Petra Procházková přináší zaručené zprávy o vraždě Borise Němcova. Museli o tom prý vědět i v Kremlu

27. 2. 2016 7:32

Další podrobnosti o vraždě ruského opozičního politika Borise Němcova přináší v dnešních Lidových novinách Petra Procházková v souvislosti s tím, že ruská duma včera opět odmítla uctít jeho památku minutou ticha. „Nikdo to neřekl nahlas, ale mnohým politikům se asi honilo hlavou, že si o to koledoval,“ podotýká k tomu znalkyně postsovětského prostoru.

Petra Procházková přináší zaručené zprávy o vraždě Borise Němcova. Museli o tom prý vědět i v Kremlu
Foto: Hans Štembera
Popisek: Petra Procházková

Procházková připomíná, že Němcov byl nejvýznamnější politik, kterého v novodobé historii Ruska sprovodili ze světa nájemní vrazi. Vyšetřování celé věci už je u konce a čeká se jen na soud. Zda před ním ale stanou skuteční pachatelé, není prý jasné. I když díky investigativní práci novinářů z Nové gazety je detailně známo, jak a kdo čin provedl.

Ve zprávě Federální služby rozvědky jsou označeni za vykonavatele vraždy příslušníci čečenského praporu Sever, který je součástí ruského ministerstva vnitra.

Ruský prezident Vladimir Putin prý zřejmě chvíli přemýšlel, jak se zachovat v situaci, kdy lidé jeho nejbližšího druha a mocného vládce severního Kavkazu Ramzana Kadyrova provedli tak drzý čin. Podle Nové gazety byla už v minulosti na pokyn „shora“ řada kriminálních případů odložena jen proto, že v nich figurovali „nedotknutelní“ Čečenci.

Putinův pohár shovívavosti přetekl

Pohár shovívavosti ale zřejmě přetekl, neboť 5. března 2015 byli Zaur Dadajev, bratři Anzor a Šadid Gubaševovi, Tamerlan Eskerchanov a Chamzat Bachajev zatčeni. Beslan Šavanov byl zabit.

Po prvním výslechu se přiznali. Až později začali svá tvrzení odvolávat, nejspíš na základě pokynů z Grozného. Sám Kadyrov nebyl nikdy soudem vyslechnut, i když i v minulosti byly často stopy vedoucí do jeho okolí naprosto zřetelné.

Tendr na vraždu několika nepohodlných lidí

Podle ruských novinářů byl v září 2014 vyhlášen mezi moskevskými Čečenci zvláštní tendr. To se mezi skupiny „hodí“ informace, že je třeba zlikvidovat určitou osobu, a ten, kdo stihne úkol splnit jako první, dostane odměnu. Na podzim 2015 nebyl na seznamu osob určených k likvidaci jen Němcov. Zavražděni měli být také Alexej Venědiktov, šéfredaktor rozhlasové stanice Echo Moskvy, Michail Chodorkovskij, exprezident Jukosu, a Xénie Sobčaková, novinářka a opoziční aktivistka. Odměna měla činit 15 milionů rublů.

Začalo se s Němcovem, ale protože část skupiny byla zatčena, tendr na zbývající tři byl zřejmě zrušen. Nebo pozastaven.

Procházková také poukazuje na to, že vrah šéfredaktora ruského vydání časopisu Forbes Paula Chlebnikova Kazbek Dukuzov dnes spokojeně žije v Čečensku.

Investigativní tým listu Novaja gazeta prý pochybuje o tom, že by ideologem těchto likvidačních akcí byl vždy jen Kadyrov. Zavražděný Němcov podle všeho vadil i někomu v Moskvě.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: vam

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Hnusné svědectví s Bartoškovým festivalem: Viděl jsem zpitého herce, jak se vymotal z báru, písknul, nasedl do luxusní audi a odvezl se na hotel. Zdarma, za čí peníze?

12:59 Hnusné svědectví s Bartoškovým festivalem: Viděl jsem zpitého herce, jak se vymotal z báru, písknul, nasedl do luxusní audi a odvezl se na hotel. Zdarma, za čí peníze?

Skupina ČEZ končí po 16 letech jako partner Mezinárodního filmového festivalu v Karlových Varech (MF…