Petr Pavel chráněn ČT? Důkaz. Jedno slovo a je řev

23.05.2023 10:02

„Odpovědnost za zločiny, které páchali naši předkové, musíme přijmout, a poučit se z nich,“ řekl český prezident Petr Pavel při projevu v rámci Terezínské tryzny. Jeho slova nezůstala bez povšimnutí. Například podle bývalého hejtmana Michala Haška by se měl prezident omluvit a vyrazit toho, kdo tato slova do projevu zařadil. A volá také po tom, aby byl prošetřen postup České televize, která slova o „našich“ předcích vypustila. Je Petr Pavel chráněn ČT? Hašek zmíněný krok vnímá jako důkaz, že ano. Jedno slovo tedy spustilo řev.

Petr Pavel chráněn ČT? Důkaz. Jedno slovo a je řev
Foto: Repro ČT
Popisek: Prezident Petr Pavel při projevu v Terezíně

21. května prezident Pavel promluvil v Terezíně při Terezínské tryzně. Připomenul zločiny tam spáchané kvůli nacistické ideologii, utrpení Židů a povinnost na ně nezapomenout. „Téměř 90 tisíc osob odvezly transporty do vyhlazovacích táborů,“ připomenul prezident.

Anketa

Jste spokojeni se způsobem, jakým Petr Pavel vykonává úřad prezidenta? (Ptáme se od 23.5.2023)

3%
95%
hlasovalo: 20371 lidí
„Norimberské rasové zákony představují tragické memento zla, jakého se člověk na člověku může dopustit. Ukázaly nám, jak zranitelná je lidská společnost pod tlakem propagandy a lživých zpráv. Je smutnou pravdou, že zločiny nacistického režimu procházely, protože většinová společnost o nich dlouho mlčela. Možná neměla sílu na odpor. Možná z pohodlnosti. Pomohla tomu i nacistická snaha skrýt pravdu a umění manipulace s myslí veřejnosti,“ varoval.

A řekl dále: „Tato unikátní pevnost, po celé Evropě známá jako jeden z vrcholů vojenského inženýrství, se nakonec stala symbolem toho nejhoršího, čeho je člověk schopen. Odpovědnost za zločiny, které páchali naši předkové, musíme přijmout, a poučit se z nich.“ V této souvislosti si stěžoval, že některé budovy jsou ve špatném, až havarijním stavu. Dle Pavla je ale potřeba Terezín uchovat. „Umožňuje předávat svědectví dalším generacím. Je to důležité kvůli současným hrozbám, jako jsou různé formy extremismu, fobií nebo vypjatého nacionalismu.“

Slova o předcích jako důležitá vyhodnotila i Česká televize. Ovšem z jejího přepisu vypadla slova o „našich předcích“. „Pevnost v Terezíně se podle Pavla stala symbolem toho nejhoršího, čeho je člověk schopen. Podotkl, že odpovědnost za zločiny, které páchali předkové, je nutné přijmout a poučit se z nich,“ píše ČT. Taktéž na sociálních sítích ČT prezentuje prezidentova slova bez přivlasťnovacího zájmena.

Stejně jako ČT informoval o věci i iRozhlas, taktéž bez „našich“ předků.

Co Pavel skutečně řekl, se stalo terčem kritiky. „Prezident České republiky Petr Pavel v Bavorsku k šéfovi landsmanšaftu: ‚Děkuji Berndtu Posseltovi za zlepšení německo-českých vztahů.‘ Prezident Pavel následně v Terezíně: ‚Odpovědnost za zločiny, které páchali naši předkové, je třeba přijmout a poučit se z nich.‘ To jde rychle, co?“ komentoval bývalý šéfredaktor Reflexu Marek Stoniš.

Ozval se také bývalý hejtman Michal Hašek. „Je neskutečné, že na místě nacistických hrůz a bezpráví hovoří generál Pavel o ‚odpovědnosti za zločiny, které páchali NAŠI předkové‘. Je to na omluvu prezidenta Pavla a vyhazov toho, kdo mu tohle sepsal a podstrčil. Naši předkové totiž v Terezíně v kontextu tryzny za oběti nacistické hrůzovlády žádné zločiny nepáchali. Byli naopak jejich oběťmi. Byli vražděni německými dozorci kdykoliv a kdekoliv se jim zamanulo, nesmírně krutě a zejména bezdůvodně. Jestli to prezidentovi republiky v Terezíně při jeho slovech nedošlo, je to špatně. Pokud to byl záměr, ještě hůř,“ kritizuje novou hlavu státu.

Ale i postup České televize, která z prezidentových slov vypustila slovo „naši“ je mu trnem v oku. „Neskutečný je i postup veřejnoprávní České televize, která manipulativně upravila citaci prezidentových slov ve zjevné snaze generála Pavla ‚ochránit‘. To je absolutně nepřípustné a Rada České televize by se tím měla začít zabývat,“ míní bývalý hejtman.

„Ten člověk se musel zbláznit. Copak naši předkové páchali zvěrstva v Terezíně?“ reagoval na prezidentova slova bývalý občanský demokrat Petr Paulczyňski. Tvrdý nesouhlas s použitím slovního spojení „naši předkové“ zazníval i od dalších diskutujících.

Naopak s prezidentem souhlasí blogger a „odpůrce extremismu“ Jiří Hrebenar. Podle něho má Pavel „samozřejmě“ pravdu. „Mě neskutečně baví, jak Putinovi slouhové a xenofobové jsou z těch vět rozhozeni, uraženi a hrají si na konspirace, domnívají se, že Petr Pavel urazil český národ, který tihle tvorové vnímají jen podle zásad rasové čistoty, kdy Čechem je podle nich jenom bílý heterák… jo takový flastenecký obraz národa je podměrečný zmetek, to je fakt. Jinak český národ se v minulosti dopustil zločinů, o kterých je třeba hovořit, ze kterých je třeba se poučit. To je pravda, i když se flastenci postaví vzteky na hlavu,“ projevil se.

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: kas

FactChecking BETA

Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.

Přezkoumat
Ing. Martin Kolovratník byl položen dotaz

Za volantem od 17

Dobrý den, prý má být možné řídit již od 17,ale pod dohledem. Tím dohledem se myslí kdo? Musímát taková osoba řidičák? A když se ěco stane,ponese daná osoba odpovědnost nebo jak to bude? A od kdy tut možnost zavedete?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Uživateli nejlépe hodnocený příspěvek

Neměli bychom, Uživatel se přihlásil ke kodexu Dobré Diskusejipi , 23.05.2023 10:17:58
se už konečně omluvit Germánům, že jsme se nenechali dobrovolně prohnat komínem a kladli jsme odpor? Že nás přijeli zachránit a hrozní Češi to nepřijali? To už je vrchol.

| 21 | 0

Další články z rubriky

Tak kdo tady straší lidi? Babiš toho má dost. Ať už Řehka nemluví...

22:40 Tak kdo tady straší lidi? Babiš toho má dost. Ať už Řehka nemluví...

Náčelník generálního štábu Armády ČR Karel Řehka poslance upozornil na nebezpečí konfliktu Ruska se …