Pavel Šafr zveřejnil Topolánkovi, co ho nenechali říct na Václaváku: Jsme jako žáby, které se pomalu vaří. Prezident umetá cestu extrémistům

18.11.2017 20:37

Mirek Topolánek byl jedním z těch prezidentských kandidátů, kteří nedostali pozvání na páteční podvečerní akci na Václavském náměstí v Praze. Stejně jako Michal Horáček tak, na rozdíl od Jiřího Drahoše, nemohl promluvit k lidem. Přece jen si však našel cestu, jak sdělit lidem slova, která od něj mohli slyšet, kdyby se ke všem prezidentským kandidátům přistupovalo na Václavském náměstí stejně. Co by tam tedy Topolánek řekl?

Pavel Šafr zveřejnil Topolánkovi, co ho nenechali říct na Václaváku: Jsme jako žáby, které se pomalu vaří. Prezident umetá cestu extrémistům
Foto: Vít Hassan
Popisek: Expremiér Mirek Topolánek na Národní třídě
reklama

Kdyby Mirek Topolánek dostal stejnou příležitost jako Jiří Drahoš či Pavel Fischer, řekl by lidem na Václavském náměstí, že získat svobodu není snadné, zato ztratit ji je velmi snadné. Přijdete o ni rychleji, než si to stačíte uvědomit.

„Svoboda vůbec není samozřejmá. To si my, kteří pamatujeme komunistickou totalitu, dobře uvědomujeme. Proto odmítáme pokorně přijímat některé nápady, které k nám přicházejí z EU. Od zbytečné regulace a byrokracie až po vnucování naší kultuře cizích nositelů politického islámu. Ale nemylme se: největší hrozbou pro naši svobodu jsme my sami. A plně přitom platí, že o svobodu nikdy nepřicházíme najednou, ale po kouskách. Jako ty pověstné žáby, které se uvaří v pomalu se zahřívající vodě...“ řekl by lidem Topolánek. Text projevu, který by přednesl, poskytl serveru Forum24.cz.

Celý článek naleznete zde

O svobodu nás však nezačali znovu připravovat komunisté. Místo nich se toho ujaly Věci veřejné, když po pádu Topolánkovy vlády narušily systém tradičních stran ve jménu boje proti „dinosaurům“. Výsledkem byla relativně nestabilní vláda, která navíc otevřela cestu k moci Andreji Babišovi tím, že se nechala svrhnout prokurátory. Podle Topolánka je třeba dbát na oddělení moci zákonodárné, výkonné a soudní ve státě, ale zásahem policie na Úřadu vlády ČR z roku 2013 byla prý tato rovnováha narušena. Toho využil Andrej Babiš, kterého sociální demokraté a lidovci nedokázali udržet na uzdě.

Babiš má na kontě celou řadu problémů. Sliboval, že nebude ovlivňovat svá média, ale krátce poté, co je koupil, už volal do svých Lidových novin a chtěl vědět, proč o něm novináři nepsali. Jenže lidem to zřejmě nevadí. Časy se mění. Když byl dříve politik přistižen při lži, musel se stáhnout do ústraní. U Babiše to ale neplatí. Lidem jeho nepravdy nevadí.  

„Nyní nám reálně hrozí, že poprvé od roku 1989 se k moci dostanou extrémní síly. A místo aby tomu stávající prezident bránil, umetá těmto silám cestu. Trochu mi to připomíná Hindenburga, který v rozporu se vším, co celý život prosazoval, umožnil nástup Hitlera. Každá analogie samozřejmě kulhá, ale podobné rysy tu jsou – zejména co se týká onoho bianco šeku pro kancléře, který se odmítal demokraticky dělit o moc, ačkoli v parlamentu neměl většinu. Toto je pro mě osobně obrovské zklamání, protože Miloše Zemana jsem si vážil jako státníka, který privatizoval banky, přivedl nás do NATO a připravil náš vstup do Evropské unie. K tomu všemu upadla důvěra v tradiční média a ve veřejné debatě se čím dál více ozývají nenávistné tóny, šíří se polopravdy a lži, hrubne slovník, a to jak formálně, tak obsahově,“ varoval Topolánek.   

Mirek Topolánek

  • BPP
  • Kandidát na prezidenta v roce 2018
  • mimo zastupitelskou funkci

Ing. Miloš Zeman

  • BPP
  • První přímo zvolený prezident ČR
  • prezident České republiky

Něco podobného už podle Topolánka naše země zažila po smrti prvního prezidenta Československa T. G. Masaryka. Za dob tzv. druhé republiky tradiční masarykovské ideály oslabily a nad českou společností se začalo smrákat. Navrch získali lidé, kteří se pro demokracii příliš netrápili. A pak zde definitivně převzal moc Hitler. Dnes nám ale žádná taková hrozba zvenčí nehrozí, patříme do západního společenství. Jsme členy EU a NATO a o svobodu se tak můžeme připravit jen my sami. Bohužel se zdá, že jsme ochotní se o tuto svobodu připravit.

Topolánek proto jako prezidentský kandidát přichází s plánem, jak republiku, kterou jsme budovali od roku 1989, zachránit.

„Politici musejí dát lidem novou naději. Musejí dát občanům záruky svobody a bezpečí. Musejí přestat národ rozdělovat a začít ho spojovat, zasypat příkopy strachu, nedůvěry a nenávisti. Musejí říkat pravdu a jednat transparentně. A mít na paměti Masarykova slova: ‚Státy se udržují těmi ideály, z nichž se zrodily.‘ Nepotřebujeme nové hodnoty a nové cíle. Braňme ty z roku 1989: svobodu, demokracii, lidská práva, právní stát, svobodu projevu. Boj za svobodu pro novou generaci začíná právě dnes. Chci ho vést spolu s každým občanem, který se přidá. Chci ho vést v duchu slov prezidenta Václava Havla: ‚Naděje není to přesvědčení, že něco dobře dopadne, ale jistota, že má něco smysl – bez ohledu na to, jak to dopadne‘,“ uzavřel by prý svůj projev Topolánek, kdyby měl možnost jej proslovit.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: mp
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Daniela Kroupu v ČT nikdo nezastavil, a tak řekl, co řekl. Paroubek ve varu. Chystá vážnou dohru

18:41 Daniela Kroupu v ČT nikdo nezastavil, a tak řekl, co řekl. Paroubek ve varu. Chystá vážnou dohru

Bývalý premiér Jiří Paroubek se tvrdě opřel do filozofa, disidenta a chartisty Daniela Kroupy, který…