Petici proti „šmejdům“ můžete podepsat v Komunitním centru Prádelna, říká místostarosta

16. 5. 2013 13:20

V Komunitním centru Prádelna bylo zřízeno speciální podpisové místo pro podpis Petice proti šmejdům a za zvýšení ochrany seniorů při nekalém předváděcím a podomním prodeji. Petice vznikla na základě reakcí, který vyvolal dokumentární film Sylvie Dymákové „Šmejdi“ zachycující skrytou kamerou drsné pozadí předváděcích akcí pro seniory - manipulace, nátlak, ponižování, agrese.

Petici proti „šmejdům“ můžete podepsat v Komunitním centru Prádelna, říká místostarosta
Foto: Redakce
Popisek: Petr Lachnit, zástupce starosty Městské části Praha 5
reklama

Praktiky, ze kterých mrazí, lži a promyšlená manipulace, jejímž jediným cílem je donutit bezbranné staré lidi k nákupu předraženého zboží. Podpisy se budou sbírat minimálně dva měsíce a signatáři petice žádají Ministerstvo spravedlnosti ČR, Ministerstvo průmyslu a obchodu ČR, Ministerstvo práce a sociálních věcí ČR a Parlament České republiky, aby zabránily nemorálnímu jednání vůči seniorům na předváděcích akcích a přijaly potřebná opatření.

„Říká se, že vyspělost společnosti se pozná podle toho, jak se chová k ohroženým skupinám a těm nejzranitelnějším – to je k dětem, seniorům a k postiženým. A v tomto smyslu tento dokument neukazuje naši současnost v lichotivém světle. Na druhou stranu ohlas, který film vzbudil, dává určitou naději,“ přemýšlí místostarosta MČ Praha 5 JUDr. Petr Lachnit, který vytvoření petičního místa inicioval a požadavky signatářů plně podporuje.

Co seniory motivuje k tomu, aby tyto prodejní akce navštěvovali? Samota? U některých se již dle tvrzení psychologů dokonce vytvořila závislost na těchto akcích. Rozhodujícím faktorem nebude zřejmě pouze věková hranice, tyto manipulace působí na lidi bez rozdílu věku. Senioři ale snáze podlehnou, protože nemají srovnání, neovládají internet, nejsou vybaveni argumentačně a jsou zvyklí na to, že to, co se jim řekne, platí. Výsledkem je, že roste počet seniorů, kteří se díky úvěrovým smlouvám z takovýchto prodejních akcí ocitají v dluhové pasti.

JUDr. Petr Lachnit dodává: „Na Praze 5 seniorům nabízíme mnoho aktivit, konkrétně jenom v Komunitním centru Prádelna funguje aktivní klub SENzačních SENiorů a Klub seniorů Pegas. V rámci prázdninového programu 'Léto s Komunitním centrem Prádelna' pravidelně organizujeme mimo jiné např. i celodenní výlety mimo Prahu, které jsou mezi seniory velmi oblíbené. Nejinak tomu bude i letos. Je potěšitelné, že námi poskytované služby využívá spousta seniorů, kteří žijí aktivně, jezdí společně na výlety, navštěvují koncerty a výstavy, vzdělávají se a i ve vysokém věku si uchovávají duševní svěžest. Takové na hrnce nebo deky neuvrtáte, ani kdyby byly zadarmo.“

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: ava
reklama


Další články z rubriky

Karel Šíp padal smíchy kvůli covidu: Herec hraje, dokud nechcípne. A teď...

14:24 Karel Šíp padal smíchy kvůli covidu: Herec hraje, dokud nechcípne. A teď...

Jak se hercům v divadle hraje za časů koronaviru? Jinak než dříve, to je jisté. Publikum je zarouško…