Pavel na medaili ve stříbře. „To je nějaký rychlý,“ šíří se. Přišlo vysvětlení

03.02.2023 22:00 | Kauza

Věděl někdo hodně dopředu, kdo musí vyhrát? Takováto pochybovačná otázka o výsledku voleb je součástí výkřiku, který se šíří po sociálních sítích. Jde o pamětní medaili prezidenta Petra Pavla zušlechtěnou ryzím stříbrem. ParlamentníListy.cz si na celou pochybnou věc posvítily.

Pavel na medaili ve stříbře. „To je nějaký rychlý,“ šíří se. Přišlo vysvětlení
Foto: Hans Štembera
Popisek: Kandidát na prezidenta Petr Pavel

„Jedná se o první numismat emitovaný výhradně u příležitosti zvolení Petra Pavla prezidentem. Vlastnictvím této medaile se může pochlubit jen 999 sběratelů, tak nízká je limitace,“ píše se mimo jiné na stránkách jednoho z hlavních tuzemských distributorů pamětních mincí a medailí – Národní Pokladnice s.r.o.

Kolem medaile koluje na sociálních sítích konspirační teorie.

O pochybné zprávě

Po sociálních sítích se po vítězství Petra Pavla v druhém kole prezidentských voleb začala šířit podivná zpráva. ParlamentníListy.cz jí mají konkrétně z multiplatformní aplikace WhatsApp. Píše se v ní: „Vážení, není tohle dílo nějak rychle na světě? Razící matrice a i příprava a návrh není otázkou pár hodin. Jak je možné, že byla výroba již připravena. Věděl někdo hodně dopředu, kdo musí vyhrát?“

„Vždyť jen připravit grafický návrh je hodin a těžko toto někdo bude financovat dopředu, protože to není vůbec levná záležitost. Nebylo by od věci se začít (ale oficiálně) zajímat, kdo to objednal a věděl, že vyhraje vlastizrádce prodejnej. Tato skutečnost budí dojem nečistého průběhu voleb. Co takhle podnět k vyšetřování,“ píše se dál v textu jakéhosi Luďka.

Na stránkách jednoho z hlavních tuzemských distributorů pamětních mincí a medailí – Národní Pokladnice s.r.o. – se o pamětní medaili prezidenta Petra Pavla dozvíte, že je zušlechtěna ryzím stříbrem, byla vydána v limitovaném „baťovském“ množství 999 kusů, má velkorysý průměr 50 milimetrů a váží skoro 38 gramů.

Vysvětlení z Národní Pokladnice

„Není třeba ve všem hledat konspiraci,“ napsal ParlamentnímListům.cz David Komín, marketingový ředitel společnosti Národní Pokladnice s.r.o, která vydala medaili nového prezidenta. A pokračoval: „Zdůvodnění je jednoduché a je součástí rizika podnikání. Na pamětní medaili nového prezidenta jsme začali pracovat ihned po prvním kole prezidentských voleb a připravili jsme návrhy pamětních medailí obou kandidátů. Do výroby šla pak verze s vítězem voleb. Pokud by ve volbách zvítězil druhý kandidát, uvedli bychom na trh jeho pamětní medaili.“

Jak Komín dále vysvětlil, s dnešními moderními technologiemi, kdy se například místo sádrových modelů používají digitální 3D modely, je možné zahájit výrobu v řádu hodin. „Například již v roce 2016 jsme uskutečnili naši první takzvanou ražbu dne, kdy jsme u příležitosti 700. výroční narození Karla IV. vyrazili přesně v den výročí 700 stříbrných  pamětních medailí,“ zmínil nakonec s tím, že tehdy za tím nikdo žádnou konspiraci nehledal.

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Jan Rychetský

Výdaje ze státního rozpočtu

Dobrý den, velice si vážím Vaší práce a toho, že vždy, co říkáte, máte doloženo grafy. Můžete zveřejnit graf nejvyšších 10 až 20 měsíčních výdajů z kapitol rozpočtu a pak to stejné u příjmů? Stále se jen přetřásají náklady na důchody. A co ostatní výdaje? Kam se ztrácí všechny peníze přijaté do rozp...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Mladý Stropnický vystoupil: Liberálové? Obslužná třída velkého byznysu. Mluví o Tchaj-wanu, ale ve skutečnosti...

23:04 Mladý Stropnický vystoupil: Liberálové? Obslužná třída velkého byznysu. Mluví o Tchaj-wanu, ale ve skutečnosti...

„Dopředu naplánovaný podvod na voličích.“ Tak hodnotí Matěj Stropnický snahu miliardáře Jana Barty r…