Pavel Bém vydává knihu. Zmiňuje v ní i jistého prezidenta, který se zhlédl ve falešných ideálech rovnostářství

05.12.2014 13:50

Bývalý pražský primátor Pavel Bém vydává v těchto dnech knihu. Ten, kdo by se však těšil na pikantérie z politického zákulisí, může si nechat zajít chuť. Bém totiž připravil knihu o svých cestách do hor a výstupu na druhý nejvyšší vrchol světa, nazvaný K2 - Královna hor – s velkým množstvím fotografií a zajímavým doprovodným – místy až filozofickým textem. ParlamentníListy.cz přinášejí exkluzivní ochutnávku.

Pavel Bém vydává knihu. Zmiňuje v ní i jistého prezidenta, který se zhlédl ve falešných ideálech rovnostářství
Foto: Hans Štembera
Popisek: Pavel Bém

K2 zdolal Pavel Bém, ještě jako poslanec, v létě roku 2012. Nutno dodat, že tehdy jeho zmizení z České republiky vyvolávalo řadu spekulací. Poté, co vrcholu druhé nejvyšší hory světa dosáhl, spekulace umlkly. V každém případě v té době Pavel Bém netušil, jaké překážky bude muset zdolávat i po návratu domů – i když pro změnu pak „jen“ na politickém poli.

„Naplno si uvědomuji paradox života a dar, který je nám dán. Osvícení a smrt jako vysvobození od všech trápení pozemského života, ve které věří buddhisté, je sice zajímavá věc, ale život je prostě víc. Chceme žít dobrý život, radovat se z něj, ale někdy nám to není souzeno. Jindy riskujeme daleko za hranicemi zdravého rozumu a štěstí či osud se přikloní na naši stranu. Hledat v takové rovnováze spravedlnost, není možné..,“ uvádí v jedné z pasáží knihy exprimátor Pavel Bém. O tom, co se v něm a jeho nitru odehrávalo, však píše i na řadě dalších míst. Pro mnohé tak může být jeho zpověď překvapivá způsobem, jakým ji podává. Osobně pak doplnil tato slova:

"Do Pákistánu se dnes moc lidí nevypraví. Jen pár stovek jich zavítá na sever do úchvatného Baltistánu. Z nich pouze pár desítek vstoupí do neuvěřitelných hor Karakoramu, druhého nejvyššího pohoří světa. A z nich už jen pár jednotlivů doputuje pěšky více než 130 kilometrů a podívá se tváří v tvářasi nejobávanější velehoře světa K2 s jejími 8611 metry a 3,5 kilometrovou jižní stěnou. A nakonec pár šťastlivcům se podaří stát na jejím vrcholu a zažít něco, co se možná nedá ani popsat. Uznejte sama, zažít to a nepokusit se zkušenost zprostředkovat druhým, kteří to štěstí nemají, prostřednictvím knihy - to by byl hřích. Kniha je tedy po dvou letech na světě. Ale mohu prozradit, že není jen o horách, je i o lidech,kulturách, o vůli, štěstí, tragédiích i sexu v základním tábore..." řekl ParlamentnímListům,cz Bém. Knihu pokřtí tuto neděli v pravé poledne. 

Blízko a zároveň daleko od snu

A protože bylo zmíněno, že kniha je tedy zpovědí o celé řadě toho,, s čím vším se lidé, co se do oněch míst dostanou, setkávají, je na místě citovat konkrétní pasáže. „Postupně ve mně zraje pocit, či spíše víra. Dlouho jsem hledal motivaci a důvod k tomu vylézt na K2, i když vlastně v mém sportovním srdci taková touha spí už třicet let, od doby, kdy na tuto horu vylezl 31. července 1983 Joska Rakoncaj… A teď jsme tady – třicet kilometrů od K2. Zatraceně blízko tomu snu, ale zároveň tak daleko…“ popsal Bém krátce před tím, než se mu podařilo na horu vystoupit.

Připomněl taktéž, že na kopci, jakým je K2, je potřeba k úspěchu i bezpečnému návratu hromada věcí. „Kromě štěstí, dobrého počasí, skvělé fyzičky, nezbytné aklimatizace, mentální vyspělosti, lezeckých zkušeností a techniky, také především vůli. A to zatraceně silnou vůli. Čím jste na kopci déle, tím více ve vás roste pokušení to otočit, zabalit, vzdát… Vůli vám prostě nemůže dát žádná dobyvatelská či sběratelská ambice. A pouze profesionalita také nestačí. Vůle určitě pramení ve vodách vrozených lidských vlastností, částečně může být energetickým palivem vášeň či touha, přesto se asi nebudu mýlit, když za hlavní zdroj vůle označím vnitřní odhodlání či přesvědčení,“  konstatuje mimo jiné bývalý politik, který proslul mimo jiné nedávno i ve zveřejněných odposleších „Mazánka a Kolibříka“ (ve skutečnosti šlo o telefonické hovory mezi Pavlem Bémem a Romanem Janouškem).

Politiku v knížce nehledejte

V knize, která navazuje na jinou, bohatě fotografiemi doprovázenou knihu o Nepálu, však, jak již bylo zmíněno, o politice není ani zmínka. Minimálně ne o té české.

„Stejně jako ostatní pákistánské osmitisícovky se K2 nachází na území Baltistánu, kde ještě donedávna neplatily pákistánské ani jiné zákony a které bylo dlouho označováno jako území ‚nikoho‘. Vládnou zde síly přírodních živlů, ale také síly politických ambic. Území proto bylo po celá desetiletí místem diplomatických přestřelek, válečných sporů a občanských válek. Politické hnutí Tálibán i teroristická organizace al-Kajdá si z něj udělaly svůj ‚druhý domov‘,“ popisuje v díle, které se dá zařadit do kategorie cestopisu, Bém.

A snad na tomto jediném místě trochu na politické téma doplňuje: „Nejenom to. Když se prezident Bhúto vzhlédl ve falešných ideálech rovnostářství a politické ideologie maoismu, vybral si za hlavního národního spojence Čínu. Následně prohlásil: Naše přátelství je hlubší než Arabské moře a vyšší než samotná K2,“ připomněl Pavel Bém.

Podle něj je proto Čhogori (jiný název pro horu K2) prostě více než jenom „hora“.

Vypadá to tam prý trochu jinak, než píší naše postmoderní média...

Místní lidé jsou k nám otevření a přátelští. Zvou nás do svých domovů a nabízejí to málo, co mají. Jsou důkazem pravého opaku toho, co často slyšíme na adresu pákistánských hor v našich postmoderních médiích. Ve vesnicích je plno smějících se dětí, které se na nás věší jako na vánoční stromeček se ziskuchtivým očekáváním sladkostí a jiných civilizačních neřestí. My se ovšem zodpovědně staráme o jejich ještě bělostný chrup a namísto čokolády a bonbonů rozdáváme tužky a pastelky. Mají podstatnou výhodu – vydrží déle a nekazí zuby. Děti jsou i za ně rády,“ prozradil Pavel Bém ve svých zážitcích z cesty na druhou nejvyšší horu světa.

Pavel Bém je horolezcem vášnivým. Někdy z toho měl i problémy

K2 nebyla přitom první horou, kterou exprimátor zdolal. Horolezectví patří mezi jeho záliby. V roce 2007 vystoupil i na vrchol Mount Everestu. V úřadu primátora si vzal tehdy dvouměsíční volno, a i tehdy se za to na něj snesla kvůli tomu kritika. Absenci mu tenkrát vytkl i prezident Václav Klaus.

V roce, kdy zdolal K2 (tedy 2012) byl Pavel Bém v Poslanecké sněmovně naposledy 22. června, na další schůze už posílal omluvu z osobních důvodů. Chyběl tak mimo jiné na významném červencovém jednání o vyslovení nedůvěry vládě premiéra Petra Nečase.

Pavel Bém je český lékař-psychiatr, politik a horolezec. V letech 2002–2010 byl primátorem Prahy a v období 2004 až 2008 také místopředsedou Občanské demokratické strany. Od roku 2010 do roku 2013 byl poslancem.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Alena Hechtová

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Smutné: S Minářem šla proti Babišovi, teď ji vlastní „chtějí upálit“. Bude zle

14:44 Smutné: S Minářem šla proti Babišovi, teď ji vlastní „chtějí upálit“. Bude zle

Bývalá koloniálnice Jana Filipová se rozhádala se svými přáteli, se kterými dřív chodívala na demons…