Pětikoalice se zdržela hlasování o nouzáku. Ale Pekarová vysvětlila, že lidi znejisťuje Okamura

6.12.2021 8:49 odp.

Předsedkyně Poslanecké sněmovny Markéta Pekarová Adamová (TOP 09) to kvůli nouzovému stavu i očkování v televizi schytala od šéfa SPD Tomia Okamury. Tomu vadí, že se při hlasování o nouzovém stavu pětikoalice zdržela hlasování. „To, že pětikoalice na to nemá názor, mě nemile překvapilo. Pro občany není jejich nerozhodnost dobrá zpráva,“ prohlásil Okamura.

Pětikoalice se zdržela hlasování o nouzáku. Ale Pekarová vysvětlila, že lidi znejisťuje Okamura
Foto: repro TV Prima, tan
Popisek: Markéta Pekarová Adamová (*1984, Litomyšl) je česká politička, od roku 2019 předsedkyně TOP 09

„Hodnocení nouzového stavu a opatření bychom měli nechat na další týdny. Stále nevíme, zda epidemie bude opravdu klesat, nebo se situace ještě zhorší. Je brzy předjímat, zda má nouzový stav platit i dál. Měli bychom s ním šetřit a zacházet opatrně. Je důležité ho spíše nemít, abychom se pomalu vraceli do normálního života,“ řekla k možnému prodlužování nouzového stavu Pekarová ve vysílání televize CNN Prima NEWS.

Pekarovou poté zpražil předseda SPD Tomio Okamura, který nouzový stav vytrvale kritizuje. „Navrhli jsme jeho zrušení, protože opatření lze realizovat na základě zákona o ochraně veřejného zdraví a krizového zákona. Nová vládní koalice se hlasování alibisticky zdržela. To, že pětikoalice na to nemá názor, mě nemile překvapilo. Pro občany není jejich nerozhodnost dobrá zpráva. I zdržení se hlasování znamená podporu nouzového stavu,“ vmetl Okamura Pekarové.

Pekarová se poté vyjádřila k současným restrikcím, které jsou podle ní opět zmatené. „Současné restrikce už nikdo nestíhá sledovat, možná se v nich lidé neorientují. Protože se opatření nevymáhají, někdo je ani dodržovat nechce. To bych zlepšila,“ prohlásila s tím, že nová opatření budoucí vláda přijímat spíše nebude.

Okamura se do předsedkyně Sněmovny pustil také kvůli povinnému očkování lidí nad 60 let, které prosazuje ministr zdravotnictví v demisi Adam Vojtěch (za ANO). Šéf lidovců Marian Jurečka k tomu prohlásil, že nová vláda tuto vyhlášku zruší. To je ale podle Okamury opět jen alibismus.

„Oni nevědí, co chtějí. Navrhli jsme ve Sněmovně usnesení, které by vládě uložilo, aby nezaváděla povinné očkování. Pětikoalice se zase alibisticky zdržela. Občané mi píší, že jsou znepokojeni, jak se k tomu nová vláda staví. Povinné očkování není řešením, ale je potřeba zacílit ochranu na rizikové skupiny. Třeba k praktikům dostat léky jako ve vyspělých zemích,“ pálil dále ostrými Okamura.

Tomio Okamura

  • SPD
  • Předseda hnutí Svoboda a přímá demokracie (SPD)
  • poslanec

To ale Pekarová odmítla. „Určitě víme, co chceme. Dlouhodobě říkáme, aby se lidé naočkovali. Je to bezpečná možnost a je zdarma. Pan Okamura přispívá tímto znejisťujícím jazykem k tomu, aby lidé očkování nedůvěřovali. Na JIP umírají hlavně neočkovaní, vakcinace je ochrana před těžším průběhem. Musíme předejít omezení péče pro jiné pacienty, třeba ty s rakovinou,“ dodala Pekarová, že očkování ale musí zůstat dobrovolné.

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: jma

FactChecking BETA

Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.

Přezkoumat

Připouštíte, že policie někdy selže

V poslední době je to bohužel čím dál častější jev. Vy za ním vidíte generační obměnu. Co ale třeba vyčerpanost policistů? Podle mě jich máme málo. Není třeba vyřešit i toto? A co třeba jejich financování?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Ájatolláh Babiš? „Rozbuška nenávisti.“ Neuvěříte, co Rakušan vymyslel

16:00 Ájatolláh Babiš? „Rozbuška nenávisti.“ Neuvěříte, co Rakušan vymyslel

„Radši rychlý řez než zesměšňování vlastní země před celou Evropou.” Babiš se ostře pustil do minist…