Petr Fiala dopadl zle, sako nepomohlo. Stará fotka, kterou mu mnozí vyčtou

16.06.2021 19:42

„Správný gentleman má na sobě sako za jakýchkoli okolností. I jako kolaborant,“ rýpl si do Petra Fialy zbrojní expert Petr Markvart. Důvodem je fotografie, na níž je současný předseda ODS se šéfem Sudetoněmeckého landsmanšaftu Berndem Posseltem.

Petr Fiala dopadl zle, sako nepomohlo. Stará fotka, kterou mu mnozí vyčtou
Foto: Hans Štembera
Popisek: Předseda ODS Petr Fiala

Anketa

Bojíte se negativních dopadů očkování proti covidu-19 na vaše zdraví?

73%
24%
hlasovalo: 8659 lidí

Analytik a zbrojní expert Petr Markvart sdílel na svém facebooku fotku Petra Fialy krátce po sametové revoluci. Současný předseda ODS není na ní sám. Na inkriminovaných snímcích je lídr ODS Petr Fiala s předákem Sudetoněmeckého landsmanšaftu a členem Panevropské unie Berndem Posseltem i s Otto von Habsburgem společně s vlajkou Panevropské unie.

„Konec roku 1990, prvního roku existence Panevropské unie na Moravě, je jistě dobrým důvodem k úvaze nad dosavadní činností, k zamyšlení nad jejím obsahem a smyslem. Přímým inspirativním zdrojem založení Panevropské unie na Moravě byla bezesporu návštěva Bernda Posselta koncem září 1989 v Brně a jeho přednáška v rámci bytových seminářů pořádaných Nadací Jana Husa. Ostatně z téhož okruhu také byli první moravští, respektive brněnští členové Panevropské unie,“ píše se v článku, který je k fotce přiložen.

„O Posseltově brněnském vystoupení jsme podrobně psali v Proglasu č. 2. Nad příčinami vzniku i nad počátky činnosti zněla i jeho závěrečná slova: ‚Důvěřujte ve vlastní síly. Věřím, že hospodářské zlepšení přijde ve vaší zemi dříve, než dnes odborníci předpovídají. Do Evropy vstupte hrdě, vždyť jste jí už něco dali, a pro Evropu znamená existence takových měst, jako je Praha či Brno, velmi mnoho!‘ Rozsáhlá diskuse i řady zájemců o autogram svědčí o tom, že slova významného evropského politika – ale pro mnohé posluchače, jak se zdálo, ještě více následovníka rakouského trůnu – byla přijata s porozuměním a souhlasem. Prezident Panevropské unie projevil také přání vidět místa, kde v dlouhých diskusích vznikalo před 85 lety tzv. moravské vyrovnání,“ dodává se k fotce, na které je Petr Fiala. Otto von Habsburg zemřel 4. července 2011.

Petr Markvart se do Petra Fialy pustil tvrdě. „Jak říká soudruh Fiala: ‚Správný gentleman má na sobě sako za jakýchkoli okolností.‘ I jako kolaborant. Aneb mladí zakladatelé Panevropské unie na Moravě s Berndem Posseltem,“ naráží na nedávný status Fialy ohledně módního stylu předsedy ODS.

Anketa

Obáváte se o svobodu slova v České republice?

97%
3%
hlasovalo: 5595 lidí

V poslední době se rozmohly fotky politiků při fyzické aktivitě. Trend odstartoval už šéf Pirátů Bartoš, který při oslavě svých 41 let v březnu demonstroval svou fyzičku na hrazdě. Na hrazdě se v neděli objevil i další známý poslanec Pirátů, Jakub Michálek.

Téma fyzických aktivit však svou fotkou korunovali lídři SPOLU, kteří včera navštívili v Liberci vědecké muzeum IQLandia. A učarovali jim tamní houpačky, takže se celé vedení SPOLU zhouplo za přítomnosti kamer. A Petr Fiala, který se skoro jako u všech ostatních činností houpal v saku, dal fotku na Twitter.

Houpání se na provaze kontrastuje s Fialovým o něco starším statusem, ve kterém vysvětluje, proč své sako moc často neodkládá. „Dobrým oblečením vyjadřujete úctu k druhým, respekt k instituci, kterou reprezentujete, k úkolu, který máte. Cítím to tak, a proto mě i nadále často uvidíte v obleku s kravatou. Veřejný prostor musíme kultivovat, posilovat pravidla slušnosti i vzájemného respektu, jinak všechno ztratíme. A i na formě záleží...“

Nutno říci, že politici SPOLU byli na sociálních sítích za houpací fotku spíše k smíchu. „Těm snad dělá kampaň taky Prchal!“ smál se fotograf Lukáš Dunajčík. „Ten ‚tým Petra Fialy‘ propustit. Hned!!!“ přál si člen ODS pod nickem George H. Ruku na čelo s otázkou „Proč?“ si dával i vyučující na VŠE Tomáš Šalomon.

Právě k Evropské unii nalézá Petr Fiala stále hlubší vztah. Kandidáti do Sněmovny při zahájení kampaně SPOLU zazvonili na zvon, což mělo symbolizovat odzvonění éře populismu, drancování veřejných financí a úpadku morálky, což Fiala spojil s nynějším kabinetem Andreje Babiše.

„V koalici se dokážeme dohodnout nyní a dohodneme se i po volbách. A jsme připraveni dohodnout se i s těmi politiky, kteří berou správu země jako službu občanům. A budeme rovněž připraveni dohodnout se pouze s těmi, kteří budou respektovat, že Česká republika nebude nikdy na prodej. Protože věříme, že budoucnost našeho státu bude dobrá jenom tehdy, pokud zůstaneme aktivní součástí demokratického Západu. Nikdo z nás nikdy ani na vteřinu nezapochyboval o tom, že Česká republika patří do Evropské unie a že patří do Severoatlantické aliance,“ řekl Fiala, který povede kandidátku i v Jihomoravském kraji.

„Green deal je realita. Nemá už smysl spekulovat nad tím, jak by to mohlo být jinak. Teď musíme využít příležitost, jak investicemi do udržitelného rozvoje, obnovitelných zdrojů a cirkulárního hospodářství modernizovat českou ekonomiku a zvýšit kvalitu života,“ napsal před třemi týdny ve svém příspěvku šéf ODS Petr Fiala.

„Mluvit o ničemném Green dealu jako příležitosti je asi tak stejné, jako kdybychom se v roce 1938 těšili, že naše chemičky budou reagovat na zvýšenou poptávku po Cyklonu B. Je to hnus, je to hanebnost, je to darebáctví!“ napsal k Fialovým slovům člen Strany svobodných občanů Luboš Zálom.

Právník Pavel Hasenkopf pak citoval ve své reakci slova protektorátního ministra Emanuela Moravce z roku 1941: „Český národ, chce-li žíti dále, musí přijmouti také víru Nové Evropy, jako kdysi zavčas přijal křesťanství. Český národ nabude ohromné síly a životnosti, bude-li cítit evropsky v novém, lepším smyslu.“

Green deal je balíčkem opatření, jenž má občanům zajistit přechod na udržitelnější a ekologičtější hospodářství. Mezi navrhovaná opatření patří například snížení emisí, investice do špičkového výzkumu a inovací a ochranu přírodního prostředí evropského kontinentu.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: tle

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Zelináři! Zahradil přetáhl firmy mávající duhovou vlajkou spisem Václava Havla

17:04 Zelináři! Zahradil přetáhl firmy mávající duhovou vlajkou spisem Václava Havla

Europoslanec z ODS Jan Zahradil se vyjádřil k duhové České poště a ke Komerční bance, která ve své r…