Pekarová: Zeman se bojí, že BIS sleduje jeho a hradní galérku

18.08.2021 8:23

Prezident Miloš Zeman dostal pořádně vydáno od TOP 09 za slova, která pronesl v rozhovoru pro server ParlamentníListy.cz. Z TOP 09 zahřmělo, že Čína i Rusko, se kterými prezident vždy chtěl udržet pozitivní vztahy, s teroristy z Tálibánu chtějí spolupracovat na mezinárodní úrovni. Zemanovi se také dostalo doporučení, aby přestal jednat v zájmu Ruska a Číny.

Pekarová: Zeman se bojí, že BIS sleduje jeho a hradní galérku
Foto: Hans Štembera
Popisek: Předsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová

Prezident Miloš Zeman v rozhovoru pro ParlamentníListy.cz kritizoval NATO za odchod z Afghánistánu a varoval, že Tálibán z této země znovu udělá centrum teroristů. Česko by proto podle něj mělo přehodnotit své závazky k NATO.

„Podle mého názoru odchodem z Afghánistánu Američané ztratili prestiž světového lídra a samo NATO teď vyvolává pochybnosti o oprávněnosti své existence. Je potřeba si uvědomit, že když zvyšujeme výdaje na obranu, očekáváme za to nějakou protihodnotu a tou je právě ochrana před mezinárodním terorismem. Jestliže zde NATO selhalo, mělo by to vést i k přehodnocení našich obranných výdajů a k většímu důrazu na obranu národní,“ pravil Zeman.

„Vzhledem k tomu, že až dosud naše obranné výdaje byly motivovány spíše požadavky Severoatlantické aliance a tyto požadavky jsou zase motivovány přáním zahraničních zbrojařských firem, tak si myslím, že naše zbrojní výdaje by se nyní, když investovat do NATO je tak trochu vyhazováním peněz, měly soustředit na národní obrany, na národní akvizice. Jako příklad jsem uváděl nákup dronů z Izraele, ale i podporu domácího zbrojního průmyslu a nekupovat všechno ze zahraničí. Jinými slovy, důraz na národní armádu a národní stát by byl přirozeným důsledkem selhání NATO v Afghánistánu. Byla to jediná příležitost, kdy NATO mohlo bojovat. Takové to poštěkávání na Rusko a Čínu není zajímavé. Při této jediné příležitosti, znovu opakuji, NATO dramaticky selhalo,“ zdůraznil opětovně.  

Ing. Miloš Zeman

  • BPP
  • První přímo zvolený prezident ČR
  • prezident České republiky

Netrvalo dlouho a na Zemana se za tato slova snesla ostrá kritika. Koalice Spolu, to jest koalice ODS, lidovců a TOP 09, prezidentovi připomínala, že zatímco on se obává vzestupu terorismu, Rusko a Čína, s nimiž se vždy snažil rozvíjet dobré vztahy, deklarují ochotu s hnutím Tálibán spolupracovat na mezinárodní úrovni.

„Zatímco Zeman kritizuje NATO, jeho Rusko a Čína s Tálibánem spolupracují. Straší migrací a přitom jeho Putin může přes Bělorusko posílat migranty z Afghánistánu do EU. Má plná ústa boje proti terorismu, ale Kremlem konané teroristické činy mu nevadí,“ vypálil někdejší první místopředseda TOP 09 Marek Ženíšek.

Úder TOP 09 na Zemana

Proti slovům Miloše Zemana postavil činy Armády ČR, která při záchraně českých diplomatů a tlumočníků odvedla kus práce.

„Armáda ČR opět odvedla vynikající práci při evakuaci našich lidí z Kábulu. Pomohla při neštěstí na jižní Moravě, skvěle plnila úkoly v covidové krizi a v každé krizové situaci je na ni spolehnutí. Až jim zase někdo bude chtít vzít peníze, pošleme ho do háje,“ konstatoval Ženíšek.

Nakonec jak stávajícího prezidenta Zemana, tak jeho předchůdce Václava Klause označil za ruské prezidenty.

„Vrtá mi hlavou, proč tam je při setkání dvou ruských prezidentů ta krásná česká vlajka,“ napsal Ženíšek k setkání Miloše Zemana a Václava Klause na Hradě.

Úder TOP 09 na Zemana

Stávající šéfka strany Markéta Pekarová Adamová připomněla, že Zeman kritizoval i BIS a prohlašoval, že tato služba odposlouchávala politiky.

Pekarová konstatovala, že pokud se prezident bojí této tajné služby, stačí, aby přestal jednat v rozporu se zájmy České republiky a může být v klidu.

„Obvinění Miloše Zemana, že BIS sleduje ústavní činitele, je pouhý strach. Pokud se Miloš Zeman bojí, že kontrarozvědka sleduje jeho činnost, tak bych mu doporučila, ať on a jeho hradní galérka nejednají v zájmu Číny a Ruska. Uleví se nám i kontrarozvědce,“ prohlásila Pekarová Adamová.

Úder TOP 09 na Zemana

 

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: mp

FactChecking BETA

Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.

Přezkoumat
Mgr. Martin Kupka byl položen dotaz

Co za to?

Chcete, abysme platili za dálničku víc. To jako fakt? Vždyť dálniční síť v ČR není aniz daleka kompletní a o kvalitě ani nemluvím. Proč a za co mám tedy platit víc? Nevěřím tomu, že peníte budou využity na silnice, ale opět se někde ztratí

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Záruky pro Putina, vystřelil do světa Macron. Po prvním zlu argumenty. Ne všichni v ČR jsou proti

21:28 Záruky pro Putina, vystřelil do světa Macron. Po prvním zlu argumenty. Ne všichni v ČR jsou proti

Francouzský prezident Emmanuel Macron v sobotu řekl, že budování bezpečnostního uspořádání v Evropě …