Pavel na Hrad. Náčelníka generálního štábu facebooková iniciativa vyzývá k prezidentské kandidatuře

21.02.2015 21:13

K Tomáši Halíkovi nebo Zdeňku Škromachovi přibyl další možný kandidát na post prezidenta republiky, který se bude volit za tři roky. Příznivci dosluhujícího šéfa generálního štábu založili na Facebooku stránku Petr Pavel prezidentem. Upozornil na to server Aktuálně.cz.

Pavel na Hrad. Náčelníka generálního štábu facebooková iniciativa vyzývá k prezidentské kandidatuře
Foto: Hans Štembera
Popisek: Bývalý náčelník Generálního štábu AČR armádní generál Petr Pavel
reklama

Zmíněná stránka na Facebooku má nyní čtrnáct stovek fanoušků, a stále jich přibývá. Sám generál se k možnosti, že by za tři roky mohl kandidovat na post hlavy státu, vyjádřil neutrálně: "Vážím si každého slova podpory a uznání armádě i mně samotnému. Jsem voják a mám před sebou velkou výzvu na následující tři roky, která vyplňuje všechny mé úvahy," řekl Pavel serveru. Jenže ten upozornil, že právě za tři roky končí mandát Miloši Zemanovi.

Server oslovil politologa Petra Justa, aby okomentoval možnost, že by stávající náčelník generálního štábu za tři roky kandidoval na prezidenta. Just uvedl, že by Pavel určitě byl zajímavým kandidátem, problémem by ale mohla být otázka nebezpečí splynutí politické a vojenské moci v osobě hlavy státu. "Pokud by se generál Pavel rozhodl kandidovat, musel by tak samozřejmě učinit jako voják ve výslužbě. I tak by to ale mnoho lidí mohlo napadat," uvedl Just.

Není také jasné, která politická strana by kandidatuře Pavla mohla vyslovit podporu. Generál jako velitel ozbrojených sil totiž musí podle Justa vystupovat přísně neutrálně. Politolog připomněl, že se generál zatím mezi stranami těší všeobecné podpoře. "Ale ne tak, že by se na něj strany měly vázat jako na kandidáta, spíš mu vyjadřují důvěru," konstatoval.

Celý text ZDE.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: vam
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Česká televize bude platit za lež o Vitáskové. Je to pravomocné

8:16 Česká televize bude platit za lež o Vitáskové. Je to pravomocné

Jasné slovo soudce. Česká televize musí bývalé šéfce Energetického regulačního úřadu Aleně Vitáskové…