Petr Žantovský, Václav Cílek. I ti postupují dál v klání o kontrolu nad ČT

21.04.2015 15:13

Sněmovní volební výbor dnes vybral 15 kandidátů, kteří se v květnu ve sněmovně zúčastní volby pěti členů Rady České televize. Do užší nominace se dostali současný předseda rady Jaroslav Dědič, kanoista Martin Doktor, děkan Fakulty sociálních věd Jakub Končelík, geolog Václav Cílek nebo bývalý předseda Akademie věd Václav Pačes. Zájem o zvolení do Rady ČT projevilo původně 53 kandidátů, jeden z nich později rezignoval.

Petr Žantovský, Václav Cílek. I ti postupují dál v klání o kontrolu nad ČT
Foto: Hans Štembera
Popisek: Protest proti úrovni zpravodajství České televize

Ze současných radních mandát obhajuje předseda Dědič a člen rady Jiří Kratochvíl. Do vybrané patnáctky se rovněž dostali novinář a bývalý člen vysílací rady Petr Žantovský, publicista Zdeněk Šarapatka, pedagog Daniel Váňa, novinář Petr Brod, historik Jiří Militký, bývalý ředitel ČT2 Jan Mrzena, univerzitní pedagog Tomáš Glanc, katolický duchovní a lékař Jaroslav Maxmilián Kašparů, historik a pedagog Nikolaj Savický. Šanci do sněmovní volby naopak nedostaly bývalé radní Dana Makrlíková nebo Helena Fibingerová.

Patnáctičlenná Rada České televize je orgán, jehož prostřednictvím veřejnost uplatňuje právo kontrolovat činnost ČT. Do působnosti náleží například jmenovat a odvolávat generálního ředitele a na jeho návrh ředitele televizních studií, schvalovat rozpočet a závěrečný účet nebo kontrolovat plnění rozpočtu ČT. Naposledy se rada obměnila loni v březnu, kdy poslanci zvolili šest nových členů. Současné funkční období v květnu skončí rovněž Josefu Pavlatovi, Petru Koutnému a Janu Prokešovi.

Princip fungování a výběru členů do mediálních rad je dlouhodobě diskutovaným tématem. Politický výběr kandidátů nominovaných jednotlivými sdruženími kritizují občanské iniciativy i lidé z médií, kultury a dalších oborů. V letošním roce se očekává změna pravidel fungování těchto rad. Ministerstvo kultury již oznámilo práce na novele zákonů upravující obě veřejnoprávní média, návrh zákonů chce předložit do konce roku.

 

 

 


 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: vam, čtk

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

„Krutej filmovej svět.“ Co si režisér dovolí na herečky, odhalila jedna z nich. A kdyby jen to

22:15 „Krutej filmovej svět.“ Co si režisér dovolí na herečky, odhalila jedna z nich. A kdyby jen to

Herečka Tereza Ramba byla hostem v rozhovoru Prostoru X. Řeč byla o sexismu ve filmovém průmyslu, ma…