Pfizer i Moderna zdražují vakcíny. Prý proto, že fungují

01.08.2021 21:50

Farmaceutické firmy Pfizer a Moderna, vyrábějící vakcíny proti covidu-19, se rozhodly navýšit ceny za jednu dávku svých očkovacích látek pro země Evropské unie. Pfizer zdražil svoji vakcínu Comirnaty zhruba o čtvrtinu na 497 korun, Moderna pak o deset procent na 548 korun. Zdražení firmy zdůvodňují tím, že jejich vakcíny fungují.

Pfizer i Moderna zdražují vakcíny. Prý proto, že fungují
Foto: Repro Youtube
Popisek: Očkování na Slovensku

Anketa

Koho byste si přáli jako „novou krev“ v Poslanecké sněmovně?

hlasovalo: 13984 lidí
Farmaceutické společnosti Pfizer a Moderna navýšily ceny svých vakcín při uzavírání posledních smluv s Evropskou unií. Vakcína od firem Pfizer a BioNTech nově stojí místo 15,50 eura (395 korun) 19,50 eura (497 korun). Moderna zdražila svoji vakcínu z 22,60 dolaru (485 korun) na 25,50 dolaru (548 korun).

Dle informací Financial Times (FT) chtěla Moderna až 28,50 dolaru (612 korun) za dávku, nakonec však po zvětšení objednávky souhlasila se slevou. Dle serveru Evropská unie se zdražením příliš nesouhlasu neprojevovala, jelikož se bála, že by pak musela očkovat především vektorovými vakcínami, které jsou v některých zemích kvůli možným vedlejším účinkům zakázány podávat mladším lidem. Mnohé státy též počítají dopředu s přeočkováním svých populací či přinejmenším lidí s nízkou imunitou.

V Česku v poslední době zpomaluje tempo očkování společně s tím, jak klesá zájem o vakcíny, a vláda plánuje část vakcín darovat či přenechat členským zemím nasmlouvané dodávky. Do konce roku poskytne Česká republika darem nejméně 2,39 milionu vakcín proti covidu-19 balkánským zemím, Africe a Asii.

Hovoří se i prodeji přebytků. Pokud se však budou vakcíny prodávat, Česko na tom nic nevydělá. Premiér Andrej Babiš (ANO) upozornil, že země z přeprodeje vakcín nemohou mít žádný zisk. Prodávat se tedy bude maximálně za nákupní cenu.

Některé země své přebytky zatím prodávat nehodlají; není totiž jisté, zda dojde na vakcinaci další dávkou. Třetí dávku již začaly aplikovat svým občanům Izrael či Maďarsko. Premiér Viktor Orbán oznámil třetí dávku vakcín od 1. srpna, a to pro zájemce nejdříve čtyři měsíce po podání druhé dávky.

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: rak

FactChecking BETA

Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.

Přezkoumat
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Drahoš asi přiznal, co nechtěl. Zkušený politik obrátil jeho argumenty proti němu. Volit ze zahraničí poštou? A je jasno

19:20 Drahoš asi přiznal, co nechtěl. Zkušený politik obrátil jeho argumenty proti němu. Volit ze zahraničí poštou? A je jasno

Každému volebnímu hlasování by měl být někdo přítomen kvůli kontrole. Bývalý a zkušený politik ODS V…