Petr Gazdík o kvótách: Když se v Bruselu dohodly, musíme je respektovat. Já si uprchlíka klidně domů vezmu, jsem křesťan

27.09.2015 8:10

Rozhodnutí o povinných kvótách na uprchlíky je hloupé, ale EU dělá konečně aspoň něco. Těmito slovy shrnuje úřadující předseda STAN a místopředseda sněmovny Petr Gazdík uprchlickou krizi v rozhovoru pro Lidové noviny. Ať je hloupé či ne, vláda musí dohodu z Bruselu respektovat, protože jde o dohodu celého společenství. Prozradil také, že by si domů vzal uprchlíka, protože považuje za svou křesťanskou povinnost pomoci bližnímu.

Petr Gazdík o kvótách: Když se v Bruselu dohodly, musíme je respektovat. Já si uprchlíka klidně domů vezmu, jsem křesťan
Foto: Hans Štembera
Popisek: Petr Gazdík

Petr Gazdík (STAN) souhlasí s premiérem Bohuslavem Sobotkou (ČSSD) v tom, že nemá smysl bránit se proti kvótám na uprchlíky soudní cestu. Dobrovolně jsme členy jednoho společenství, které většinou hlasů přijalo určité rozhodnutí. Je tudíž závazné i pro nás.

„To ovšem nic nemění na tom, že povinné kvóty jsou nesmysl, který nic neřeší. Nadto nejsou vůbec upřesněné praktické věci, jakým mechanismem například udržíme uprchlíky na našem území. A ďábel se vždy skrývá v detailu, který ale v této chvíli není znám. To rozhodnutí je hloupé a já věřím, že když se Evropa konečně rozhoupala alespoň k nějakému kroku, tak se konečně začne věnovat řešení podstaty problému. Tedy především, jak ochránit schengenskou hranici,„ konstatuje Gazdík.

V poslední době jsme se podle jeho názoru bohužel opakovaně přesvědčili, že EU příliš krize nezvládá. Ukázalo se to na Ukrajině i v Řecku a teď i při uprchlické krizi.

Obratem ovšem prohlašuje, že by si domů klidně vzal uprchlíka, protože chápe, co je jeho křesťanská povinnost v pomoci bližnímu. Udělal by to i navzdory tomu, že si doma v hospodě vyslechl leccos. Především díky propagandě Islámského státu si i Češi, Moravané a Slezané často myslí, že se je uprchlíci chystají postřílet.

Chybují jak česká média, tak politici, když lidem nevysvětlují, že to není pravda. Drtivá většina uprchlíků prchá před válkou a z uprchlických táborů, kde prožili více než rok a nevidí tam perspektivu dalšího života. Média by proto měla přinést příběhy konkrétních lidí, aby si i čeští občané uměli lépe představit, o co především v uprchlické krizi jde.

 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: mp

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Profesorka a bývalá "básnířka Majdanu" Bilčenko prý prozřela a pro PL odhalila, jak to dnes ve skutečnosti vypadá na Ukrajině

15:37 Profesorka a bývalá "básnířka Majdanu" Bilčenko prý prozřela a pro PL odhalila, jak to dnes ve skutečnosti vypadá na Ukrajině

PŘÍBĚH Služba bezpečnosti Ukrajiny (SBU) sice stále provádí své lynče, ale mnohem víc se o nich mluv…