Pěstounský plat za péči o vnuka je nemravný, píše komentátor

21.02.2012 15:15

Pokud se o dítě starají prarodiče, pobírají za to pěstounský plat. Ministr práce a sociálních věcí Jaromír Drábek se pokusil tento trend změnit a navrhl, aby prarodiče dostávali pouze příspěvky na děti nebo sociální dávky v případě nouze. Proti tomu se však postavila ODS. Podle komentátora Týdnu.cz Miroslava Koreckého propadli občanští demokraté panice z blížících voleb, nebo tak činí z hlubokého přesvědčení. „A pak je to doklad toho, že je to strana namodralých socialistů s velkým ideovým zmatkem v hlavách,“ dodal.

Pěstounský plat za péči o vnuka je nemravný, píše komentátor
Foto: Hans Štembera
Popisek: Děti - ilustrační foto

„Zdá se to být ta nejpřirozenější věc ve všech režimech, společenských řádech a lidských pospolitostech. Pokud se ani jeden z rodičů nemůže nebo nechce starat o své děti, automaticky nastupuje rodina. Přirozené vědomí rodinné sounáležitosti bohužel bolševický režim a snad i vůbec moderní individualistická doba dost narušily, ale úplně vymýtit ho z lidské přirozenosti nemohly. A to přesto, že dnes zákony ze vztahu přirozeného udělaly vztah profesionální,“ kritizuje Korecký.

Pěstouni dostávají za péči o dítě až 22 tisíc plus další příspěvky. Nově by se plat mohl zvýšit ještě o 10 tisíc. Korecký upozorňuje, že systém využívají sociálně slabší skupiny, které předstírají, že se o potomka starají prarodiče. „Toto přikrádání nakonec přimělo ministerstvo práce, aby se pokusilo změnit systém, který je přitom špatný ze samotné své podstaty a měl být zrušen už dávno. Je logické, aby se o bezprizorní dítě postarala jeho širší rodina. Sama, ráda a bez nároku na státní plat,“ dodal komentátor.

Jaromír Drábek navrhl, aby prarodiče nově dostávali pouze příspěvky na dítě a sociální dávky v případě hmotné nouze. S tím ale nesouhlasí občanští demokraté. „Kdo by oprávněně čekal, že se proti utužení konzervativních rodinných vztahů ozvou komunisté či socialisté, byl by překvapen. Jako první potrefená husa začala křičet pravicová ODS, ústy svých sociálních expertů Jana Čechlovského nebo Jaroslavy Wenigerové. Konzervativní princip označili za naprosto nepřijatelný, žádají koaliční jednání a jsou připraveni Drábkovu novelu ve sněmovně zablokovat,“ popsal Korecký.

Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE.

 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor:

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Lhář! Daně, naše daně! Konec vlády jedné straky! Minář se svým zástupcem křičeli na Václaváku

19:13 Lhář! Daně, naše daně! Konec vlády jedné straky! Minář se svým zástupcem křičeli na Václaváku

Spolek Milion chvilek pro demokracii odstartoval v úterý večer na Václavském náměstí sérii protestů …