Pendlerům na Domažlicku se nelíbí, že se musí testovat. Prý to je diskriminace

01.05.2020 21:05

Přibližně stovka pendlerů dnes protestovala na hraničním přechodu do Německa ve Folmavě na Domažlicku. Nespokojeni jsou s tím, že si musí platit za testy na koronavirus. „Považujeme tohle nařízení vlády za diskriminační a šikanózní proti pendlerům,“ prohlásil pro ČTK hlavní organizátor protestu Jan Průha ze sdružení Pendleři bez hranic. Průha epidemiologickou situaci v Německu přirovnal k té, která panuje v Praze.

Pendlerům na Domažlicku se nelíbí, že se musí testovat. Prý to je diskriminace
Foto: Archiv ZHKHK
Popisek: Trutnovská nemocnice se stala druhým odběrovým místem v kraji
reklama

Anketa

Věříte, že Kreml vyslal agenta, který měl odpravit starostu Prahy 6 Koláře?

hlasovalo: 36834 lidí
Demonstrace pendlerů na Folmavě trvala zhruba od 15:00 do 16:00. Na místě pak pracující v Německu podepisovali petici proti povinnému testování, kterou chtějí na začátku týdne odeslat na Úřad vlády ČR.

„Scházíme se tady na základě petiční akce na zrušení povinnosti prokazovat se negativním testem. Považujeme tohle nařízení vlády za diskriminační a šikanózní proti pendlerům,“ řekl ČTK hlavní organizátor protestu Jan Průha ze sdružení Pendleři bez hranic.

Průha situaci v Německu přirovnal k té, která panuje v Praze a postěžoval si, že dojíždějící do Prahy například z Rokycanska, které má jen jednotky prokázaných případů nákazy, povinnost testování nemají.

Kritizují též třicetidenní lhůtu. Ta je podle Průhy zcela nesmyslná. „Během doby mezi dvěma testy bych stihl tu nemoc chytit, prodělat, uzdravit se a opět mít druhý negativní test, nic to neřeší,“ uvedl.

Následně vyzval pendlery, aby se s proplacením testu na koronavirus obrátili na vládu. Podle jednoho právního názoru totiž na proplacení mají nárok podle krizového zákona. „Pokud někdo z vás byl už nucen si ten test nechat udělat, zaplatil si ho, schovejte si účtenku, podejte to na Úřad vlády. Oni mají 90 dní na vyjádření a po 90 dnech bychom podávali žalobu,“ vyzval Průha pendlery.

Podobné protesty sdružení chystá i na dalších pěti až šesti hraničních přechodech.

Domažlicko, odkud jezdí za prací do Německa několik tisícovek lidí, je jednou z vůbec nejvíce zasáhnutých oblastí koronavirem v České republice.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: rak

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Děláme to tak schválně. Šokovat, naštvat lidi. Blokují auta kvůli klimatu, za týden chystají velkou věc v Praze

4:36 Děláme to tak schválně. Šokovat, naštvat lidi. Blokují auta kvůli klimatu, za týden chystají velkou věc v Praze

ROZHOVOR Je na místě motivovat lidi přes strach? „Úplné uklidnění bych vlastně nedoporučovala,“ říká…