Pavel: Jsme téměř rok ve válce. Humanitární koridor na Ukrajině? Ne. Moderní zbraně

05.02.2023 9:52 | On-line

Nově zvolený prezident ČR Petr Pavel už začal úřadovat a řada jeho kroků vyvolává kritiku. Stihl naštvat Hrad, Čínu i Rusko. Vyvstávají otázky, co přijde s jeho inaugurací 9. března, když už nyní se do významných aktivit pouští s takovou vervou. Své prezidentské plány přiblížil v rozhovoru pro Novinky.

Pavel: Jsme téměř rok ve válce. Humanitární koridor na Ukrajině? Ne. Moderní zbraně
Foto: Hans Štembera
Popisek: Prezident Petr Pavel

Podle některých názorů je problém, že Petr Pavel jedná jako prezident, byť mu jeho funkční období začne až 9. března. V tom podle svých slov ale neshledává nic špatného: „Naopak je důležité, aby přechodné období do inaugurace zvolený prezident využil k tomu, aby si nastavil vztahy, informoval se o řadě aktuálních věcí, které bude muset po inauguraci řešit. A to s jediným cílem, aby už od 9. března mohl začít plnohodnotně fungovat,“ uvádí nová hlava státu.

Následně dodává, že bude aktivním prezidentem: „Budu aktivní prezident, ne aktivistický. Každý by měl dělat svoji práci aktivně, nejen prezident. Je to hlavně o tom, nepřekračovat pravomoci, a to rozhodně dělat nebudu. Ale zároveň bych chtěl plně využívat prostor, který mi pravomoci prezidenta budou skýtat, protože jedině v tom vidím cestu, jak posunout věci dál,“ říká Petr Pavel.

Zároveň není jeho plánem zastínit vládu premiéra Petra Fialy (ODS): „O to rozhodně nebudu usilovat. Nebudu vládě ani jiným institucím zasahovat do jejich pravomocí a působnosti. Určitě se ale budu snažit mít veškeré informace, abych se mohl kvalifikovaně bavit s vládou, s parlamentem. A k tomu, abych je měl, logicky musím jednat s lidmi. Rozhodně bych ale nechtěl jakkoli suplovat činnost vlády,“ dodává.

„Nechci se chovat jako neřízená střela. Veškeré své zahraničněpolitické kroky budu konzultovat s vládou tak, abychom byli v jednotě,“ říká Petr Pavel. K případné cestě na Tchaj-wan, s jehož prezidentkou si už volal, doplnil: „V tomto případě respektuji principy, které jsou jasné, ale to neznamená, že bych se případnému kontaktu s tchajwanskou prezidentkou v budoucnu chtěl vyhnout.“

Stranou nezůstal ani Pavlův telefonát s ukrajinským prezidentem Volodymyrem Zelenským. K jeho prosbě o moderní západní zbraně zaujímá Petr Pavel kladný postoj: „Ukrajinu nemůžeme nechat padnout, pokud ji opustíme nebo jí nebudeme dostatečně pomáhat, a umožníme tak Rusku vyhrát, pak jsme svým způsobem prohráli my všichni. Měli bychom dělat všechno pro to, aby Ukrajina v tomto konfliktu uspěla. A pokud jí chybějí nějaké zbraně, tak bychom měli být připraveni jí je dodat. Ale nic nám nebrání materiálně i finančně Ukrajinu podporovat tak, aby ten boj mohla úspěšně dovést do konce,“ prohlásil nově zvolený prezident Petr Pavel.

„Jsme téměř rok ve válce, která běží s plnou intenzitou, a vstupovat do hry teď s něčím, jako je humanitární koridor, opravdu už moc smyslu nedává. Teď dává smysl maximálně podpořit Ukrajinu všemi moderními zbraněmi, aby dokázala ruské síly ze svého území vytlačit,“ reagoval Pavel na otázku, zda by chtěl nastolit téma bezletové zóny.

Na dotaz, „jak se chcete držet při zemi a zabránit tomu, aby vám moc nestoupla do hlavy“, odpověděl Petr Pavel slovy: „Od počátku jsem jasně deklaroval, že se budu striktně držet v mezích Ústavy, a to nejenom litery, ale i zvyklostí. A navíc jsem byl vždycky zvyklý mít ve svém okolí alespoň pár lidí, kteří mi zajistí za všech okolností kontakt se zemí, aby člověk nepodlehl nějaké iluzi vlastní výjimečnosti a nezačal si myslet, že vše, co dělá, je správně.“

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

Ukrajina (válka na Ukrajině)

Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.

Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.

autor: nab

RNDr. Alexandr Vondra byl položen dotaz

kampaň

Kde máte důkaz, že jsou všichni mimo vás ,,Putinovi užiteční idioti“? Nešíříte náhodu dezinformace, proti kterým paradoxně tak bojujete? A myslíte, že touto negativní kampaní docílíte něčeho pozitivního, třeba zklidnění politické situace v zemi? To je takový problém vést kampaň tak, že budete prezen...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Uživateli nejlépe hodnocený komentář

Tak takovýhle hovado jsme na hradě ještě neměli. , Uživatel se přihlásil ke kodexu Dobré DiskuseBohem , 05.02.2023 12:46:35

|  12 |  0

Další články z rubriky

Jak jste mohli? Po odhalení o Nerudové nastal zmatek

11:52 Jak jste mohli? Po odhalení o Nerudové nastal zmatek

Lídryni kandidátky STAN do Evropského parlamentu Danuši Nerudovou provázejí další kontroverze. Deník…