Pekarová: Za Babiše bylo líp. Agrofertu. To končí

17.08.2022 10:18 | Ze sítí

Předsedkyně Sněmovny a šéfka TOP 09 Markéta Pekarová Adamová reagovala na otevřený dopis koncernu Agrofert určený Fialově vládě, v němž se firma ohrazovala proti výrokům znějícím od čtveřice ministrů. Vadila jí například Rakušanova slova o „deagrofertizaci“. „Za Andreje Babiše bylo Agrofertu líp,“ komentovala Pekarová. Míní, že díky tomu, že „neustoupilo zájmům Agrofertu“, dostane Česko od Evropské unie 180 miliard.

Pekarová: Za Babiše bylo líp. Agrofertu. To končí
Foto: Hans Štembera
Popisek: Předsedkyně sněmovny Markéta Pekarová Adamová

Anketa

Půjdete volit do Senátu?

hlasovalo: 14847 lidí
Koncern se na vládu premiéra Petra Fialy (ODS) obrátil formou otevřeného dopisu, v němž se ohrazuje proti výrokům některých jejích členů. „Obracíme se na Vás touto cestou kvůli výrokům členů Vámi vedené vlády, které se týkají společnosti Agrofert a.s., a jejích dceřiných společnosti,“ píše firma.

Vadí ji vyjádření ministra průmyslu a obchodu Jozefa Síkely (za STAN), ministra zemědělství Zdeňka Nekuly (KDU-ČSL), ministra pro místní rozvoj Ivana Bartoše (Piráti) či výroky ministra vnitra Víta Rakušana (STAN).

Síkelovi Agrofert vyčítá výrok v rámci dotace pro pekárnu Zelená louka, kdy ministr uvedl, že „je na místě přistoupit k odnětí dotace pro tento projekt“.

U Rakušana koncernu vadí, že hovořil o „deagrofertizaci“ státní správy a v případě ministra pro místní rozvoj a šéfa Pirátů Ivana Bartoše, který podle Agrofertu v souvislosti s ukončením auditu ke střetu zájmů Babiše „naznačuje, že koncern Agrofert porušil zákon, ačkoliv Evropská komise vedla řízení pouze s Českou republikou“.

„Žádáme Vás opakovaně, abyste zajistil rovné podmínky pro podnikání na českém trhu a rovný přístup představitelů politické moci k jednotlivým účastníkům trhu včetně koncernu Agrofert a zastavil trvalé napadání firem skupiny Agrofert členy Vaší vlády,“ vyzývá pak vedení Agrofertu Fialu.
 
Předsedkyně Sněmovny Markéta Pekarová Adamová (TOP 09) na kritiku Agrofertu, který spadá do svěřenských fondů šéfa hnutí ANO a bývalého premiéra Andreje Babiše, reagovala slovy, že: „Za Andreje Babiše bylo Agrofertu líp.“

Na zjevnou narážku na Babišovu politickou kampaň, v níž kritizuje současnou vládu, pak navázala dodatkem, v němž koncernu odvětila, že už mu chvíle, kdy „bylo líp“ skončily. „Ale ty časy díky Vám skončily,“ doplnila.

Vyjádřila se také k požadavku Evropské komise zabránit střetům zájmů veřejných činitelů, který Komise loni stanovila coby podmínku pro čerpání 180 miliard korun z mimořádného krizového fondu Evropské unie, přičemž předešlé závěry auditů ukazovaly na Babišův střet zájmů.

„Neustoupili jsme zájmům Agrofertu: ČR tak může získat více než 180 miliard korun z EU! Navzdory obstrukcím ANO naše vláda přijala opatření, aby si už žádní oligarchové nemohli z vládních pozic vyplácet dotace pro vlastní firmy. Mrzení Agrofertu, je výhrou pro občany,“ komentuje Pekarová novelu o evidenci skutečných majitelů.

Novela evidence skutečných majitelů, která již prošla Sněmovnou v prvním čtení, je právě klíčovou podmínkou pro čerpání více než 180 miliard z Národního plánu obnovy Evropské unie – bez ní totiž české úřady nedosáhnou na možnost žádat o první platbu. Současné vymezení skutečného majitele a rozsah výjimek podle Evropské komise totiž není odpovídající v rámci evropských předpisů.

Novelizace evidence skutečných majitelů má předejít korupci například při čerpání dotací či zadávání veřejných zakázek a ruší rozlišení skutečného majitele jako koncového příjemce nebo jako osoby s koncovým vlivem.

„Zásadní změna spočívá v zavedení jednotné materiální charakteristiky skutečného majitele. Ta spočívá v tom, že skutečný majitel právnickou osobu nebo právní uspořádání vlastní nebo kontroluje," uvedli ve zdůvodnění autoři novely, kterou v úterý podepsal prezident Miloš Zeman.

ČTK informuje, že obchodní korporace budou muset podle důvodové zprávy po účinnosti novely zhodnotit, kdo je jejich skutečným majitelem podle nového zákonného vymezení. Údaje velké většiny podnikatelů se ale podle zdůvodnění zapíšou do evidence z jiných rejstříků automaticky, což má platit i pro organizace, které dosud měly výjimku z evidence skutečných majitelů. Pro ostatní bude první zápis osvobozen od poplatku, který činí podle právní formy subjektu 4000, 2000 nebo 500 korun.

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: rak

Sliboval jste zajištění léků!

Nestalo se tak. Jak je to možné? Neuvažujete o rezignaci? Vy už se i bojíte lidí – neodpovídáte zde, ani novinářům. Proč se k problému nechcete postavit čelem? Bojíte se?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Na blití.“ Plýtvání na Ukrajině: VIDEO jako blesk. Zjišťovali jsme

4:44 „Na blití.“ Plýtvání na Ukrajině: VIDEO jako blesk. Zjišťovali jsme

Plýtvání jídlem, municí i penězi, vojáci hrající na telefonu. Jan Šafařík, instruktor obranné střelb…