Pepa by tě zastřelil. Rodina Mašínových si na pietě podala šéfa bojovníků za svobodu, který kritizoval uprchlíky

26.08.2016 22:13

V Roudnici nad Labem dnes slavnostně odhalili pamětní desku Josefu Mašínovi. Účastník protinacistického odboje v domě na Husově náměstí pobýval během studií na Královské české zemské škole hospodářské. Server Blesk.cz k informacím o slavnostním okamžiku doplnil, že byl vypískán šéf Českého svazu bojovníků za svobodu Jaroslav Vodička, který v minulosti využil pietní akce ke slovním útokům vůči uprchlíkům.

Pepa by tě zastřelil. Rodina Mašínových si na pietě podala šéfa bojovníků za svobodu, který kritizoval uprchlíky
Foto: Hans Štembera
Popisek: Předseda Českého svazu bojovníků za svobodu Jaroslav Vodička

Pietního aktu s vojenskými poctami včetně čestné stráže se vedle politiků zúčastnila v den 120. výročí Mašínova narození řada pamětníků a potomci účastníků odboje. Mezi hosty byla i dcera Josefa Mašína Zdena Mašínová a vnučka Sandra Mašínová. Připomněli si osud člena odbojové skupiny Tři králové, který byl nacisty popraven v roce 1942 v Praze, napsala ČTK.

Dorazil také předseda Českého svazu bojovníků za svobodu Jaroslav Vodička, kterému se však nedostalo právě nejvřelejšího přijetí. Předseda KDU-ČSL Pavel Bělobrádek na sociální síti Facebook upozornil, že byl Vodička v podstatě vypískán. „V Roudnici při odhalení pamětní desky J. Mašínovi byl J. Vodička z ČSBS vypískán se slovy: ‚Starej se obrací v hrobě a Pepa by tě zastřelil‘,“ napsal vicepremiér české vlády.

 

 

MVDr. Pavel Bělobrádek, Ph.D., MPA

  • KDU-ČSL
  • originální osobnost, konečně,jako každý člověk
  • poslanec

Po odhalení desky položili hosté k domu květinové dary, poté následovala minuta ticha k uctění památky hrdiny odboje. „Potřebujeme takové příklady, jako byl generál Mašín,“ řekl předseda Sněmovny Jan Hamáček (ČSSD). Mašínův osud je podle něj nejen ukázkou obrovského hrdinství, ale i obrovského selhání elit. „Chtělo by se říci pozdě, ale přece. Jsem rád, že má takový člověk vzpomínku zhmotnělou do krásné desky,“ uvedl dále místopředseda vlády Pavel Bělobrádek (KDU-ČSL). „Nebudeme-li vzpomínat na své hrdiny, pak je možné, že jejich seznamy budou přibývat,“ dodal.

Sandra Mašínová přečetla dopis svého otce Josefa Mašína mladšího, ve kterém píše, že se nevzdává naděje na lepší budoucnost České republiky. „Cením si snahy a úsilí všech, kteří se zasadili o umístění této desky. Bez znalosti historie se tato bude opakovat,“ napsal Josef Mašín mladší. Následovalo přečtení posledního dopisu generála Mašína z vězení dětem před popravou. Na závěr zazněla státní hymna.

Vznik pamětní desky inicioval roudnický spolek Nezapomínejme! „V červnu 2015 jsme zorganizovali na Střední odborné a vyšší odborné škole připomínku 100. výročí maturity Josefa Mašína. Již tam byla vyhlášena veřejná sbírka na realizaci pamětní desky a byly zahájeny práce na administrativní přípravě i hledání vhodného místa pro její umístění,“ uvedl už dříve za spolek Petr Rajtšlégr.

Autorkou jednoduché desky je sochařka Paulina Skavová a vyrobila ji slévárna HVH v Horní Kalné, kde vznikl třeba pomník komunisty popravené političky Milady Horákové nebo busta Václava Havla.

Náklady na výrobu desky činily zhruba 60.000 korun, část uhradilo město. „Jsem rád, že občané našeho města vyvíjejí tuto činnost. Na hrdiny jako Mašín bychom opravdu neměli zapomínat. Věřím, že Roudnice nad Labem je spojena s celou řadou osobností, které si zaslouží náš obdiv, a proto se budeme i do budoucna rádi podílet na dalších podobných projektech,“ uvedl starosta Vladimír Urban.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: mp

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Vlivný pirát: Dejme víc peněz neziskovkám! Konkrétně: Romea, Extinction Rebellion, Pulse of Europe...

6:16 Vlivný pirát: Dejme víc peněz neziskovkám! Konkrétně: Romea, Extinction Rebellion, Pulse of Europe...

„Chtěl bych, aby neziskovky, které dělají dobré a důležité věci, byly v Česku silnější,“ zaznělo od …