Pehe: Kvóty jsou zákon! Ničíme EU

28.06.2017 7:51

„Země Visegrádu mají možná pravdu, že uprchlické kvóty nejsou nejlepším řešením migrační krize. Jenže kvóty byly odhlasovány Evropskou radou, a staly se tak evropským zákonem. Dodržování tohoto zákona je testem evropanství,“ řekl Jiří Pehe v dalším díle DVTV Apel.

Pehe: Kvóty jsou zákon! Ničíme EU
Foto: Hans Štembera
Popisek: Jiří Pehe

Jak Pehe následně uvádí, i národní demokracie občas odhlasují zákony, které se tak říkajíc netrefí do černého. „Kdyby ale dovolily, aby se části jejich společností odmítaly takovými zákony řídit, byl by to konec liberálně demokratického řádu. Ten, kdo odmítá dodržovat demokraticky schválený zákon, jakkoliv s ním může nesouhlasit, musí počítat s trestem,“ podotkl Pehe. 

„Vláda zákona je tím, co především odlišuje liberálně demokratický řád od autoritářství,“ podotkl Pehe s tím, že Evropská unie je společenstvím liberálních demokracií. „Respekt členských zemí k evropským zákonům tak nejen potvrzuje jejich evropanství, ale fakticky drží Unii při životě,“ dodal.

Pozastavil se pak nad tím, že Česká republika odmítá evropskou legislativu respektovat. „Česká republika se oficiálně rozhodla ignorovat platnou evropskou legislativu,“ podotkl Pehe. „Unie se nezhroutí, pokud občas přijme špatný zákon, který lze po demokratické diskusi změnit. Zhroutí se ale zcela jistě, když v ní bude více zemí, jako je Česká republika, které ve jménu vlastní pravdy odmítají respektovat společná pravidla hry,“ uzavřel.

Video najdete ZDE.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: vef

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Česko podléhá tlaku lékových firem, varuje Okamura. Temná slova

21:15 Česko podléhá tlaku lékových firem, varuje Okamura. Temná slova

Chování vlády premiéra Andreje Babiše (ANO) je za hranou právního státu, míní předseda hnutí SPD Tom…