Petr Robejšek popsal, co se dělo v Německu kolem vraždy studentky imigrantem. Důvěra lidí v média a elity prý kvůli tomu opět výrazně klesla

07.12.2016 20:48

Zakladatel politické strany Realisté politolog Petr Robejšek poskytl další rozhovor médiím. Tentokrát usedl proti šéfredaktorovi Babišovy MF Dnes Jaroslavu Pleslovi a v internetovém pořadu Rozstřel odpovídal na jeho otázky. Velmi tvrdě se opřel do německých elit, které podle Robejška lidem říkají, co si mají myslet. Tato elita prý také vyžaduje slepou poslušnost svých občanů, jenže tato poslušnost se začíná drolit.

Petr Robejšek popsal, co se dělo v Německu kolem vraždy studentky imigrantem. Důvěra lidí v média a elity prý kvůli tomu opět výrazně klesla
Foto: repro foto youtube.com
Popisek: doc. Petr Robejšek oznámil vznik nové strany Realisté
reklama

O nové straně Realisté se prý uvažovalo velmi dlouho, Robejšek si je vědom toho, že jde o projekt starý nejméně tři roky. On osobně do tohoto projektu vnesl metodologii, s jejíž pomocí chce nová strana řešit problémy lidí. Pro Robejška to ale není první projekt na kterém se podílel. V minulosti pořádal např. školení pro politiky ODS, kterým prý vysvětloval, v čem spočívají pravicové hodnoty.

K novému projektu přistoupil, protože dělení na levici a pravici považuje za překonané a on jako politolog se snaží nabídnout životaschopnou alternativu. „Všechny strany, které si ty krajiny už rozdělily, si teď říkají, kolik nám asi mohou Realisté z toho našeho koláče ukousnout,“ poznamenal Robejšek s tím, že tento neklid politických konkurentů chápe.

Elita očekává slepou poslušnost, rozohnil se Robejšek

Robejšek žije dlouhá léta v Německu, kam emigroval před komunisty, a jako člověk, který slyší názory obyčejných Němců, mezi nimiž žije už 40 let, se vyjádřil ke kauze mladé německé studentky Marii Landenburgerové, kterou údajně znásilnil a zavraždil afghánský uprchlík.

„Je příznačné, jak s tímhletím zločinem zacházela média, jak na něj reagovala politika a jak na něj reaguje veřejnost. Ta, kterou neslyšíte. To jsou ti, o kterých se mluví, ke kterým se mluví nebo se jim říká, co si mají myslet, nebo se jim neříká vůbec nic. To vysvětlovala Tagesschau, proč o tom případu dlouho neinformovala. Ale ti obyčejní lidé, a já mezi nimi žiji, se nenechají jen tak snadno opít rohlíkem. Ten pocit, že tam existuje ta vámi zmíněná oligarchie, která lidem říká, co smějí, co nesmějí, co je správné a co je nesprávné, a očekává jejich slepou poslušnost. Tohle vědomí má nemalá část německé společnosti, ale nemůžu to kvantifikovat, ale to se časem projeví i v politice,“ zaznělo z úst Petra Robejška. Plesl však v pořadu o oligarchii nemluvil.

Tagesschau je vůbec nejstarší zpravodajský pořad německé televize ARD. Mediální elity dnes podle Robejška tolerují úplně všechno a neinformují o uprchlické krizi objektivně, což nakonec ve voličích vyvolává frustraci. Tito lidé totiž mají  pocit, že už se jich nikdo nezastává.

Současně však platí, že Němci cítí vinu z druhé světové války a dávají si pozor na to, aby jejich společnost znovu „nezhnědla“. Možná i proto rodiče zavražděné dívky požádali přátele a známé, aby neposílali květiny na hrob dívce a místo toho raději přispěli na uprchlíky. I zavražděná dívka se snažila pomáhat uprchlíkům. Robejšek připustil, že to obdivuje, ale to nemění nic na tom, že obavy v Německu bublají pod povrchem.

Merkelová už nevyhraje, věří Robejšek

Pár slov padlo i na adresu německé kancléřky Angely Merkelové a její podporu. Vyjádřil se k ní i Plesl. „Na můj vkus má až překvapivě vysokou, protože bych očekával, že to bude vypadat jinak,“ zaznělo z úst šéfredaktora.

Robejšek doplnil, že Německo je dnes „ostrovem blažených“. Tamní ekonomice se daří velmi dobře, ale kdyby se náhodou zhoršila situace, tak ony obavy, které bublají pod povrchem, mohou vyplout na povrch. „Dokonce bych se odvážil říci, že tentokrát nevyhraje,“ vyjádřil svůj názor politolog. V průzkumech si sice Merkelová vede dobře, ale Robejšek připomněl, že v roce 2016 průzkumy už dvakrát selhaly – jak v případě Brexitu, tak v případě zvolení Donalda Trumpa.

Celý rozhovor naleznete zde.

Situaci v Německu může ovlivnit i rozhodnutí tureckého prezidenta Recepa Erdogana,  který si může říci, že otevře stavidla a vpustí uprchlíky do Evropy, pokud se mu to hodí. Na Západ tento muž, kterého Robejšek považuje za skvělého hráče pokeru, nebere prakticky žádné ohledy.

Mašínům bych dal vyznamenání

V závěru pořadu Robejšek prozradil, že je věřícím člověkem a občas chodí do kostela, ale nenavštěvuje ho pravidelně. Víra podle jeho názoru člověka učí pokoře, bez níž se podle jeho názoru neobejdeme. Nakonec se vyjádřil i ke státnímu vyznamenání, které dostal od prezidenta Zemana. Velmi si tohoto vyznamenání cení a považuje ho za zasloužené. Pokud by bylo čistě na něm, dal by prý vyznamenání bratrům Mašínům. „Teď mluvím za sebe, dal,“ ukončil Robejšek definitivně rozhovor.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: mp
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Moje uši! Maláčová je v šoku. Z vás, co chcete rozvolňovat. Za covid můžete vy všichni

18:30 Moje uši! Maláčová je v šoku. Z vás, co chcete rozvolňovat. Za covid můžete vy všichni

Ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová (ČSSD) v rozhovoru uvedla, že nevěří vlastním uším,…