Petříček v Praze zahájí konferenci 29 zemí o využívání Antarktidy

02.07.2019 6:32

V Praze dnes začíná hlavní část jednání 29 zemí, které mají pravomoc spolurozhodovat o dění v Antarktidě. V Česku, které získalo právo podílet se na rozhodování o Antarktidě v roce 2014, se takzvané konzultativní shromáždění koná poprvé. Odborníci budou debatovat mimo jiné o vědecké spolupráci či ochraně životního prostředí. Zprávu přinesla ČTK.

Petříček v Praze zahájí konferenci 29 zemí o využívání Antarktidy
Foto: pixabay.com
Popisek: Antarktida

Hlavní program zahájí ministr zahraničí Tomáš Petříček (ČSSD). Na konferenci, která potrvá do 11. července, budou Česko zastupovat náměstek ministra zahraničí Martin Smolek, náměstek ministra životního prostředí Vladislav Smrž či vedoucí českého antarktického výzkumného programu Daniel Nývlt. Odborníci budou jednat o dopadech klimatických změn na Antarktidu, o cestovním ruchu na polárním kontinentu nebo o právních otázkách spojených s Antarktidou.

Někdejší Československo přistoupilo ke smlouvě o Antarktidě v roce 1962, Česká republika získala k 1. dubnu 2014 takzvaný konzultativní status, který dává právo spolurozhodovat o osudu Antarktidy. Toto plnohodnotné postavení je udělováno pouze státům, které v polárním světadílu vyvíjejí významnou vědeckou a výzkumnou činnost. Česko má od roku 2006 vlastní výzkumnou polární stanici Johanna Gregora Mendela na ostrově Jamese Rosse.

Antarktida byla v roce 1959 prohlášena za kontinent určený výhradně pro mírové účely a otevřený svobodnému vědeckému výzkumu v zájmu všeho lidstva, územní nároky na ni nemohou být prosazovány. O pravidlech využívání kontinentu a jeho ochrany jako světové přírodní rezervace rozhoduje mezinárodní společenství prostřednictvím států s konzultativním statusem.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: mp

Ing. Jana Bačíková, MBA byl položen dotaz

Jak dlouho myslíte, že vaše důchodová reforma vydrží?

Dobrý den, zajímalo by mě, k čemu je dobrá důchodová reforma, na které nepanuje mezi vládou a opozicí shoda? Protože co když se nějaká schválí a jiná (další) vláda, ji zase zruší? Myslíte, že to prospěje něčemu pozitivnímu? Proč je takový problém se dohodnout? Vy jste sice opozici k jednání přizvali...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Proč jste to dovolili? Kdo pro to hlasoval? Wilders burcoval v Budapešti

20:15 Proč jste to dovolili? Kdo pro to hlasoval? Wilders burcoval v Budapešti

„Dnes čelíme dvěma velkým existenčním hrozbám; woke kultuře a imigraci,“ řekl na konzervativní konfe…