Peroutka napsal o Židech hnusný text, píše nositel ceny Ferdinanda Peroutky. Ale v žádném případě to netahá Zemana z průšvihu. Je zde zajímavá teorie

07.05.2015 4:44

Emocionální vřavu kolem kontroverzních výroků hlavy státu na adresu legendárního novináře Ferdinanda Peroutky komentuje také novinář a spisovatel Adam Drda v textu, který koluje po internetu: „Jedna věc je, že Zeman plácá, co mu špatná paměť na jazyk přinese, a jiná věc, že Peroutkovo psaní o Židech je krajně problematické,“ uvádí mimo jiné Drda, který nabízí velmi zajímavé vysvětlení celé situace.

Peroutka napsal o Židech hnusný text, píše nositel ceny Ferdinanda Peroutky. Ale v žádném případě to netahá Zemana z průšvihu. Je zde zajímavá teorie
Foto: Archiv Slávky Peroutkové
Popisek: Ferdinand Peroutka
reklama

Zatímco mluvčí prezidenta Jiří Ovčáček od ledna hledá údajný Peroutkův článek s názvem „Hitler je gentleman“, množí se na adresu prezidenta Miloše Zemana vášnivé projevy protestů i důrazné žádosti o omluvu. V souvislosti s pochybnostmi o existenci článku zmiňovaného hlavou státu se šíří po internetu i komentář známého novináře Adama Drdy vydaný v Revolver Revue, který předkládá možné objasnění problému.

Celý a nekrácený text Adama Drdy ZDE

Drda: Peroutkovo psaní o Židech je krajně problematické

Drda, který je sám nositelem prestižní ceny Ferdinanda Peroutky, k Zemanovým kontroverzním slovům uvádí: „Jsou to zmatené nesmysly, neboť Peroutka neučinil ani jedno: neuveřejnil v Přítomnosti článek se zmíněným názvem, nenapsal citovaná slova a nesympatizoval s nacismem.“ Jenže zároveň také Drda konstatuje v souvislosti s jedním z Peroutkových textů: „je to hnusný text, druhorepublikový antisemitismus z něj čiší na sto honů, pronikl Peroutkovi do myšlení i do jazyka.“ 

Zmíněný text F. Peroutky najdete ZDE

„Jedna věc je, že Zeman plácá, co mu špatná paměť na jazyk přinese, a jiná věc, že Peroutkovo psaní o Židech je krajně problematické. Nedá se jistě tvrdit, že by byl Ferdinand Peroutka antisemita nacistického střihu, nicméně jeho texty na dané téma jsou necitlivé, neprozíravé a antisemitský nádech některé z nich očividně mají,“ píše Drda.

Drda: Řečníkovi „cosi“ uvízlo v paměti a při jisté příležitosti to spontánně vychrlil

Zeman se na projev dle publicisty asi moc nepřipravoval a výsledek byl proto zlý.  „Prezident mluvil spatra a je zjevné, že projevu nepředcházelo žádné studium, nýbrž že řečníkovi jako obvykle „cosi“ uvízlo v paměti a při jisté příležitosti to spontánně vychrlil,“ píše Drda. Fascinaci nacismem ale z Peroutkových textů vyvozovat podle něj rozhodně nelze. Svůj komentář autor doplňuje řadou odkazů na Peroutkovy texty, (např. Přítomnost, 10. 1. 1938, Přítomnost, 9. 2. 1938) které doporučuje přečíst celé.

A jak to mohlo vlastně být? Zeman mohl mít na mysli článek G. W. Price Hitler po lidské stránce

Drda pak upozorňuje, že v Přítomnosti sice nevyšel článek nazvaný Hitler je gentleman, ale vyšel tam 20. 7. 1938 text Hitler po lidské stránce od G. W. Price, k němuž tehdejší redakce připojila vyjádření, že ukázku z knihy tiskne jako zajímavost a že autorovy „úsudky a jeho citový tón nemohou být vlastní demokratům“. „Snad měl právě tento text Miloš Zeman na mysli,“ píše Drda. Připomenout můžeme i to, že za autora prohlášení „Hitler je gentleman“ bývá považován britský ministerský předseda Arthur Neville Chamberlain.

Za nalezení textu udělí prezident odměnu

Peroutka je považován za symbol demokratické žurnalistiky. Sám byl nacisty vězněn v koncentračním táboře, ke kolaboraci se ale nikdy nenechal zlomit. Za komunistického puče odešel do exilu. Celou aktuální debatu o jeho díle odstartoval Zemanův projev na konferenci k 70. výročí osvobození Osvětimi Let My People Live! Tady totiž Zeman na jeho adresu uvedl: „Jeden z největších českých novinářů uveřejnil v prestižním časopise Přítomnost článek s titulkem "Hitler je gentleman.“ Tentýž novinář po mnichovské dohodě napsal: „Nemůžeme-li zpívat s anděly, musíme výti s vlky“.“ Zároveň položil i řečnickou otázku: „Co vede k této fascinaci intelektuálů naprosto zrůdným učením?“

Podle řady odborníků a intelektuálů článek s takovým názvem nikdy Peroutka nenapsal. Společnost F. Peroutky žádá buď doložení textu nebo jasnou omluvu od prezidenta republiky. Mluvčí Hradu článek hledá v archivech. Pokud ho do konce června nenajde, prezident avizoval, že dá odměnu tomu, kdo text objeví. Zatím není jasné, o jak vysokou částku by se mohlo jednat.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Daniela Černá

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Toto patří k Rusku, předčítal Zaorálek ve sněmovně. Historik je v šoku: On je ministr kultury? Totální xenofobie

23:07 Toto patří k Rusku, předčítal Zaorálek ve sněmovně. Historik je v šoku: On je ministr kultury? Totální xenofobie

Dnes bylo ve Sněmovně opět parno. Projednával se mimo jiné bod informace vlády ke kauze Vrbětice. Mi…