Pěstí za právní stát v EU. Pirát Peksa chtěl „vytvořit tlak“

28.11.2020 16:18

Europoslanec Mikuláš Peksa (Piráti) volá na sociálních sítích po tom, aby EU trvala na dodržování zásad právního státu. Kdo je dodržovat nebude, má být podle pirátského europoslance potrestán. A tady Peksa narazil. Přesvědčte se sami.

Pěstí za právní stát v EU. Pirát Peksa chtěl „vytvořit tlak“
Foto: Hans Štembera
Popisek: Vlajka Evropské unie

Politici členských států EU se celé měsíce dohadovali o podobě rozpočtu EU na příštích sedm let a navrch na jednorázové pomoci státům zasaženým koronavirem v podobě 750 milionů eur. Většina členských států se také shodla na tom, že vyplácení těchto peněz má být podmíněno dodržováním zásad právního státu. A tady padla kosa na kámen.

Maďarsko a Polsko se totiž postavily proti. Evropská komise obě země dlouhodobě kritizuje za to, že zásady právního státu, mezi  které patří např. uchování nezávislosti soudů, dlouhodobě  obcházejí. Polský premiér Mateusz Morawiecki i maďarský premiér Viktor Orbán tuto kritiku dlouhodobě odmítají.

A politická bitva, zda je tlak na dodržování zásad právního státu v pořádku se vede i v Česku. Na jedné straně barikády stojí pirátský europoslanec Mikuláš Peksa – a na straně druhé stojí jeden z nejhlasitějších kritiků EU a momentálně předseda spolku Centrum nezávislosti České republiky František Matějka.

„Pomozte nám bránit právní stát v EU!“ napsal Peksa na sociální síti Twitter a přidal znak pozvednuté pěsti. A pokračoval: „K profilové fotce na FB si přidejte náš speciální rámeček a popis, který najdete na webu. Musíme vytvořit na vlády tlak, aby rozuměly tomu, že právní stát je základní podmínkou, na které se shodneme napříč EU,“ pravil pirát Peksa. A přidal ještě fotku EU.  

Podle Peksy musí politici členských států EU udělat všechno pro to, aby byla v jejich zemi zachována demokracie. Zákony musí být vyhlašovány veřejně a musí být všem občanům snadno dostupné, musí být nezávisle posouzeny a nesmí být v rozporu s mezinárodními úmluvami o ochraně lidských práv. Vedle toho musí státy zachovat nezávislost soudů a chránit občany před případnou zvůlí úřadů. A když už k ní dojde, občan musí mít možnost využít opravných prostředků. Peksa poukázal také na střet zájmů, kterému se státy musí snažit zabránit.

Pokud bude některý z těchto principů porušen, poškodí to zájmy EU jako celku a europoslanec pirát Peksa je jednoznačně toho názoru, že stát, který nejedná v souladu se zájmy EU, nemá od EU dostávat peníze.  

Tady se postavil František Matějka proti. „Na významu pojmu ‚právní stát‘ se v EU naštěstí neshodujeme. Naštěstí. A když to dobře dopadne, tak v zájmu záchrany nemalé části Evropy se tom významu neshodneme nikdy,“ napsal Matějka.

František Matějka a Mikuláš Peksa se ocitli ve při.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

Předpokládané složení nové vlády:

předseda vlády: Petr Fiala (ODS), ministr vnitra: Vít Rakušan (STAN), ministr pro místní rozvoj a digitalizaci: Ivan Bartoš (Piráti), ministr zemědělství: Zdeněk Nekula (KDU-ČSL), ministr financí: Zbyněk Stanjura (ODS), ministr zdravotnictví: Vlastimil Válek (TOP09), ministr školství: Petr Gazdík (STAN), ministr práce a sociálních věcí: Marian Jurečka (KDU-ČSL), ministryně obrany: Jana Černochová (ODS), ministr spravedlnosti: Pavel Blažek (ODS), ministr průmyslu a obchodu: Jozef Sikela (BPP), ministr dopravy: Martin Kupka (ODS), ministr zahraničí: Jan Lipavský (Piráti), ministr životního prostředí: Anna Hubáčková (BPP), ministr kultury: Martin Baxa (ODS), ministr pro evropské záležitosti: Mikuláš Bek (BPP), ministr pro legislativu: Michal Šalomoun (BPP), ministryně pro vědu a výzkum: Helena Langšádlová (TOP09).

reklama

autor: mp

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

To vy zbrojíte. Kreml zveřejnil, co Putin řekl Bidenovi. Čtěte celé

12:32 To vy zbrojíte. Kreml zveřejnil, co Putin řekl Bidenovi. Čtěte celé

Putin zdůraznil, že není namístě přenášet odpovědnost na Rusko, protože je to právě NATO, kdo podnik…