Patnáct set, to ne. Učitelé nedostali tolik, kolik čekali

13.01.2012 7:46

Platy českých učitelů se narozdíl od původních očekávání nezvedly o slibovaných 500 až 1500 korun, ale průměrně pouze o dvě až tři stovky. S informací přichází páteční Právo. Za tak nízký nárůst mohou škrty v rozpočtu, ministerstvo financí totiž oproti očekáváním resortu školství dalo méně peněz, než bylo slibováno.

Patnáct set, to ne. Učitelé nedostali tolik, kolik čekali
Foto: Hans Štembera
Popisek: Exministr Josef Dobeš ve své kanceláři
reklama

Peníze měly být kantorům přidány zvýšením tarifů, které dokonce schválila vláda. Ministr financí Kalousek nakonec Dobešovu ministerstvu neuvolnil tolik peněz, zdálo se však, že se potřebné čtyři miliardy najdou úsporami na samotném ministerstvu školství, což se patrně asi nepodařilo. Alespoň ne v potřebné míře.

Od ledna se také mění zavedená praxe, kdy byli učitelé ohodnocování podle odpracovaných let. O zařazení učitelů do platových stupnic budou nyní namísto věku rozhodovat ředitelé škol. Tento krok někteří částečně uvítali, protože budou moci být kantoři odměňování podle kvality, a nikoliv výlučně podle odučených let. Zásadně proti tomu však protestují školské odbory.

V loňském roce vymohl ministr školství Josef Dobeš zvýšení nástupních platů mladých učitelů. Hrubý základ se tehdy ze 14 500 zvýšil na 20 tisíc korun, připomíná Právo.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: rp
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Nadávky Nohavicovi: Úder zpět. A nové info

6:34 Nadávky Nohavicovi: Úder zpět. A nové info

ANKETA „Myslím, že zmrd je spíše Matěj Hollan,“ říká hudebník Petr Štěpánek v reakci na slova, která…