Peníze na zvýšení platů podle Zaorálka díky ekonomickému růstu jsou

07.09.2017 18:34

Peníze na zvýšení platů ve školství i veřejné sféře jsou k dispozici díky růstu ekonomiky. Lze je čerpat i z nespotřebovaných výdajů ministerstev, naopak zvyšování deficitu státního rozpočtu je nepřijatelné. Novinářům to dnes po jednání s odbory řekl ministr zahraničí a volební lídr ČSSD Lubomír Zaorálek. Zprávu přinesla ČTK.

Peníze na zvýšení platů podle Zaorálka díky ekonomickému růstu jsou
Foto: Hans Štembera
Popisek: Lubomír Zaorálek

Věří tomu, že se v pondělí vládní koalici podaří najít dohodu o zvýšení platů. Řešení v pondělí očekává také předseda Českomoravské konfederace odborových svazů (ČMKOS) Josef Středula.

Ekonomika podle Zaorálka roste dvakrát rychleji, než vláda na počátku roku předpokládala, a velkým tempem se zvyšují i mzdy v soukromém sektoru. „Růst mezd vede k tomu, že se budou zvyšovat příjmy rozpočtu,“ řekl Zaorálek. Vyzval proto ministra financí Ivana Pilného (ANO), aby znovu prověřil příjmovou stránku státního rozpočtu a zjistil, zda má stát dostatek peněz pro zvýšení platů učitelů a zaměstnanců ve veřejné sféře už od 1. listopadu.

Peníze lze podle Zaorálka čerpat i z nespotřebovaných prostředků ministerstev. „Já na svém ministerstvu jsem schopen 15 až 20 procent prostředků z nespotřebovaných výdajů poskytnout,“ řekl. Kdyby se podle něj podobně zachovali i ostatní ministři, peníze na zvýšení platů by se našly. „Podle mě je to otázka politické vůle, ty peníze jsou,“ řekl Zaorálek.

Ministr zahraničí chce dospět k dohodě s koaličními partnery už na pondělním jednání a k témuž vyzval dnes i Středula. „To bych také doporučoval, protože kdyby k dohodě nedošlo, možná dojde k eskalaci toho napětí,“ řekl novinářům. V rozpočtu prostor pro změny je, protože místo schváleného deficitu 60 miliard korun by letos mohl skončit zhruba vyrovnaně, řekl Středula.

Ocenil, že mají odboráři stejný názor jako ČSSD. „Nejsilnější vládní strana jasně deklarovala, že stojí na straně tohoto požadavku,“ uvedl. Středula řekl, že se odbory snaží o schůzky se všemi koaličními stranami. „My jsme jednali v pátek s panem ministrem Pilným, také jsem vyzval k jednání KDU-ČSL, ale to se zatím neodehrálo, tam se jednalo spíš s jednotlivými ministry,“ řekl.

Odboráři veřejného sektoru vstoupili ve středu do stávkové pohotovosti. Chtějí tak zatlačit na vládu, aby vyhověla jejich požadavku a od listopadu zvedla platové tarify učitelům o 15 procent a ostatním pracovníkům o deset procent.

Kromě odborářů protesty ohlásili ve středu i rektoři. Od 2. října vysoké školy uspořádají týdenní akci. Žádají nejen růst výdělků, ale také slibované 4,5 miliardy Kč do vysokoškolského rozpočtu. Pokud jim vláda nevyhoví, zvažují tvrdší opatření.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: mp

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

,,Ponížit vás. Už to není vaše.” Prague Pride: Nový První máj, padlo. Pocítíte

4:44 ,,Ponížit vás. Už to není vaše.” Prague Pride: Nový První máj, padlo. Pocítíte

„Lidem se jasně říká: Váš životní styl sem už nepatří. Vaše kultura sem už nepatří. Nastaly nové čas…