Paroubek spočetl, kolik Američany stály jejich poslední války. A položil si otázku, zda jejich výsledky za ty peníze stály

26.12.2014 18:59

Nad tím, kolik stály americké daňové poplatníky války, vedené USA v době po druhé světové válce, se na webu Vaševěc.cz zamýšlí bývalý český premiér Jiří Paroubek. V úvodu svého textu poznamenává, že když se kdysi v marxistické politické ekonomii kapitalismu dozvěděl, že vojenské výdaje stimulují růst tržní ekonomiky, viděl v tom komunistický žvást.

Paroubek spočetl, kolik Američany stály jejich poslední války. A položil si otázku, zda jejich výsledky za ty peníze stály
Foto: Filip Ferbie
Popisek: Jiří Paroubek v Brně promluvil ke studentům a hostům vysoké školy BIBs
reklama

Nyní už o pravdivosti tohoto tvrzení „ani trochu nepochybuje“. „Zejména pokud se k vykazování ekonomického růstu té které země používá ukazatel HDP,“ podotkl k tomu.

Vojenské výdaje Ruska jsou jen desetinové ve srovnání s vojenskými výdaji USA

Expremiér zmiňuje, že rozpočet Spojených států na obranu na příští rok dosahuje výše 585 mld. USD. Naproti tomu ruské vojenské výdaje představují zhruba desetinu této částky. „Ruský prezident by tedy musel být úplně šílený – a to opravdu není – pokud by iniciativně vyhledával konfrontaci s USA a se Západem obecně,“ upozorňuje Paroubek.

V další části svého textu rekapituluje jednotlivé války, které USA v době po druhé světové válce vedly, a vypočítává, kolik jejich rozpočet stály.

Kolik poslední čtyři války USA stály?

Vojenské výdaje USA na Korejskou válku (1950–1953) se podle Paroubka odhadují na 30-54 mld. USD. Ve Vietnamské válce (1964–1973) utratily USA zhruba 100-140 mld. USD. „Vedle přímých vojenských výdajů jsou zde ovšem další doprovodné výdaje na péči o veterány těchto válek,“ upozorňuje expremiér.

Válka v Iráku podle nedávno zveřejněných odhadů Financial Times stála Spojené státy 1,7 bilionu USD. Válka v Afghánistánu zatím stála Američany 1 bilion USD. „Výdaje USA v letech 2015 až 2019 si vyžádají další stamiliardy USD. A to přesto, že Američané stáhnou z Afghánistánu podstatnou část svého vojenského kontingentu,“ poznamenává Paroubek.

Spojené státy s výsledkem válek spokojeny být nemohou

Při pohledu na výši amerických vojenských výdajů v obou jejich posledních válkách si Paroubek klade otázku, zda za vynaložené finanční prostředky bylo dosaženo adekvátních politických výsledků.

„Obávám se, že ani ve vietnamské, ani v irácké a ani v afghánské válce Spojené státy s jejich politickým výsledkem nemohou být spokojeny a přitom všichni tušíme, že irácký i afghánský konflikt ještě zdaleka do svého závěru nedospěly. Válečné úspěchy vypadají jinak,“ uzavírá své zamyšlení Jiří Paroubek.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: vam
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

„ČT se vydováděla! Lhali, jako když tiskne.“ Svobodná Vitásková se bude bránit

10:43 „ČT se vydováděla! Lhali, jako když tiskne.“ Svobodná Vitásková se bude bránit

Alena Vitásková byla v listopadu definitivně zproštěna obvinění v kauze solárů. A teď se soudí o odš…