Petr Hampl se zamyslel, jak je to s Koránem a muslimy. Samotný text knihy prý zdaleka není to nejhorší...

23.08.2015 11:42

Sociolog Petr Hampl pronáší další varovná slova na adresu islámu, přesněji řečeno na adresu jeho vyznavačů. Obhájci teze o mírumilovném islámu by se prý měli zamyslet nad tím, zda si muslimové vykládají ustanovení své víry stejně mírumilovně jako jejich zastánci.

Petr Hampl se zamyslel, jak je to s Koránem a muslimy. Samotný text knihy prý zdaleka není to nejhorší...
Foto: Hans Štembera
Popisek: Petr Hampl

Na sociální síti Facebook sociolog Petr Hampl nastolil otázku k nedělnímu zamyšlení. Není možné jen jednoduše porovnávat obsah Bible s obsahem Koránu. Podstatnější je porovnat to, jak si slova napsaná v Bibli vykládají křesťané a jak si slova z Koránu vykládají muslimové. Tuto starou pravdu prý lidé věděli už v 19. století.

„Tvrzení ‚v nějakém jiném náboženském textu je napsáno něco podobného‘ je nesmyslné. Správný postup je zjišťovat, zda stoupenci toho či onoho náboženského směru tam tu věc vidí a jednají podle toho. To není můj objev, to je názor mainstreamu evropského intelektuálního myšlení už od 19. století,“ napsal Hampl.

Tím se sociolog kandidující na předsedu Svobodných znovu snaží ukázat, že je celý problém islámu, resp. islámských uprchlíků širší, než naznačují vědci ve své výzvě proti xenofobii. Na vlnách Českého rozhlasu tento týden poznamenal, že se lidé bojí, a to oprávněně. A úkolem vědců není se lidem vysmát a povýšenecky je poučovat.

Stojí za pozornost, že diskutující na sociální síti dávají vesměs Hamplovi za pravdu. „Přesně tak. Ani velmi silně věřící křesťanská babička z Hodonína nebude volat po ukamenování vnučky, na niž se provalí, že má kromě manžela i milence. A to je jen jeden příklad,“ napsal jeden z reagujících občanů.

Sociolog Petr Hampl doslova napsal:

Podnět pro nedělní přemýšlení. Prosté srovnávání různých náboženských textů je metodická chyba. Je zapotřebí srovnávat celé dvojice „text – čtenář“. Tedy třeba Korán očima Araba žijícího ve Francii versus Bible očima katolíka z moravské vesnice.

Tvrzení „v nějakém jiném náboženském textu je napsáno něco podobného“ je nesmyslné. Správný postup je zjišťovat, zda stoupenci toho či onoho náboženského směru tam tu věc vidí a jednají podle toho. To není můj objev, to je názor mainstreamu evropského intelektuálního myšlení už od 19. století.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: mp

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

„Kemr“ do tváře. Jsi fašista! Strkanice, Milion chvilek, urážky. Na akci klimaaktivistů dorazilo i několik odpůrců. Takhle dopadli

12:01 „Kemr“ do tváře. Jsi fašista! Strkanice, Milion chvilek, urážky. Na akci klimaaktivistů dorazilo i několik odpůrců. Takhle dopadli

„Jste fašista!“ spustil účastník akce Fridays for Future, s plackou Milion chvilek pro demokracii, n…