Petici proti „šmejdům“ můžete podepsat v Komunitním centru Prádelna, říká místostarosta

16.05.2013 13:20

V Komunitním centru Prádelna bylo zřízeno speciální podpisové místo pro podpis Petice proti šmejdům a za zvýšení ochrany seniorů při nekalém předváděcím a podomním prodeji. Petice vznikla na základě reakcí, který vyvolal dokumentární film Sylvie Dymákové „Šmejdi“ zachycující skrytou kamerou drsné pozadí předváděcích akcí pro seniory - manipulace, nátlak, ponižování, agrese.

Petici proti „šmejdům“ můžete podepsat v Komunitním centru Prádelna, říká místostarosta
Foto: Redakce
Popisek: Petr Lachnit, zástupce starosty Městské části Praha 5

Praktiky, ze kterých mrazí, lži a promyšlená manipulace, jejímž jediným cílem je donutit bezbranné staré lidi k nákupu předraženého zboží. Podpisy se budou sbírat minimálně dva měsíce a signatáři petice žádají Ministerstvo spravedlnosti ČR, Ministerstvo průmyslu a obchodu ČR, Ministerstvo práce a sociálních věcí ČR a Parlament České republiky, aby zabránily nemorálnímu jednání vůči seniorům na předváděcích akcích a přijaly potřebná opatření.

„Říká se, že vyspělost společnosti se pozná podle toho, jak se chová k ohroženým skupinám a těm nejzranitelnějším – to je k dětem, seniorům a k postiženým. A v tomto smyslu tento dokument neukazuje naši současnost v lichotivém světle. Na druhou stranu ohlas, který film vzbudil, dává určitou naději,“ přemýšlí místostarosta MČ Praha 5 JUDr. Petr Lachnit, který vytvoření petičního místa inicioval a požadavky signatářů plně podporuje.

Co seniory motivuje k tomu, aby tyto prodejní akce navštěvovali? Samota? U některých se již dle tvrzení psychologů dokonce vytvořila závislost na těchto akcích. Rozhodujícím faktorem nebude zřejmě pouze věková hranice, tyto manipulace působí na lidi bez rozdílu věku. Senioři ale snáze podlehnou, protože nemají srovnání, neovládají internet, nejsou vybaveni argumentačně a jsou zvyklí na to, že to, co se jim řekne, platí. Výsledkem je, že roste počet seniorů, kteří se díky úvěrovým smlouvám z takovýchto prodejních akcí ocitají v dluhové pasti.

JUDr. Petr Lachnit dodává: „Na Praze 5 seniorům nabízíme mnoho aktivit, konkrétně jenom v Komunitním centru Prádelna funguje aktivní klub SENzačních SENiorů a Klub seniorů Pegas. V rámci prázdninového programu 'Léto s Komunitním centrem Prádelna' pravidelně organizujeme mimo jiné např. i celodenní výlety mimo Prahu, které jsou mezi seniory velmi oblíbené. Nejinak tomu bude i letos. Je potěšitelné, že námi poskytované služby využívá spousta seniorů, kteří žijí aktivně, jezdí společně na výlety, navštěvují koncerty a výstavy, vzdělávají se a i ve vysokém věku si uchovávají duševní svěžest. Takové na hrnce nebo deky neuvrtáte, ani kdyby byly zadarmo.“

reklama

autor: ava

Ing. Petr Liška byl položen dotaz

Válka s Ruskem

Pořád slyšíme, jak se máme připravit na válku s Ruskem. Z čeho teze, že nás Rusko napadne pramení? Myslíte, že jsme po Ukrajině druzí na řadě? A nechrání nás naše členství v NATO?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Další články z rubriky

Lidé za covidu přestali věřit očkování. A teď vidíme důsledky. Profesor Beran varuje

20:29 Lidé za covidu přestali věřit očkování. A teď vidíme důsledky. Profesor Beran varuje

Závažnější průběhy chřipky se opakují vždy, když se objeví větší změna chřipkového viru, kterou popu…