Pečinka: Kalousku a Sobotko, Zemanovi neutečete. Volby se protáhnou, bude to jinak

08.08.2013 8:45

Včerejší hlasování Poslanecké sněmovny o důvěře vládě Jiřího Rusnoka bylo zcela v režii prezidenta republiky Miloše Zemana. Ačkoli nakonec "jeho" vláda důvěru nezískala, není to Zemanovo poslední slovo. "Byl to velký den velkého loutkáře," píše politický komentátor a publicista Bohumil Pečinka.

Pečinka: Kalousku a Sobotko, Zemanovi neutečete. Volby se protáhnou, bude to jinak
Foto: Hans Štembera
Popisek: Prezident Miloš Zeman zavítal na plenární zasedání Rady hospodářské a sociální dohody - tripartity
reklama

Bohumil Pečinka ve svém komentáři zveřejněném na internetové revue Pravý břeh rozebírá včerejší události při hlasování o důvěře Rusnokovu kabinetu. Ta mu nakonec unikla jen o pár hlasů, prezidentští vyjednavači prý jednali se stranou LIDEM a intenzivnímu lobbingu byli podle publicisty vystaveni také minimálně čtyři poslanci ODS, z nichž nakonec zběhli jen dva z nich.

Nastalá situace přinutila k činu místopředsedu TOP 09 Miroslava Kalouska. Ten sice do poslední chvíle prosazoval sestavení vlády na obrysech té Nečasovy, když ale zjistil, že trojkoalice není jednotná, "zakormidloval" směrem k Sobotkovi a přišel s termínem předčasných voleb a lídr ČSSD rozkvetl, píše Pečinka.

"Takže neprohrál nakonec velký loutkář Zeman tím, že takticky nezvládl závěrečné hlasování o své vládě? Možná, ale rozhodně neřekl poslední slovo," upozorňuje novinář. Stačí prý se podívat na středeční den chronologicky.

Není Ištvan bez Zemana a Zeman bez Ištvana

Hlasovací den ve sněmovně začal prezidentovým projevem, v němž Zeman sdělil, že kromě Rusnoka nejmenuje jiného premiéra, dokud neskončí vyšetřování kauzy Jany Nagyové. Tím podle Pečinky udělal z vrchního státního zástupce Ivo Ištvana jednu z nejvlivnějších postav v zemi.

Včerejší Zemanův projev prý vyzněl jasně: Bez Ištvana by nebylo Zemana a naopak. "Jestli nebyli spřeženci od samého počátku, tak jsou Zeman a Ištvan spojené nádoby právě dnes. První druhému shodil vládu, kterou dotyčný kritizoval v době volební prezidentské kampaně. Ten druhý zase prvnímu poskytl krytí," dodává Pečinka.

Zemanova moc stojí podle publicisty na dvou pilířích. Pravici drží pod krkem výhrůžkami o trestních postizích, levici vnitřně rozdělil s vizí budoucího sjednocení. "Jestli si dvojice Sobotka-Kalousek skutečně myslí, že z tohoto dvojitého objetí uteče díky předčasným volbám, hodně se mýlí. Všechno se nakonec protáhne a bude složitější, než se na první pohled zdá. Velký loutkář Zeman se jen tak nevzdá," uzavírá Bohumil Pečinka.

Ing. Miloš Zeman

  • BPP
  • První přímo zvolený prezident ČR
  • prezident České republiky

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: adr

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Horko na rozhlasové Radě kvůli rozhovoru s Klausem: Dezinformace od Bakaly, všichni víme. Máte v očích pravdu a lásku, třeba z toho vyrostete

7:25 Horko na rozhlasové Radě kvůli rozhovoru s Klausem: Dezinformace od Bakaly, všichni víme. Máte v očích pravdu a lásku, třeba z toho vyrostete

Stížnost Václava Klause se bude na Radě ČRo projednávat až na červencové schůzi. Své názory však něk…