Pecina v ČT obvinil ze zmatků kolem policie Kubiceho. A Červíčkův právník spustil kanonádu

07.01.2014 22:52

Ostrá přestřelka před kamerami kvůli dvojvládí v policii. Tak vypadalo vystoupení ministra vnitra v demisi Martina Peciny, advokáta odvolaného policejního prezidenta Martina Červíčka a svou troškou k tomu přispěli i pravděpodobný ministr vnitra Milan Chovanec a předseda poslaneckého klubu ODS Zbyněk Stanjura. Stanjura se pustil do Peciny, že si vymýšlí vlastní podivné konstrukce. Z téhož pak Stanjuru obvinil Chovanec.

Pecina v ČT obvinil ze zmatků kolem policie Kubiceho. A Červíčkův právník spustil kanonádu
Foto: Hans Štembera
Popisek: Martin Pecina

V úterních Událostech, komentářích České televize proti sobě zasedli ministr vnitra v demisi Martin Pecina, advokát Martina Červíčka Josef Kopřiva, místopředseda ČSSD, kandidát na ministra vnitra Milan Chovanec a předseda poslaneckého klubu ODS Zbyněk Stanjura. Rozebírali aktuální situaci ve vedení policie, kdy se jediným právoplatným policejním prezidentem stal Petr Lessy. Dnes již bývalý prezident se přitom chce bránit právní cestou.

Červíčkovi nikdo hlavu netrhá

Pecina v úvodu pořadu zdůraznil, že je v kauze policejních prezidentů přesvědčen o správnosti svých kroků a zpětně by na nich nic neměnil. Připomněl, že podle zákona za svá rozhodnutí nese odpovědnost a jakákoli doporučení jsou zkrátka jen doporučení. Budoucí ministr vnitra má teď prý před sebou komfortní situaci, protože si vlastně bude moci vybrat nového prezidenta. Lessy totiž již dopředu nabídl budoucímu ministrovi rezignaci. Budoucí ministr případně bude moci ponechat ve funkci i Martina Červíčka, pokud Pecinovo rozhodnutí vyhodnotí jako špatné.

Svému předchůdci ve funkci Janu Kubicemu vyčítá, že při výměně policejních prezidentů jednal příliš zbrkle. Neměl především odvolávat náměstka Červíčka. Měl spíše někoho pověřit dočasným řízením policie. „To je podobné, jako když srovnáváte pravomoci ministra s důvěrou a ministra v demisi, jejich kompetence jsou v obou případech totožné,“ upozornil v pořadu Pecina, sám ministr v demisi.

Ministr k tomu dodal, že Červíčkovi v tuto chvíli nikdo netrhá hlavu, jen je třeba postupovat v souladu se zákonem. Pokud Červíček tvrdí, že si na něj ministr tzv. zasedl, protože odmítl vyhovět některým požadavkům, tak to není pravda. Pan Lessy je zpět prostě proto, že v jeho věci rozhodl nezávislý soud.

Komise prý pracovala na objednávku

Červíčkův advokát Josef Kopřiva však oponuje, že Pecinův postup je zcela nestandardní. Nelze říct, že Pecina jednal protizákonně, protože ministr může podle zákona rozhodnout, jak se mu zachce. Problém je ale v tom, že Pecina pracuje s doporučením komise, jejíž postup byl zvláštní. Kopřiva v této souvislosti připomíná organizační řád policejního prezidia, který je prý obcházen. „My podáme rozklad a podáme i správní žalobu ke správnímu soudu,“ zdůraznil Kopřiva. Řízení na „výměnu policejních prezidentů“ se prý dělo na objednávku, a to na objednávku přímo ministra Peciny. Budoucí ministr by se prý měl situaci zabývat znovu.

„Vypořádáme se s tím standardní cestou,“ slíbil Milan Chovanec coby další host pořadu, s tím, že policii takovéto dohady policejního prezidenta s advokátem protistrany škodí. „Stojí zde proti sobě dva právní názory a je třeba se jimi zabývat,“ konstatoval Chovanec. Nejlepší podle jeho názoru bude jmenovat policejního prezidenta nového. V tuto chvíli ale nelze vyloučit, že se do své pozice vrátí Lessy či Červíček.

Šéf poslaneckého klubu ODS Zbyněk Stanjura ale přednesl úvahu v tom smyslu, že ještě někdo třetí dopředu připravil plán, jak měl být celý tento spor dořešen. Soud s panem Lessym totiž nerozhodl o tom, že staronový policejní prezident neměl být odvolán, to je jen konstrukce ministra Peciny, který navíc tvrdí, že pan Červíček byl v prvním kroku špatně odvolán z pozice náměstka. Podle Stanjury je to příliš formalistické. Instalací Lessyho na post prezidenta navíc nedojde ke stabilizaci v policejním sboru, protože Lessy obratem nabídl rezignaci. Chovanec však oponoval, že úvahy poslance Stanjury jsou jen spekulacemi.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: mp

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

KSČM není žádná parta hodných strýců, čílil se Jurečka a připomínal Semelovou a Gottwalda

20:41 KSČM není žádná parta hodných strýců, čílil se Jurečka a připomínal Semelovou a Gottwalda

V XTV u Luboše Xavera Veselého se sešli lidovec Marian Jurečka a komunista Ludvík Šulda. Zástupci st…