky.

"Véčka upozornily na dinosaruy, ale neřekly, jaká ta změna bude," podotkl Zbořil s tím, že politických dinosaurů Česko ale tyto volby nezbavily. "Zbavily nás ale dinosauří reprezentace," dodal.

Paroubek ekonomem

K budoucnosti odstupujícího lídra ČSSD Jiřího Paroubka se politolog vyjádřil optimisticky. "Je to velice aktivní politik, může postoupit do ekonomické sféry. Mohl by zůstat ve sněmovně  a přitom pracovat pro třeba pro Gazprom," nastínil možnou Paroubkovu kariéru politolog.

Paroubek podle něj není jediným, kdo udělal v kampani sociální demokracie chybu. "Svoje přesvědčování ale vedl příliš dlouho a razantně," zhodnotil úsilí odstupujícího lídra strany Zbořil. 

Více o povolebním vyjednávání čtěte ZDE

Foto: Hans Štembera

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: jas
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Promořené Chebsko: Stříhá se u známých. Sousedi bonzují. „Stát na mě kálí!“ A strašlivá slova od bývalé zdravotní sestry. O čem se radši nemluví?

20:51 Promořené Chebsko: Stříhá se u známých. Sousedi bonzují. „Stát na mě kálí!“ A strašlivá slova od bývalé zdravotní sestry. O čem se radši nemluví?

Naše minipříběhy z Chebska jsou možná banální, ale pro tuto dobu typické. Paní B., která má kadeřnic…