Petr Fiala se rozčiloval v ČT: O post místopředsedy sněmovny mě připravila demonstrace síly strany ANO. Do volby jdu znovu, nehodlám ustupovat

24.11.2017 19:20

V Poslanecké sněmovně bylo při dnešním jednání velké napětí. Při volbě místopředsedů sněmovny neuspěl kandidát ODS Petr Fiala. Podle některých politiků přitom mohl na základě dohod s úspěšnou volbou počítat. Jak moc jsou vlastně politické dohody závazné, nebo platí, že kdo má většinu, dává sílu najevo, a jaké politické bloky ve sněmovně vznikají, na to se ptala moderátorka Zuzana Tvarůžková v pátečním Interview na ČT předsedy ODS Petra Fialy.

Petr Fiala se rozčiloval v ČT: O post místopředsedy sněmovny mě připravila demonstrace síly strany ANO. Do volby jdu znovu, nehodlám ustupovat
Foto: Jonáš Kříž
Popisek: Předseda ODS Petr Fiala
reklama

Petr Fiala se vyjádřil, že svou prohru smamozřejmě respektuje. „Nechápu to jako prohru, ale jako demonstraci síly. Ve sněmovně se vytvořil hlasovací blok, který tvoří ANO, KSČM a SPD. To bylo znatelné už během tohoto týdne,“ řekl s tím, že žádné závazky a dohody zde neplatí a alespoň se odkrylo, jaká hlasovací většina vlastně je a že tyto tři strany hlasují spolu v souladu.

Hnutí ANO v tom má podle Fialy klíčovou roli. „Podívejte se na počty. ANO s ODS tvoří většinu, takže kdyby hnutí ANO dělalo, co slíbilo, že bude respektovat poměrné zastoupení v rámci výsledku voleb, tak by to dopadlo vše jinak,“ upřesnil předseda ODS.

„Když se podívám do historie, ani nevím, jestli tu vůbec byl takový případ, kdy reprezentant druhé nejsilnější strany nebyl zvolen do vedení Poslanecké sněmovny,“ zamyslel se Fiala a dodal, že u strany ANO platí přísloví „sliby chyby“.

Petr Fiala se rozhodl, že do další volby určitě půjde. Byl tomu navíc vyzván poslaneckým klubem ODS a nominován Demokratickým blokem. „Půjdu do volby určitě znovu, nechci ustupovat. Když jsem poslouchal vyjádření reprezentantů jiných politických stran po mé neúspěšné volbě, tak to vypadá, že budu mít dvě stě dvacet hlasů,“ míní Fiala.

Sám Faltýnek mu prý přislíbil, že v příští volbě bude nabádat poslance z hnutí ANO, aby Petra Fialu podpořili. „Jestli to vyjde, nevím, moc se tím nezabývám. Příslibů bylo už dost. Chci vidět činy, a ne řeči,“ dodal Fiala s tím, že nechce nic předjímat a počká si, jak vše dopadne v úterý.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: nab
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Václav Vlk, signatář Charty: O Babišovi si můžete myslet, co chcete. Ale představte si, že by koronu měli řešit Fiala s Kalouskem...

15:58 Václav Vlk, signatář Charty: O Babišovi si můžete myslet, co chcete. Ale představte si, že by koronu měli řešit Fiala s Kalouskem...

Signatář Charty 77 Václav Vlk má za to, že řada lidí sice nemusí milovat Andreje Babiše (ANO), ale v…