Pehe o vládě: Ti autisti zatápí pod společenským papiňákem

04.07.2011 11:08

Vláda se chová jako majitel pravdy, který ordinuje dobro. Bez ohledu na všechno a všechny. Politolog Jiří Pehe to přirovnává k zatápění pod už tak přehřátým společenským papiňákem.

Pehe o vládě: Ti autisti zatápí pod společenským papiňákem
reklama

Vládě věří už jen malá část veřejnosti, nikoli ovšem proto, že nesouhlasí s reformami. "Odmítá je proto, že vláda se chová jako povýšený 'majitel pravdy', jenž bez širší diskuse údajně zachraňuje zemi před 'řeckými scénářem', který u nás nehrozil a nehrozí," poznamenává Pehe ve svém komentáři v deníku Právo.

Ordinování vládního doba se podle něj děje pomocí kroků, které negativně dopadnou především na středněpříjmové a nízkopříjmové skupiny obyvatel. A navíc se nedělá vůbec nic s korupcí. "I průměrný občan si tak dokáže spočítat, že přinejmenším část peněz na něm vládou ušetřených skončí v kapsách neprůhledných ekonomických skupin, které politici nechávají loupit ze 'státního' výměnou za podporu pro své politické strany či přímo pro sebe."

Logicky by se tak vláda měla pokoušet spíše "upouštět páru z politického papiňáku", to ale nečiní. Je totiž autistická, ignoruje svět kolem. A příliš jí nepomáhá ani prezident, který "po více než dvaceti letech pobytu v nejvyšších státních funkcích ukazuje značnou míru politického autismu", jelikož "ohodnotil počínání české vládní koalice jako víceméně normální a její vnitřní vztahy jako projev běžných koaličních tahanic."

Takové zlehčování je podle politologa potenciálně velmi nebezpečné, protože vydává patologické jevy za běžné projevy demokracie. Celá tato praxe se tak bez nadsázky dá nazvat hrou s ohněm.

Čtěte:

Trest pro pravici: Vládnout až do konce

Sílí volání po předčasných volbách. Vláda má minimální důvěru

Už jen šestnáct procent. Tolik lidí ti ještě věří, vládo

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: par
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Podpora Prymulovi od Jiřiny Šiklové: Snaha oddělat schopného člověka, a ještě z Blesku

19:43 Podpora Prymulovi od Jiřiny Šiklové: Snaha oddělat schopného člověka, a ještě z Blesku

V této době přepřahat koně nevidím jako něco prozíravého. Prymula je schopný šéf. To řekla Parlament…