Pelosiová chce odstavit Trumpa. Je prý nepříčetný a mohl by začít odpalovat jaderné bomby

09.01.2021 9:04

Za nepříčetného a nebezpečného označila končícího šéfa Bílého domu Donalda Trumpa v pátek demokratická předsedkyně Sněmovny reprezentantů Nancy Pelosiová v dopise, který adresovala svým kolegům v Kongresu USA. O jeho počínání hovořila s nejvýše postaveným americkým generálem Markem Milleyem, aby Trumpovi v posledních dnech jeho mandátu zabránila v možnosti nařídit vojenské kroky či jaderný útok, informuje iROZHLAS.cz.

Pelosiová chce odstavit Trumpa. Je prý nepříčetný a mohl by začít odpalovat jaderné bomby
Foto: repro Youtube, tan
Popisek: Demokratická předsedkyně Sněmovny reprezentantů Nancy Pelosiová
reklama

Podle Pelosiové situace kolem „tohoto nepříčetného prezidenta nemůže být více nebezpečná“. S Milleyem údajně „diskutovala o dostupných preventivních opatřeních, jež by zabránila nestabilnímu prezidentovi v zahájení ozbrojených střetů nebo v přístupu k odpalovacím kódům a nařízení jaderného útoku“.

Infobox

Demokratická předsedkyně Sněmovny reprezentantů Nancy Pelosiová

Nancy Pelosiová

Nancy Pelosiová, narozena 26. března 1940. Předsedkyně americké Sněmovny reprezentantů od roku 2019, předtím stejnou funkci vykonávala v letech 2007-2011. Dcera starosty Baltimoru a poslance Sněmovny reprezentantů za stát Maryland šla ve stopách svého otce a kongresmankou za stát Kalifornie je nepřetržitě od roku 1987. Proslavila se jako hlasitá oponentka prezidenta Bushe ml., což jí v roce 2007 vyneslo zvolení do čela sněmovny. Byla významnou spolutvůrkyní legislativy prezidenta Obamy. V roce 2019 se vrátila do čela sněmovny a stala se výraznou tváří odporu proti prezidentu Trumpovi, podílela se na pokusu o jeho sesazení. Před několika dny v 80 letech obhájila funkci v čele komory.

Mluvčí Milleyho v pátek potvrdila, že generál s Pelosiovou na její žádost mluvil. Demokratce prý zodpověděl dotazy ohledně procesu, jímž se schvaluje použití jaderných zbraní.

Pelosiová následně svým kolegům v Kongresu potvrdila generálovo ujištění, že existují pojistné mechanismy pro případ, pokud by Trump usiloval o odpálení jaderných zbraní, informoval reportér televize CNN Manu Raju následně na twitteru.

Demokratičtí kongresmani se v pátek radili o tom, zda na Trumpa podají další ústavní žalobu kvůli jeho roli při středečních nepokojích v Kapitolu.

Prezident krátce před nimi znovu přesvědčoval své příznivce o údajných podvodech a prohlašoval se vítězem listopadových voleb.

Už v minulosti Nancy Pelosiová dávala otevřeně najevo svou těžkou averzi k prezidentu Trumpovi. Slavná je scéna, při které roztrhala kopii Trumpova projevu.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: nab

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Gayové: Západ EU se vrhl na Orbána. A přišla zdrcující zpráva

8:07 Gayové: Západ EU se vrhl na Orbána. A přišla zdrcující zpráva

Maďarský parlament schválil zákon týkající se LGBT komunity a z některých dalších evropských zemí za…